Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#25
Πριν επικεντρωθώ στο σχολιασμό του επεισοδίου θα ήθελα πρώτα να απαντήσω σε θέματα ή ερωτήσεις που έχουν τεθεί από άλλα μέλη. Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Quote: Πω,πω σημερα το πρωι ειδα το επεισοδιο τι πιστευετε θα γινει
1. Με το καινουργιο οπλο κατα των δρακων που κατεχει η Σερσει
2. Τωρα καηκε ολοκληρος ο στολος της Νταινερις?
3. Πιστευετε οτι θα θεραπευτει ο Τζόρα Μόρμοντ

[member=3510]TeamD[/member]  α. Το όπλο με ανησυχεί αλλά ελπίζω ότι οι δράκοι ακόμα κι αν τραυματιστούν τελικά θα επιβιώσουν  β. Δεν ξέρω τι απόγινε ο στόλος  της Νταινέρυς αλλά θεωρώ ότι μπορεί και χωρίς αυτόν γ. Πιστεύω ακράδαντα ότι ο Τζόρα θα θεραπευτεί!

Quote: Σε άλλα σημεία που μου έκαναν εντύπωση είναι η αντίδραση του Τζόν με τον Μικροδάχτυλο. Μήπως υπάρχει μια καψούρα για την Σάνσα? 

[member=3086]Aslan[/member] Κάποια στιγμή στην προηγούμενη σεζόν αναρωτήθηκα κι εγώ τι παίζει μ’ αυτούς τους δύο αλλά κατέληξα ότι δεν…  Η αντίδραση του Τζον στις κρύπτες νομίζω ότι είναι κλασική αντίδραση αδερφού που θέλει να προστατέψει την αδερφή του.

Quote:Το πιο σημαντικό σημείο του επεισοδίου για μένα είναι η σκηνή με την Melissandre μόνο και μόνο για την επίσημη ενημέρωση ότι στα Βαλυριανά δεν υπάρχουν γένη. Άρα valonqar σημαίνει είτε μικρός αδελφός, είτε μικρή αδελφή. Πολύ ενδιαφέρον, δεν νομίζετε;

[member=3000]Dragonlord[/member] θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον αν  στα Βαλυριανά δεν υπάρχουν γένη αλλά δεν νομίζω να ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Η διευκρίνιση της Μισαντέι αφορούσε όπως το κατάλαβα μόνο το ουσιαστικό πρίγκηπας  αφού είπε «That noun has no gender in high valyrian».

Quote:  κυκλοφορεί μια θεωρία που θέλει την γιαγιά Ταϊρέλ να δίνει την πληροφορία για τον στόλο της Γιάρα στους Λάννιστερ, ώστε η Ντάνυ να υποχρεωθεί να χρησιμοποιήσει τους δράκους της. Η Ολέννα πια δεν θέλει εξουσία, απλά να εκδικηθεί την Σέρσει.

[member=157]Σιέρα[/member] Ικανή την έχω την Ολέννα και θα προτιμούσα να είναι έτσι παρά να είναι σεναριακό κενό. Δυστυχώς όμως φοβάμαι πως είναι το δεύτερο.

Σε γενικές γραμμές αυτή είναι και η αίσθηση που μου άφησε το επεισόδιο συνολικά. Ότι υπάρχει ένα κενό. Στην βιασύνη των παραγωγών να προχωρήσουν την πλοκή αφήνουν πάρα πολλά να εννοούνται αντί να λέγονται ή να συμβαίνουν στην οθόνη με αποτέλεσμα να φαίνονται τα πράγματα ασύνδετα και χωρίς βάθος. Και δυστυχώς δεν υπάρχουν πια τα βιβλία για να γεμίζουν τα κενά που αναπόφευκτα δημιουργούνται....

Εκτός από την γενική αίσθηση και δύο λόγια πιο συγκεκριμένα μιας και τα περισσότερα έχουν ειπωθεί από τους υπόλοιπους:

Νταινέρυς-Βάρυς βρήκα κι εγώ τη σκηνή ωραία αν και συμφωνώ ότι θα έπρεπε να την έχουμε δει νωρίτερα

Άρια Συγκινητική και δυνατή η σκηνή με την Νυμέρια! Ελπίζω κάποια στιγμή να τις ξαναδούμε μαζί. Χάρηκα επίσης που επιτέλους η Άρια παίρνει το δρόμο για το σπίτι και που αυτός ο δρόμος φάνηκε να είναι η πρώτη της προτεραιότητα και όχι ο δρόμος της εκδίκησης.

Θήον Μου ράγισε την καρδιά ;( Και της Γιάρας επίσης. Η κακοποίηση που υπέστη στα χέρια του Ράμσει δυστυχώς τον έχει συνθλίψει ψυχικά. Παρόλο που φάνηκε ότι θα ξαναβρεί τον εαυτό του, στα ζόρικα επανήλθε ο Ρηκ. Πιστεύω όμως ότι έστω και μία φορά πριν το τέλος του θα ξαναβρει τον εαυτό του. Ίσως για να σκοτώσει τον Έουρον ή για να σώσει κάποιον/-α.


Fear cuts deeper than swords
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by odykal - 23-07-2017, 09:39 PM
Απ: Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by Sword of the morning - 26-07-2017, 10:46 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)