Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
#39
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν μάλλον πολλοί είναι ότι κριτική στην πλειονότητα δεν αφορά τις χρονικές ασυνέπειες και την μη εμβάθυνση στα γεγονότα αλλά το ότι αυτά που γίνονται είναι κατά βάση ασύνδετα και πολλές φορές ανόητα με μόνο σκοπο, τις περισσότερες φορές, να εξηγήσουν αυθαιρεσίες και παραλήψεις από προηγούμενα επεισόδια και να προκαλέσουν απλά εντύπωση στο τηλεοπτικό κοινό.
Και είναι λογικό να υπάρχουν τέτοια κενά όταν έχουν παραληφθεί πρόσωπα και γεγονότα που υπήρχαν στα βιβλία και που έπαιζαν ρόλο στην πλοκή.
Πόσο μάλλον όταν είναι επίσης ολοφάνερο πως οι DD ως σεναριογράφοι είναι ικανοί να γράψουν μόνο σαπουνοπερες. Καλύτερα να δείχνουν μόνο μάχες και αρτο και θέαμα που μάλλον το κάνουν καλύτερα.
Όσον αφορά το επεισόδιο συγκεκριμένα προσωπικά μου φαίνεται τελείως κουλό από την μία να αφήνεις τον στρατό του αντιπάλου να έρχεται έξω από τις πύλες σου, όσο επίσης να μεταφέρεται όλη η ηγεσία του ενός στρατοπέδου μέσα στο στόμα του... Λιονταριού ειδικά μετά από όσα έγιναν στον κόκκινο γάμο. Συνήθως τέτοιες συναντήσεις γίνονται σε ουδέτερο έδαφος.
Επίσης κατά την γνώμη μου ο Σνοου είναι ηλιθιος... Δλδ έγινε όλη αυτή η φασαρία για να πάρουν τον πεθάμενο και τα τίναξε όλα γιατί έχει γονατίσει στην Ντενερις και κρατάει τον λόγο του, όταν μέχρι το προηγούμενο επεισόδιο υποτίθεται πως δεν γονατιζε στην Ντενερις για τον ίδιο ακριβώς λόγο...
Για τον Μικροδαχτυλο περισσότερο μου φάνηκε ότι πλέον δεν είχαν τι να τον κάνουν και είπαν να τον ξεφορτωθούν μιας και η κοιλάδα δεν υπάρχει ουσιαστικά στην σειρά.
Η αναγέννηση του Θηον δε μπορώ να πω ότι ήταν κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.
Ο μόνος που παίζει ακόμη το παιχνίδι του θρόνου με ικανότητα είναι η Σέρσει αν και πάλι η υποτιθέμενη πράξη αυτοθυσιας του Τυριον μου φάνηκε τελείως χαζή. Δλδ το δέλεαρ ποιο ήταν; να τον σκοτώσει για να κάνει ανακωχή δίχως αντάλλαγμα; μα μόλις δύο επεισόδια πριν δεν τον άφησε πάλι ζωντανό όταν ήρθε στον Κινγκς Λαντινγκ ή μήπως δε μπορούσε απλά να τους σκοτώσει όλους μόλις έφυγε;
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf - by Prousalis - 28-08-2017, 10:23 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)