Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 6ο - Beyond the Wall
#84
Καλημέρα!

Δε θα μπω στην ουσία των plot holes, ούτε των fast travels, ίσως θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση πλέον, καθώς έχουν απομείνει μόλις 7 επεισόδια για να ολοκληρωθεί η σειρά, οπότε θα πρέπει να μας δείξουν πάρα πολλά πράγματα, σε πολύ λίγο χρόνο...

Από εκεί και πέρα, προσωπικά βρήκα το επεισόδιο πολύ καλό! Για μένα πάντως, κορυφαίο της season παραμένει το 4ο (αν και κάτι μου λέει πως το 7ο που έρχεται θα κλέψει όλες τις εντυπώσεις).

Σίγουρα προσδίδει ακόμη μεγαλύτερη δυναμική στους WW ο ζόμπι δράκος (που λογικά θα ξερνά πάγο πλέον) και ίσως χάρη σε αυτόν να περάσουν εν τέλει και το τείχος... (οπότε καταρρίπτεται και η θεωρία πως το ίδιο το τείχος έκρυβε δράκο στα σπλάχνα του).

Μου άρεσε πολύ το όλο trip των magnificent seven και για μια ακόμη φορά έγιναν φανερές οι επιρροές της σειράς από το Lord of the Rings (θύμισε λίγο Fellowship of the Ring η κομπανία, το μόνο που έλειψε ήταν να πει ο Τζον στους άλλους που τον περίμεναν για να φύγουν: "Fly, you fools!", α λα Γκάνταλφ  Tongue).

Μου αρέσει επίσης πολύ και ο τρόπος που εξελίσσουν το ειδύλλιο Τζον-Ντάνι (νομίζω η Εμίλια Κλαρκ δίνει ρέστα γενικότερα φέτος ερμηνευτικά).

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με όσους ανέφεραν πως αποκαλύπτεται πλέον πως η Ντάνι δεν ήρθε για να βασιλεύσει, αλλά για να σώσει (πολύ μεγάλη ανατροπή, αν σκεφτείτε το πως είχε χτιστεί ο χαρακτήρας της όλες αυτές τις 7 season).

Σε ό,τι αφορά στα του Winterfell, από τη μία δεν μπορώ να πιστέψω πως η Άρια είναι δυνατόν να την πάτησε τόσο εύκολα με τον ΜΔ, από την άλλη όμως αυτό δείχνουν τα πράγματα, καθώς δε νομίζω να είχε τέτοια συμπεριφορά απέναντι στη Σάνσα, αν είχε καταλάβει πως όλο αυτό ήταν στημένο. "Κλειδί" για να τρέξουν τα γεγονότα ίσως αποτελέσει η φυγή της Μπρίεν (που θα μπορούσε να παρέμβει για να σώσει την κατάσταση, λόγο του όρκου της στην Κάτλυν), όμως, όπως και να έχει, ΔΕΝ πιστεύω πως ο ΜΔ θα μας αφήσει σε αυτό τον κύκλο...

Ένα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τόση επίμονη πλέον από τους δημιουργούς στον χαρακτήρα της Σέρσεϊ (βλέπετε πως το σενάριο εξυπηρετεί πια ξεκάθαρα την όσο δυνατόν μεγαλύτερη παραμονή της στη σειρά)... ΟΚ, μέχρι τον προηγούμενο κύκλο είχε ένα νόημα, καθώς υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός στο ΚΛ (Σπουργίτες, Μάρτζορι)... Πλέον προσπαθεί να πάρει/διατηρήσει έναν θρόνο, που τι νόημα θα έχει, τη στιγμή που ο ΝΚ και τα ζόμπι του πλησιάζουν όλο και πιο πολύ... Εδώ μέχρι και η Ντάνι κατάλαβε τι παίζεται πλέον και έβαλε το βασιλιλίκι σε 2η μοίρα... Συμμάχους η Σέρσεϊ δεν έχει πλέον ουσιαστικά, πλην του Τζέιμι που τον κάνει ότι θέλει, του αχώνευτου Κάιμπερν και φυσικά του Mountain... Ούτε πιστεύω πως μπορεί ν' αλλάξει μυαλά, ακόμα κι αν δει το ζόμπι (θα είναι fail να της αλλάξουν τόσο δραματικά το χαρακτήρα). Αλλά άντε και συμμαχεί προσωρινά με τους άλλους, άντε και επικρατούν των WW, μετά τι; Για τη Σέρσεϊ μιλάμε, σιγά μην αφήσει ήρεμα τα πράγματα... Θα έπρεπε ήδη να μας έχει χαιρετήσει η Mad Queen, όμως νομίζω πως εδώ υπάρχει τρελό fan service από τους 2D, καθώς το fan base της Σέρσεϊ είναι πολύ μεγάλο (κι όμως!)...

Κλείνοντας, επειδή έχει αρχίσει να κυκλοφορεί τον τελευταίο καιρό όλο και πιο έντονα μια φήμη για το ποια είναι η πραγματική ταυτότητα του ΝΚ (νομίζω πως καταλαβαίνετε σε τι αναφέρομαι), ελπίζω αυτό να μην επιβεβαιωθεί... Θα μιλάμε για το πιο γιγαντιαίο, για το πιο epic fail όλων των εποχών...

Αυτά και αναμένουμε πλέον με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το επερχόμενο τελευταίο επεισόδιο της season!  (hi) (hi) 
"You know nothing, John Snow!!"
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 6ο - Beyond the Wall - by Dom Snow - 23-08-2017, 10:43 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)