Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
#42
(28-08-2017, 07:50 PM)Αίγκον V link Wrote: Άρα γιατί η Σέρσευ το ''διακόπτει'' επειδη ο Τζόν γονατίζει στην Ντάνυ κι όχι σε αυτήν?..δείχνει παράλογο.....Αυτό που θέλει είναι να τους πει είμαι μαζι σας,πηγαίντε (να αλληλοσκοτωθείτε),κι έρχομαι καιγω..(σιγα μην έρθω)

Πιστεύω το έκανε για αντιπερισπασμό. Από την αρχή ήταν longshot το σχέδιο να συμφωνήσει η Cersei, εάν συμφωνούσε κατευθείαν ποιος θα την πίστευε? (Εντάξει εκτός του Τζον!  Big Grin) Με το να αρνηθεί αρχικά και μετά να επιστρέψει και να συμφωνήσει δείχνει ειλικρίνεια. Έτσι καλύπτει τις πραγματικές της προθέσεις. Τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται απόλυτα λογικό και πανέξυπνο.

Επίσης δεν μας έδειξαν όλη τη συζήτηση με τον Τύριον. Ίσως να κρύβεται κάτι εκεί, αν και δεν του δίνω μεγάλες πιθανότητες. Δεν νομίζω ότι ο Τύριον θα προδώσει την Ντάνυ. Η στιγμή που την βλέπει με τον Τζον μοιάζει, όπως και ο Τζόρα σε προηγούμενο επεισόδιο, να καταλαβαίνει ότι "το χάσαμε το κορμί πατριώτη".

Η συνάντηση του Μπραν με το Σαμ και ο γάμος Ραιγκαρ-Λυάννα, πολύ προχειρογραμμένοι σόρρυ. Η εντύπωση μου είναι ότι πρώτα μετρήσανε πόσο τηλεοπτικό χρόνο θέλουν να σπαταλήσουν για τη σκηνή και μετά την γύρισαν. Φαίνεται και από το κάστινγκ προφανώς ο Ραίγκαρ ήταν ένας πιο άσχημος Βισερυς. Δηλαδή ο πιο περιζήτητος γαμπρός στο westeros ήταν αυτός ο τύπος με την περούκα  (giggle)? (εμένα βέβαια ούτε η Λυάννα μου άρεσε ως επιλογή αλλά οκ).

Ο ΝΚ καβαλάει και δράκο, σαν Βαλυριανός. Μήπως αυτός είναι ο πρίγκιπας και για αυτόν είναι το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου? (πλάκα κάνω-εκτός αν ΝΚ=Τζον Σνοου, αλλά πάλι όχι αφού ΝΚ=Μπράν τελικά ποιος είναι ο ΝΚ).

Οι σκηνές ήταν όλες θεαματικές και με το στρατό στην αρχή, και με τους δράκους στο ΚΛ, και στο τείχος στο τέλος.

Για το ΜΔ το μόνο που θα πω είναι (το είχα ξαναγράψει) ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανε ακόμα στο Winterfell! Εγώ στη θέση του θα είχα φύγει με το που έσκασε μύτη ο τα-βλέπω-όλα-αλλά-δεν-πολυμιλάω Μπραν ή έστω μετά τη συνάντηση όπου ο Μπραν του λέει για το χάος και τη σκάλα αλλά σίγουρα θα έφευγα με το που έβλεπα την Άρυα να εξασκείται με την Μπριέν. Δηλαδή φίλε ΜΔ, έχεις τόοοσα σημάδια που σου λένε τρέχα χωρίς να κοιτάξεις πίσω και εσύ έχεις αγκυρώσει..

Για το τείχος και το δράκο, δυστυχώς ήρθε το αναμενόμενο fail. Το τείχος έπεσε με το δράκο που του χάρισαν οι ήρωές μας προσπαθώντας να πείσουν το μόνο άτομο στο westeros που δεν δίνει δεκάρα για κανένα και για τίποτα. Βέβαια στα θετικά είναι ότι ο Jamie θα ανέβει προς το βορρά. Να δούμε εάν η τοιχογραφία με τους 3 ανθρώπους στο ντράγκονστοουν είχε κάτι να μας πει ή ήταν απλά τυχαία σκηνή.

Η Σέρσει νομίζω μας χαιρέτισε την ίδια στιγμή που έφυγε ο Jamie. Είναι δυνατόν ποτέ να εμπιστεύεσαι τον Εουρον να σου παραδώσει 20000 μισθοφόρους?

Ο μόνος που "τρελάθηκε" με το νεκροζώντανο ήταν ο Καιμπερν! Νομίζω γυάλισε το μάτι του από ενθουσιασμό!! 

(28-08-2017, 11:03 PM)Yorjoh link Wrote: Η σειρά είναι μια άλλη σειρά πλέον απο αυτή που βλέπαμε στους 4-5 πρώτους κύκλους.
Βασίζεται περισσότερο στον εντυπωσιασμό και στο να δώσει αυτό που θέλει το πιο ευρύ κοινό που διαθέτει πλέον (όπως πολύ σωστά είπε λίγο πριν ο [member=3481]Αίγκον V[/member] και πήρε το + μου) και λιγότερο στο να μείνει στο πνεύμα του υπέροχου στορι που είχε χτίσει ο Μάρτιν.
Πολύ σωστά όμως σε αυτό η ευθύνη είναι του ίδιου του Μάρτιν, οποίος όταν ξεκίνησε η σειρά είχε προγραμματίσει ότι μέχρι να ολοκληρωθεί η σειρά θα έχει εκδώσει τα 2 τελευταία βιβλία, πράγμα που δεν έκανε. Δεν έχουν υλικό για να δουλέψουν και επειδή δεν μπορούν να "δημιουργήσουν" κάνουν ότι μπορούν με ότι έχουν. Ο φίλος Μάρτιν έχει κάνει το ντηλ του αιώνα - έχει πουλήσει κάτι που δεν υπάρχει - και το πιο πιθανό είναι ότι θα αλλάξει πολλά στα βιβλία του τα οποία θα εκδώσει μετά το πέρας της σειράς και μετά θα ξαναπουλήσει τα δικαιώματα για ταινίες με την πραγματική ιστορία της φωτιάς και του πάγου. Νομίζω ότι ο Μαρτιν είναι η Σέρσει στη σειρά ή ο ΜΔ ή συνδυασμός των δύο. Λέμε τώρα...(clap)
When you play the game of thrones, you win or you die.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf - by entro - 28-08-2017, 11:21 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)