Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#24
M... Πόλεμος και δημόσιες σχέσεις δεν πάνε μαζί...


Quote:Η Νταινέρυς θέλει να αποφύγει την σύγκριση με τον μπαμπά της, ο οποίος άνετα θα έκαιγε την πόλη.Θέλει να κερδίσει τον λαό και δεν θέλει να ανταγωνιστεί την Σέρσει σε παράνοια. Βέβαια αυτό έχει και προκλήσεις και η ανικανότητα των Φιδιών μαζί με την αμφίροπη στάση της γιαγιάς, θα την αναγκάσουν να χρησιμοποιήσει τους δράκους της.



Συμφωνώ αλλά το θέμα είναι να μη παγιδευτεί η ίδια σε αυτό, αρνούμενη να χρησιμοποιήσει τη δύναμη των δράκων της που την κάνει και τόσο ξεχωριστή.


Γνωρίζουμε πως η Ντάνυ δεν είναι έτσι αλλά στην τελική το ίδιο το σενάριο με κάνει να αισθάνομαι πως δεν έχει και νόημα όλη αυτή η τακτική όταν μετά την ανατίναξη της Σέπτας δεν τρέχει κάστανο. Κανονικά έπρεπε οι μισοί πολίτες να έχουν ήδη εγκαταλείψει την πόλη και οι τοπικοί άρχοντες να οργανώνουν επανάσταση.


Plus δεν έχει νόημα, κρίνοντας την Σέρσει θα προτιμούσε να λιμοκτονήσουν όλοι οι πολίτες από την δική της άρνηση να παραδώσει την πόλη και θα κρατούσε  η ίδια το λαό της αιχμάλωτο, μέχρι που θα απειλούσε να ανατινάξει τα πάντα αν δεν την άφηναν ήσυχη. Ακόμα και αν η Ντάνυ άφηνε μία πόρτα διαφυγής για τους πολίτες, δεν θα τους άφηνε η ίδια η Σέρσει.


Νομίζω όμως πως αυτό το πιο "δημοσιοσχετίστικο" πλάνο του Τύριον απλώς εξυπηρετεί να μην πάρει το θρόνο η Ντάνυ. 


Βλέπω το στρατό της να αναλώνεται στη μάχη με τους White Walkers...για να κερδίσει από εκεί τα εύσημα της βασίλισσας αν και επιβιώσει φυσικά, και αν δεν της πάρει το θρόνο ο Τζον. So long for expectations....


Να υποθέσω πως μετά την αιχμαλωσία της Ελλάρια και της Γιάρα η Σέρσει θα έχει πλήρη πληροφόρηση για τις κινήσεις της Ντάνυ; Άρα ακόμα και η εξόρμηση το Rock προβλέπεται αμφίρροπη;


Quote:Ίσως να ήταν προχειροδουλειά των σεναριογράφων. Από την άλλη κυκλοφορεί μια θεωρία που θέλει την γιαγιά Ταϊρέλ να δίνει την πληροφορία για τον στόλο της Γιάρα στους Λάννιστερ, ώστε η Ντάνυ να υποχρεωθεί να χρησιμοποιήσει τους δράκους της.



Άλλη μία φορά οι φανς προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Θυμάμαι και στην περίπτωση της Άρυα με τις πληγές.  8-|


Όπως και να έχει παρουσιάζει τη Γιάρα τόσο άχρηστη, καθώς και τη συμμαχία της με τη Ντάνυ ανούσια, γιατί αν αυτή η συμμαχία δεν ενέχει και μία προστασία, ε δεν χρειαζόταν να κάνουν και τόσα ναυτικά μίλια για να συναντήσουν την Ντάνυ και τους δράκους.


Quote:Είμαι η μόνη που συμπαθώ Εουρον?



Χμ, μπορεί αλλά από την άλλη φαίνεται να είμαι η μόνη που συμπαθώ τη Ελλάρια και τα sand snakes. Ναι οκ..σεναριακά δεν έχουν και καμία τρελή συνεισφορά αλλά δεν μπορώ να τους καταδικάσω που μισούν τους Λάνιστερ. Μου φαίνονται πιο συμπαθείς από όλους τους άλλους που τους προσκυνούν και βολεύονται.
Quote:


Αποψη μου ειναι πως δεν μπορουσε να παρει milk of the poppy για τρεις λογους 1. Ο Σαμ μπορει να μην ξερει που φυλανε α γιατροσοφια τους επειδη αυτος αλαζει πανες γερων και διαβαζει βιβλια αρα δεν εχει προσβαση.2.Αν ηξερε που ειναι και παλι δεν θα το επερνε γιατι αυτοι (οι υπευθηνοι) θαα εβλεπαν ποσο ελλειπε και θα τον υποπτευονταν.3.Αν τα εβρισκε και αποφασιζε να το παρει δεν θα το χρησιμοποιουσε επειδη κραταει πολυ ωρα η επιδραση του και (νομιζω) οτι δεν θα ηθελε να τον εξετασει κανενας και να δει οτι ειναι υπο επιρεια MOTP .Ο τελευταιος λογος ειναι λιγο εκτος γιατι αμα τον εξεταζε κανεις θα εβλεπε επεισης πως δεν εχει την ασθενεια πλεον αλλα το εβαλα ως σκεψη.



Δεν θα πείραζε να το δικαιολογούσαν και λίγο σεναριακά, έτσι για τις εντυπώσεις.  8-|

Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by odykal - 23-07-2017, 09:39 PM
Απ: Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by summer - 26-07-2017, 09:34 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)