Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 1ο - Dragonstone
#32
Β) μνμ (συνέχεια)

Σχετικά με τον ηθοποιό του Ίλυν Πέιν  ήθελα να πω και για τον του Μέιστερ Αίμον. Ειναι πλέον γνωστό ότι απεβίωσε  και γι' αυτό τον "τελείωσαν¨" πιο νωρίς στην tv-σειρά,  αλλά αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι είχε όντως σχεδόν τυφλωθεί στα τελευταία του! Έχω παραπλήσια απορία και για τον Μπάρισταν Σέλμυ ...

- από [member=3481]Αίγκον V[/member]  και [member=2123][/member] [member=3327]Zanvalor[/member] 
Quote:  Πράγματι το σενάριο έχει αρκετά λογικά χάσματα.Και η άνεση της Αρυα στους Διδύμους (λές και μόνο οι άλαλες γυναίκες απόμειναν εκεί),αλλα και το έρημο το Ντράγκονστόουν αραχνιασμένο       
Quote: Εντωμεταξύ το κάστρο δεν είχε φρουρούς και βγήκε χαλαρή απο το δωμάτιο?
Συμφωνώ και με τους 2  είχα κι εγώ τις ίδιες απορίες.
Για Άρυα ,  είπα "τι είναι η ομορφιά μπρος στο κάλλος; -  τι είναι η λογική μπρος στον εντυπωσιασμό, ακροαματικότητα κλπ "
Για Ντράγκονστόουν 

...  η απόλυτη ερημιά!! Πού; Πού; Πού;  (πολλά πού)
Ας πάω στο πρώτο "πού":
Πού κάνεις (ας πάρω και το χαρακτηρισμό της [member=3141]Neige[/member] , που γέλασα πολύ καθώς διάβαζα) απόβαση  "ξανθομπασμένη" ;
Και γιατί με μια χουφτα-φούχτα δίπλα σου;  Σα να πήγαιναν σε μυστική αποστολή,  τόσα λίγα άτομα  και σε μια παραλία - που τα καλοκαίρια εκεί ίσως έκανε μπάνιο ο Στάνις.  Σα να ήτανε το μόνο μέρος από όπου μπορούσε να πάει κανείς στο Καστρο.
Πού ήταν οι προβλήτες; το λιμάνι;  Σίγουρα στην άλλη μεριά. 
Γιατί διάλεξε από κει; (θα δούμε - ίσως )
Γιατί τόσο λίγο κόσμο ; (θα δούμε - ίσως) 
Πού ήταν οι αμυνόμενοι (μάλλον δεν υπήρχαν πλέον,  οκ δε με χαλάει) ;
Πού ήταν οι επιτιθέμενοι-πορθητές (θα δούμε - ίσως) ;  (ως συνέχεια απ' το προηγούμενο) γιατί ανοίγουν οι στρατιώτες της απ' έξω; η πύλη φαινόταν κλειστή, αυτοί που την ελευθέρωσαν γιατί την άφησαν έτσι (για να ρωτάς, ρε, Σάντορ) και δεν την άφησαν διάπλατα ανοιχτή;  Τι σόι  διαδρομή  με μεγαλεία είναι αυτή ,  η οποία  ενώνει το Κάστρο με την ...  παραλία;;; !!! ( "τι είναι η ομορφιά μπρος ... " )
  Επειδή μου έκαναν εντύπωση αυτά, κυρίως ιδιαίτερα το τελευταίο,  τράβηξα μερικές φωτογραφίες,  οι οποίες μου έδωσαν απάντηση στο ερώτημα μου,  αλλά ας τις δούμε με ανάποδη διαδρομή :
Show Content

Πάντως όπως και να 'χει,  είτε μας δείξουν τον κόσμο μετά είτε όχι ,  είναι λίγο "άκυρο"  να μην υπάρχει ψυχή -  συγκριτικά με
πέρα απ' το Τείχος ,  ο Βορράς πάει να γίνει Κίνα!! 
Σημείωση:  Δεν γκρινιάζω, τα σχολιάζω καλόβολα, κι η αλήθεια είναι ότι όσον αφορά τα εφέ του HBO  (bow)  (clap)

( σ υ ν ε χ ί ζ ε τ α ι  - δε δίνω το λόγο μου για  σύντομο χρονικό διάστημα )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 1ο - Dragonstone - by odykal - 16-07-2017, 09:27 PM
Απ: Επεισόδιο 1ο - Dragonstone - by SANDOR CLEGANE - 19-07-2017, 12:04 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)