Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#8
  Sandor ευχαριστώ για την πληροφόρηση για τον Ίλυ Πέιν…σοκαρίστηκα να σου πω την αλήθεια, μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος τόσα πέρασε…


Και σένα Aslan για την επεξήγηση με τον Σάντορ...δεν πρόλαβα να σας απαντήσω στα προηγούμενα νήματα.






Από αυτό το επεισόδιο δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω…λίγο αρχίσανε να κινούνται τα νήματα…


Βλέπω μία προσπάθεια των σεναριογράφων να μας παρουσιάσουν μία Ντάνυ που χρειάζεται να ισορροπήσει μεταξύ καλού και κακού μονάρχη…ακυρώνοντας την “κακόφημη” κληρονομιά του ονόματος της, παρουσιάζοντας μάλιστα και σαν πρόκληση αν θα τα καταφέρει…


Νομίζω πως βλέπουμε δύο επιρροές. Από τη μία ο Τύριον, από την άλλη η Ολένα…σίγουρα ο Ντάριο θα συμφωνούσε με την Ολένα (καθόλου περίεργο τελικά που o Τύριον τον άφησε πίσω, ήταν κακή επιρροή για το προφίλ της) και μπορεί να είχε και δίκιο πως τελικά χρειάζεται
ένας δράκος  για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα. 


Καθώς οι προκλήσεις μεγαλώνουν και τα αρχικά σχέδια ανατρέπονται τελικά θα καταφέρει να παραμείνει η δίκαιη Ντάνυ που επιθυμεί ή θα αποδειχτεί παιδί του μπαμπά της ώστε να δώσει τελικά τέλος σε αυτόν τον πόλεμο; Φυσικά η Σέρσει εκμεταλλεύεται την κακοφημία του Τρελού Βασιλιά για να στηρίξει τη θέση της. Και αν είναι δυνατόν; Τελικά η Ολένα έχει δίκιο γιατί τα πρόβατα οι άρχοντες την πιστεύουν ξεχνώντας πως η ίδια η Σέρσει ανατίναξε μία ολόκληρη σέπτα με πολίτες αλλά και μέλη της βασιλικής οικογένιας, είναι η ίδια δηλαδή αυτό που ουσιαστικά τους ζητά να απορρίψουν και ακόμα χειρότερη…γιατί αυτοί ήταν δικοί της πολίτες…και έκανε πολύ χειρότερα από αυτά που κατηγορεί.


Για αυτό δεν ξέρω καθόλου αν τελικά αυτή η χρονοκαθυστέρηση ή το πιο εκλεπτυσμένο σχέδιο του Τύριον τελικά ευνοεί την Ντάνυ καθώς η Σέρσει μεγαλώνει τις δυνάμεις της και ετοιμάζει και όπλα καταστροφής των δράκων, που τελικά ίσως και να προοικονομούν (για να μας τα εμφανίζουν) πως στο τέλος η Ντάνυ δεν θα έχει άλλη λύση από το να πυρπολήσει το Kings Landings, aka το σχέδιο του Τύριον είναι μία μεγάλη σεναριακή χρονοτριβή δυστυχώς για εμάς.


Καθώς τα spoiler συνεχίζουν να επιβεβαιώνονται τελικά θα καταλήξω στο Γκρινιάζοντας…αν φτάσει εκεί που νομίζω πως θα φτάσει…


Ας συνεχίσω με πιο μικρά και χαριτωμένα…


Η Νημέρια είναι ίδια η Άρυα…wild και ελεύθερη…μου άρεσε (¨ Πιστεύω θα λειτουργήσει όπως οι δράκοι της Ντάνυ, θα είναι εκεί όταν χρειαστεί. Κρίμα που η Άρυα προφανώς δεν θα προλάβει τον Τζον!!! Θα ήθελα πολύ να δω αυτήν την συνάντηση.


Μελισάντρε…Άλλη Σάντορ (από πλευρά μετάλλαξης) όλοι οι μετανιωμένοι για μία δεύτερη ευκαιρία στην Ντάνυ ένα πράγμα. Το έχει στο κάρμα του αυτό το κορίτσι…από το Σερ Μπάριστερ, τον Βάρυς, τον Τίριον, στη Μελισάντρε…(που βρήκε καινούριο λιμανάκι). Θέλω να δω τα μούτρα του Ντάβος που θα την ξαναβρεί μπροστά του. Και δεν μπορεί και να την σκοτώσει.



Γιούρον


Υπερβολική η σκηνή με τα πλοία και πως τους βρήκε και πως κινήθηκε χωρίς να τον δει κανένας. Όλοι κοιμόντουσαν; Σε κρουαζιέρα βρίσκονταν;


Κάποιος να φυλάξει τη γιαγιά Ολένα δεν την βλέπω καλά….


Quote:[color=rgb(0, 0, 0)]Ναι εχεις δικιο αλλα κανει οντως την διαφορα?[/color][color=rgb(0, 0, 0)][/color]Αιχμαλωτοι της Σερσει=Νεκροι κατα 80% γιατι η Σερσει δεν ειναι ο τυπος που κραταει αιχμαλωτους.Το πιο πιθανο ειναι να τους βασανισουν στο παλατι.Τωρα οσο αναφορα τον Ντορνιανο στρατο θα ακολουθησουν αραγε την καλησι η θα μεινουν πισω τωρα που δεν εχουν ηγετη?
[/color][color=rgb(0, 0, 0)]


Την συμφέρει την Σέρσει τώρα να κρατήσει την Ελάρια ζωντανή ώστε να κρατήσει το Ντορν αιχμάλωτο και να μην συνταχθούν εναντίον της. Άκα η πολιορκία του Kings Landing πάει περίπατο. Δεν νομίζω πως η Ταιρέλ θα μπορούν να σηκώσουν το βάρος ειδικά τώρα που και οι τοπικοί άρχοντες φαίνεται να ξεχνούν ποιος ανατίναξε ολόκληρη Σέπτα. 'Η το ξεχνούν υπό το βάρος των δικών τους συμφερόντων.


Σέρσει-Τύριον σημειώσατε 1-0. Θα πρέπει τουλάχιστον να μην αποτύχουν με τον Kasterly Rock για να ισορροπήσει λίγο η κατάσταση.



[/color][color=rgb(0, 0, 0)]
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by odykal - 23-07-2017, 09:39 PM
Απ: Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by summer - 24-07-2017, 09:14 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)