Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 6ο - Beyond the Wall
#85
(21-08-2017, 04:01 PM)Aslan link Wrote: Ξαναέβλεπα σήμερα το επεισόδιο (μιάς και η προβολή του έπρεπε να είναι η χθεσινή) και συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση η επιλογή του Viserion. Ξεκάθαρα όπως φαίνεται και στο πλάνο παρακάτω, η λογική λέει ότι ο Night King έπρεπε να σημαδεύσει τον Ντόγκον που α) ήταν πιο κοντά του, β)θα έπερνε την Ντάνυ και το "Suicide Squad" μακριά και γ) ήταν πιο επικύνδινος για να τον κάψει... Αντ'αυτού ρίχνει μια πολύ πιο μακρινή βολή στον Viserion που είναι στο βάθος.


[Image: Nigh-King-aims-at-Viserion-640x360.jpg?x84068]




Και με προβληματίζει επίσης ο τρόπος με τον οποίο προσπερνάει την φωτιά που έχει ξεμείνει σαν να μην τον πτοεί.
Με αυτά και με αυτά έχω αρχίσει να σχηματίζω διάφορες θεωρίες για το ποίος πραγματικά είναι ο Night King καθώς εκτός απο τις υπερδυνάμεις να ζωντανεύει τους νεκρούς, την απόλυτη ρίψη ακοντίου που του έδωσε και χρυσό ([member=3145]Tormund[/member] έλιωσα και εγώ απο το γέλιο με το μετάλιο) αν και η δεύτερη βολή του ήταν άστοχη (εδώ χτυπάνε καμπανάκια για το πόσο επίτηδες μπορεί να αστόχησε) φαίνεται πως ακολουθεί και κινήσεις σκάκι σαν να γνωρίζει τι πρόκειται να συμβεί (ίσως και η ομαδούλα White Walker + Others που βρήκαν να ήταν δολομωτάκι).


Show Content
Πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα, και ψάχνοντας βρήκα την άποψη ότι όπως καθόταν ο Drogon δε μπορούσε να χτυπηθεί σε καίριο σημείο γιατί ήταν καλυμμένος από τα φτερά του, και επίσης ότι ο πραγματικός κίνδυνος εκείνη τη στιγμή ήταν ο Viserion που έκανε επίθεση και κατάκαιγε τα πάντα. Μπορεί ακόμα και τον ίδιο το Night King.

Επειδή όμως τίποτα δεν είναι τυχαίο, θεωρώ ότι ο Night King ήθελε να αποκτήσει ένα δράκο, ΟΧΙ όμως και να βλάψει τη Ντάνι στη φάση αυτή. Πράγμα που μας λέει ότι κάτι περισσότερο υπάρχει στην  επιλογή του, είχε ένα σκοπό αφήνοντας τη Ντάνι ζωντανή.
Το έκανε συνειδητά γιατί γνωρίζει ότι η Ντάνυ είναι απαραίτη για την επίτευξη ενός απώτερου σκοπού που όλοι οι άλλοι (και οι θεατές ) αγνοούν. Μπορεί να το έκανε και για στρατηγικούς λόγους (να διατηρηθεί η εμπόλεμη κατάσταση ανάμεσα στους ζωντανούς) αλλά μου φαίνεται πολύ απλοϊκο
Μάλλον είναι μέρος ενός Bigger Plan για τη μοίρα του Westeros
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 6ο - Beyond the Wall - by mmoud - 23-08-2017, 12:35 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)