Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 6ο - Beyond the Wall
#40
Έκτο επεισόδιο της σειράς... Κατάφερε η ΗΒΟ να μας κάνει να το δούμε πριν την επίσημη προβολή του (αν και όταν διαρρέει στην τηλεόραση απο θυγατρική της ίδια της ΗΒΟ μήπως έπρεπε να λέμε "πρόωρη προβολή"?? ). Έχοντας διαβάσει τις διαρροές απο πολύ νωρίς ήμουν προετοιμασμένος για την πλοκή που θα μας "σέρβιραν" οι λατρεμένοι σκηνοθέτες.


Ας αρχίσω αναφέροντας ότι το επεισόδιο μου προκάλεσε θλίψη καθώς χάθηκε ένας δράκος και όχι μόνο χάθηκε αλλά έγινε white-walker-dragon. Το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι ο δράκος που επιλέχθηκε ήταν ο Βισέριον (λευκός δράκος, πάει και με το χίονι ή το "white" στο white walkers) ή ο δράκος που έχει ονομαστεί απο τον πολυαγαπημένο της αδερφό που στην συνέχεια ήταν σκληρός μαζί της! Ελπίζω αυτή η εκδοχή του Βισέριον να έχει ένα ανάλογο τέλος! Η σκηνοθετική ή συγγραφική (??) ειρωνία φαντάζομαι!


Στα πολύ θετικά του επεισοδίου βάζω τις μουσικές επιλογές στις σκηνές α)επέμβαση της Ντάνυ με τους δράκους και β) την σκηνή Ντάνυ-Τζόν προς το τέλος του επεισοδίου. Αν εξαιρέσουμε ότι το παρατραβήξαν λίγο με το μπλά-μπλά στην εξόρμηση στον Βορρά ή με την αναμονή πάνω στην λίμνη, γενικά ήταν μια καλή προσπάθεια. Μιας και έπιασα την αναφορά στους beyond the Wall μια ακόμα ωράια σκηνή ήταν η κουβέντα Τζόν-Μόρμοντ.


Στα παράξενα του επεισοδίου η κουβεντούλα περί διαδοχής Ντάνυ-Τύριον. Πραγματικά δεν ξέρω αν ήταν για να μας τονίσει ότι τα μοναδικά παιδιά της είναι οι 3 δράκοι να έχουμε μια κορύφωση του πόνου για την απώλεια του Βισέριον (πολλά μπράβο στην εκφραστικότητα της Εμίλια Κλάρκ) ή για να αρχίσουμε να προβληματιζόμαστε για έναν επικείμενο θάνατο της? Επίσης μου άρεσε το ρούχο σε συνδυασμό με το μαλλί της και τον άσπρο του χιονιού! Εξαιρετική ενδυματολογική επιλογή!


Στο Winterfell έχω αρχίσει να ανησυχώ. Πρώτη φορά το σχέδιο του Μικροδάχτυλου μοιάζει να είναι τόσο ξεκάθαρο. Απλά δεν ξέρω ποιος κοροϊδεύει ποίον. Η Άρυα την Σάνσα (με το παιχνίδι των προσώπων), η Σάνσα τον Μικροδάχτυλο (που στέλνει την Μπριέν όσο πιο μακριά γίνεται) ή ο Μικροδάχτυλος όλους? Αν ισχύει ένα απο τα δύο πρώτα ελπίζω να είναι η αρχή για να δούμε το τέλος του ΜΔ σύντομα!


Στην ενότητα "Οι κομπάρσοι που όλοι αγαπήσαμε να μισούμε": Τζέντρι που τον πήραν μόνο και μόνο για να τρέξει (και να σωθεί), θείος Στάρκ-Coldhands ο απομηχανής θεός για να σωθεί ο Τζόν που δεν κατάφερε να πάρει την επόμενη πτήση για Under the Wall και φυσικά η αδερφότητα χωρίς λάβαρα γιατί απλά δεν είχαμε άλλους να πάνε πέρα απο το τείχος (το αφήνω εδώ).


Στην ενότητα "βαριέμαι να παραπονιέμαι αλλά δεν με αφήνουν να αγιάσω": 1)  όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, που τις βρήκαν τις αλυσίδες τις τεράστιες οι άλλοι? Και μιλάμε για αλύσίδες ναυπηγείου!! Πραγματικά βαριέμαι να σκεφτώ που τις βρήκαν! Αν έχει κανείς καμία ιδέα ας μας την πεί... Μου φαίνεται ή υπάρχει μια αδυναμία στο να αναστηθούν κάτω απο το νερό? 2) ο White Walker που κόβει βόλτες σαν τον τσοπάνη και μαζεύει πρόβατα που έχουν χαθέι, και 3) για μια ακόμη φορά το σχέδιο "πιάσε έναν other να τον πάς στην Σέρσει που την ξέρει τόσο καλά ο αδερφός της Τύριο και δεν του περνάει απο το μυαλό ότι θα τους κάνει κομματάκια με το που πατήσουν στο Kings Landing όλοι οι εχθροί μαζεμένοι σε ένα σημείο επειδή τον διαβεβαίωσε ο αγαπημένος αδερφούλης Τζέιμυ (αα ρε Σάνσα είσαι η μόνη έξυπνη που έστειλες αντιπρόσωπο). Μην αναφερθώ και στην περίπτωση να βρίσκεται εκεί ο αγαπημένος Έουρον!!




“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 6ο - Beyond the Wall - by jermn - 18-08-2017, 09:42 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)