Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#6
Δεύτερο επεισόδιο της σεζόν σχετικά καλό. Πολύ στρατηγική απο όλες τις μεριές.


-> Σέρσει προσπαθέι να βρεί ό,τι της έχει απομείνει σε σύμμαχο. Είχα την ελπίδα ότι δεν θα έμενε νορμάλ άνθρωπος που να την υποστηρίξει αλλά δυστυχώς βγήκα λάθος! Το πιο ανησυχητικό για εμένα είναι τα όπλα κατά τον δράκων! Απο τον 5ο κύκλο φαίνεται η αδυναμία των δράκων αν δεν σκεφτούν να τους φορέσουν καμιά πανοπλία (μόνο στο Χόμπιτ θυμάμαι δράκο με δέρμα που δεν το διαπερνούν απλά όπλα).


-> Στον Βορρά τα πράγματα είναι πιο απλά για τον Τζόν. Πρέπει να βρεί σύμμαχους και δρακόγυαλο για τον στρατό του Βασιλιά της Νύχτας. Με προβληματίσε όμως η Σάνσα. Ενώ γνωρίζει για το γράμμα του Τύριον απο πρίν, εμφανίζει έντονες αντιδράσεις και προειδοποιήσεις κατα την διάρκεια της ανακοίνωσης στους οίκους του Βορρά - Κοιλάδας. Και εκείνο το βλέμμα στον Μικροδάχτυλο όταν της αφήνει τον Βορρά στα χέρια της με προβληματίζουν στο αν έχει κάποια δικιά της στρατηγική...!!!


-> Ντανέυρυς. Πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποιό είναι ακριβώς το σχέδιο της. Απο την μία αυτό που παρουσίασαν στο συμβούλιο 'μάχης' μοιάζει λογικό αλλά νομίζω ότι έχει τελέιως διαφορετική στρατηγική απο αυτό που μας δείχνουν. Κρατώντας την φράση για 'σπάσιμο" του τροχού που έλεγε πριν την βαρκάδα της στο Γουέστερος, νομίζω ότι η στρατηγική που εφαρμόζει είναι να βάλλει μπροστά τους Ταιρέλ και Ντόρν και μετά την ολοκλήρωση της μάχης να επέμβει. Σε κάθε ενδεχόμενο 2-3 'ακτίνες' του τροχού θα έχουν βγεί απο την μέση....


Σε άλλα σημεία που μου έκαναν εντύπωση είναι η αντίδραση του Τζόν με τον Μικροδάχτυλο. Μήπως υπάρχει μια καψούρα για την Σάνσα?
Ένα δάκρυ κύλησε στο μάτι στην σκηνή με την Άρυα (γιούπι πάει Βόρεια) και την Νυμέρια που της γυρνάει την πλάτη!! Αλήθεια τον Ed Sheeran και την υπόλοιπη μουσική κομπανία Λάνιστερ τι την έκανε η Άρυα? ΛοΛ
Μελισάνδρα είσαι θεά!! Μπορεί να μας είπε η Μισαντέι ότι στα βαλυριανά δεν υπάρχει γένος για την λέξη πρίγκιπας/πριγκίπισσα αλλά πάλι εγώ για πρίγκιπα το κόβω!!
Τζέιμυ δεν με ενθουσίασε! Έουρον δεν τον αντέχω με τίποτα και δυστυχώς βλέπω να γίνεται χαρακτήρας κλειδί στην εξέλιξη της υπόθεσης! Απορίας άξιο πώς δεν πήραν χαμπάρι την επίθεση ο στόλος της Γιάρας αλλά να μου πείς το μυαλό τους το είχαν αλλού!!!!
R.I.P. sand snakes! Η σκηνή στο τέλος που η μία είναι καρφωμένη και η άλλη κρεμασμένη αγγίζει τα όρια της υπερβολής! Το βρήκα ενοχλητικό!


Αυτά μέσες-άκρες :-P
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by odykal - 23-07-2017, 09:39 PM
Απ: Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by jermn - 24-07-2017, 06:55 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)