Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
#43
Ε, όχι τι νομίζατε; Θα σας άφηνα μια τέτοια μέρα μόνους/-ες  και δεν θα φανώ στο κατώφλι να συμπαρασταθώ στον πόνο σας που είναι και δικός μου;;;

Μετά από ένα κιλό φιστίκια και κάμποσο κρασί (ούτε η Σέρσεϊ να ήμουνα), βρήκα το κουράγιο και να ‘μαι!

Προτού σχολιάσω τα σχόλια (αφήνω πάντα το καλύτερο για το τέλος!) ας πω την γνώμη μου για το επεισόδιο να ξεμπερδεύω.

Μου άρεσε: η μουσική, που επιτέλους ξεφορτωθήκαμε τον Μικροδάχτυλο, που ο Τζέιμι ξεκούνησε και έφυγε από τη σιχαμένη, η σιχαμένη (μακράν η καλύτερη ηθοποιία του επεισοδίου), η ατάκα του Τζον στον Θήον «Δεν χρειάζεται να διαλέξεις Σταρκ ή Γκρέιτζοϊ. Μπορείς να είσαι και τα δύο» (από μνήμης το γράφω, καταλάβατε τι εννοώ), που ο Μπραν δεν έχει πιεί τελικά το αμίλητο νερό, η σκηνή της κατάρρευσης του τείχους.
Δεν μου άρεσε: που επαληθεύτηκαν με ακρίβεια όλες οι διαρροές, οι τρύπες και η αμηχανία του σεναρίου, η ολοκληρωτική γελοιοποίηση του χαρακτήρα του Μικροδάχτυλου ειδικά στις τελευταίες του στιγμές, η παντελής έλλειψη ερωτισμού ανάμεσα στον Τζον και την Νταινέρυς σε όλες τους τις σκηνές αλλά κυρίως στο love, η πιθανότητα να χάσαμε αμαχητί τον Tormundκαι άλλα που τώρα αρνούμαι να θυμηθώ.

Ως προς τα δικά σας τώρα…
Quote:Ένα θερμό ευχαριστώ στα άτομα που είχανε διαρρεύσει ολόσωστα όλη τη σαιζόν, μαζί με το φινάλε. Έτσι γλίτωσε το κεφάλι μου αλλεπάλληλα χτυπήματα σε ποικίλης σκληρότητας επιφάνειες και το λαρύγγι μου βράχνιασμα απο τις φωνές και τα βρισιδια. Απλά είδα (και) το φινάλε με ειρωνικό χαμόγελο στα χείλη.
[member=2123]arwyn[/member] + , lol και ένα θερμό ευχαριστώ γιατί αυτά που ζούμε μόνο με χιούμορ αντιμετωπίζονται! (clap)

Quote:Επίσης τι στο καλό, βρήκαν τον καλύτερο Χάρρυ Λλόυντ look-alike που μπορούσαν και του πάσαραν την περούκα του Βισέρυς; Σοβαρά;
[member=3233]Αλυσάννη Ταργκάρυεν[/member]  1. +, 2. Παραλίγο να κατουρηθώ από τα γέλια, 3. Πάγωσα την εικόνα όταν έφτασε σε αυτό το σημείο για να δω καλύτερα αλλά και πάλι έπαιρνα όρκο ότι είναι ο ίδιος ηθοποιός που έπαιξε τον Βισέρυς, τέτοια επιτυχία το περουκίνι !!! 4. Κρίμα το παιδί!

Quote:αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς, κάποια ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν από το επεισόδιο. όχι ότι ήταν κάτι φοβερό, αλλά μιας που φάγαμε τόσα χρόνια, ας το ακολουθήσουμε μέχρι τέλους.
1) από ότι φαίνεται χωρίς το δράκο (μάλλον) δεν έπεφτε το τείχος, ή και να έπεφτε θα είχε τόσο σηματνικές απώλειες που δε θα μπορούσε να κερδήσει τις επόμενες μάχες. Οπότε που το ήξερε ο knight king, οτι θα του φέρνανε έναν πεσκέσι. Μπορεί και αυτός να βλέπει στιγμιότυπα απο το μέλλον? 2) o tyrion γιατί χαλάστηκε που ο john εκανε φάση με την Νταινέρυς?
[member=2123]Zanvalor[/member] Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο ΝΚ όντως χρειαζόταν τον δράκο και απλά έστησε την παγίδα του «χρησιμοποιώντας» τον Μπραν ως ενδιάμεσο.
Όσο για τον Τύριον πιστεύω ότι ίσως να ζηλεύει… ίσως να είναι τσιμπημένος με την Νταινέρυς ή ίσως να νιώθει υπερπροστατευτικά απέναντί της και να ανησυχεί για τις επιπλοκές κάθε είδους που μπορεί να επιφέρει η σχέση της με τον Τζον. Ποιος ξέρει…Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. (think)

Quote:Θα πρέπει να πω και να τονίσω ότι δεν είχα διαβάσει κανένα σπόιλερ  δεν είδα κανενα τρέιλερ
[member=2123]SANDOR CLEGANE[/member] Ένα πράγμα έχω να σου πω! Είσαι ο ήρωας μας! Εύγε και μπράβο που δεν υπέκυψες στους πειρασμούς, που δεν ενέδωσες στις σειρήνες! Ούτε ένα σπόιλερ, ούτε μια τόση δα διαρροή??? + (bow)

[member=2123]Aslan[/member] όντως εξαιρετικό το άρθρο που αναφέρεις. Thanks!

[member=2882]Venier[/member] Ο Τζέιμι πιστεύω ότι πράττει αυτό που κάθε μελλοντικός πατέρας θα έκανε για το αγέννητο παιδί του δλδ προσπαθεί να κάνει τον κόσμο πιο ασφαλή για να δώσει μια ευκαιρία επιβίωσης στο παιδί του.

Το πρόβλημα με τον κώδικα διορθώθηκε - mod
Fear cuts deeper than swords
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf - by Sword of the morning - 28-08-2017, 11:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)