Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#26
Επιτέλους είδα το επεισόδιο αν και είχα σποϊλεριαστεί από... μιμίδια!

Το λοιπόν, αναμενόμενη η πλοκή στη ναυμαχία και γενικά το επεισόδιο είχε προβλέψιμες σκηνές όπως αυτή με τον Τζον να επιτίθεται στον ΜΔ.

Υποψιάζομαι ανταρσία στον Βορρά και δε μου αρέσει να μην ακούνε τον Γιαννάκη τον Χιονιά, φαίνονται κοντόφθαλμοι και λίγο... εχμ... εχμ... αρχοντοχωριάτες. Η Σάνσα οδεύει προς αυτή την κατεύθυνση γιατί λειτουργεί με το συναίσθημα.

Μωρή Σέρσεϊ άσε τους δράκους ήσυχους!!!!!!!!!! Γιατί μπορεί να μη συμπαθώ την ξερόλα-είμαι-αδιαμφισβήτητη-βασίλισσα-Νταινέρυς αλλά τους δράκους της τους συμπαθώ.

Δε μου άρεσε που άστραψε το μάτι της Νταινέρυς όταν της μίλησε η Ολέννα. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα επιλέξει αλλά φαίνεται πόση ανάγκη έχει την επιβεβαίωση, θέλει όλοι να την ακολουθούνε χωρίς αμφισβήτηση, όλοι να γονατίσουν και εκείνη να είναι ντε και καλά πρώτη - η Ολέννα το έπαιξε καλά.

Δε μου άρεσε, επίσης, ο Θήον που λάκισε. Βέβαια έκανε ένα βήμα όταν έσωσε τη Σάνσα και το έσκασαν οπότε μέχρι να έρθει πλήρως στα συγκαλά του ίσως χρειάζεται ένα πισωγύρισμα.

Ο Τζαίμυ που ενώ βλέπει ότι η αδερφή του έχει ξεφύγει την υποστηρίζει ακόμη. Από αγάπη, από πίστη στην οικογένεια και το στέμμα; Από ψυχαναγκασμό; Δεν ξέρω. Δεν ξέρω μέχρι πού θα φτάσει μέχρι (και αν) να στραφεί εναντίον της.

Όχι, η Νταινέρυς δεν είναι η πριγκίπισσα της υπόσχεσης, ένα κακομαθημένο με 3 δράκους είναι.

Η Άρυα χωρίς τη Νυμέρια. Σ'έχω βρει και σε χάνω.

Ο πατέρας του Σαμ πάντα σκέτη απογοήτευση. Ευελπιστώ σε πλοτ τουίστ γιατί μου αρέσει να βλέπω ευχάριστα πράγματα.

Μου άρεσε:

Ο Γιάννης που ξέρει τι να κάνει και τι να πει.
Ο Βάρυς που έμεινε στην άποψή του ότι υπηρετεί το βασίλειο - το θεωρώ ειλικρινές από μέρους του.
Η Μελισσάντρα που στηρίζει Γιάννη και του κάνει καλό μάρκετινγκ.
Ο Τύριον.
Οι "αδυναμίες" μεταξύ Μισσάντεϊ-Γκριζοσκώληκα. Εντελώς τηλεοπτικό και ίσως περιττό αλλά ήταν όμορφη σκηνή.
Ο Πίτας που ξέρει να επιβιώνει - και που μάλλον θα πεθάνει ως το τέλος της σεζόν αφού μας φάγανε με αυτό.
Η Άρυα που γυρίζει σπίτι.
Ο Σαμ που επιμένει και δεν το βάζει κάτω.

Bonus: σκεφτόμουν απ΄το προηγούμενο επεισόδιο την πιθανότητα βάλονκαρ να σημαίνει και μικρή αδερφή εκτός από μικρός αδερφός και την άλλη πιθανότητα, να πάρει η Άρυα το πρόσωπο του Τζέιμυ και να σκοτώσει τη Σέρσεϊ - αν και η δολοφονία της απ΄την Άρυα φαίνεται να είναι ένα σενάριο που απομακρύνεται για την ώρα.


Bonus2: Σε ποια σεζόν ήταν που είδαμε έναν μαυρομάλλη, νόθο γιο του Ρόμπερ Μπαράθηον, να εξαφανίζεται στο πουθενά μέσα σε μια βάρκα; Τι απέγινε αυτή η ψυχή; Τον ξεχάσανε;
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by odykal - 23-07-2017, 09:39 PM
Απ: Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by Venier - 26-07-2017, 10:56 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)