Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
#44
Καλημέρα


Η αίσθησή μου είναι ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν αυτό που είχαν πετύχει στο τελευταίο επεισόδιο της 6ης σεζόν, το οποίο είχε απίστευτη ροή των γεγονότων συνέπεια των καλών μοντάζ - σκηνοθεσίας κτλ.
Αυτή τη φορά δεν μαγεύτηκα τόσο.
Δεν με συνεπήρε ρε παιδί μου.


Παρόλα αυτά παρακολούθησα με αμείωτο ενδιαφέρον όλες τις σημαντικές εξελίξεις. Για μένα η πιο σημαντική ήταν ο θάνατος του μικροδάκτυλου. Σίγουρα κάποιος θα πει ότι πιο σημαντικό είναι ότι πέρασαν οι νεκροί το τείχος, όμως όπως κάποιος ανέφερε πιο πάνω, πια τη σειρά τη βλέπουμε από συνήθεια. Δεν έχει τόσο ενδιαφέρον όσο είχε παλαιότερα. Πολλοί (μαζί και εγώ) την παρακολουθούν επειδή την βλέπουν τόσα χρόνια. Οι χαρακτήρες που υπάρχουν από παλιά στην σειρά είναι ο λόγος που τη βλέπουμε ακόμα. Συνεπώς για μένα ο θάνατος του ΜΚ σε συνδυασμό με την ανατροπή του κακού κλίματος μεταξύ των αδερφών/άδων Σταρκ ήταν τεράστιο γεγονός. Μονολογούσα... Τι λες τώρα; Πάει ο ΜΚ; ...

Το δεύτερο πιο σημαντικό για μένα γεγονός ήταν ο Θήον. Κάποιος πιο πάνω είπε ότι είναι μικρής σημασίας η εξέλιξη αυτή... Διαφωνώ κάθετα! Για μένα η ιστορία του Θήον έχει τεράστιο ενδιαφέρον και ελπίζω να μην την θάψουν στην επόμενη σήζον. Η ιστορία του Θήον σε ολη τη διάρκεια της σειράς είναι συγκλονιστική. Ο χαρακτήρας του δε είναι πολύ καλά δομημένος. Ο διάλογος που είχε με τον (ξενέρωτο) Τζον και η συνέχεια με την αναμέτρηση στην παραλία εμένα προσωπικά με αποζημίωσαν ως θεατή. Επιπροσθέτως ο ηθοποιός που παίζει τον Θήον μαζί με την ηθοποιό της Σέρσει είναι για μένα οι καλύτεροι της σειράς.

Αντιθέτως δεν με αποζημίωσε η "συμμαχία"... των Τζον και Ντάνυ. Ενώ στην αρχή της σειράς ήταν έντονο το σεξουαλικό και σεξιστικό μερικές φορές στοιχείο (προκαλώντας πολλές φορές και διάφορα αρνητικά σχόλια) έχουμε φτάσει πια στο αντίθετο άκρο. Τι να πω; Ο Τζον-τζον με τη Μπιμπιμπο θα βγάζαν περισσότερο πάθος από την Clarke και τον Harrington. Πιστεύω ότι η παραγωγή πια δεσμεύεται σε μία συντηρητική περιγραφή των σεξουαλικών σκηνών λόγω μεγάλης απήχησης σε Αμερική και γενικά σε όλον τον κόσμο.

Όπως ανέφερε και ο [member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] παρακολουθώ και εγώ τη σειρά αποφεύγοντας επιμελώς τις διαρροές και οτιδήποτε σχετικό. Αυτό πιστεύω είναι βασικό για να μπορέσει κάποιος/α να απολαύσει τη σειρά. Αν έχεις διαβάσει τις διαρροές και αυτές επιβεβαιώνονται όταν βλέπεις το καινούριο επεισόδιο είναι λογικό να ξενερώνεις.


Τελειώνοντας το επεισόδιο στη σκέψη μου έμεινε ο Ναιτ Κινγκ καβάλα πάνω στο δράκο. Ο Ναιτ Κινγκ είναι ένα μυστήριο για όλους. Κανείς δεν γνωρίζει ποιος είναι και που φτάνουν οι δυνάμεις του. Επίσης ποιες είναι οι προθέσεις του δεν γνωρίζει κανείς. Γιατί ξεκινά την επέλαση στον νότο; Στο τηλεοπτικό κοινό είναι τελείως σκοτεινά όλα αυτά. Έχει παρουσιαστεί σαν ένα μυθικό, σκοτεινό και παντοδύναμο τέρας το οποίο εξ ορισμού και χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις είναι κακό. Όπως στα παιδικά παραμύθια, που υπάρχει κάποιος κακός του οποίου ο ρόλος είναι ακριβώς αυτός: να είναι κακός..


Αναρωτιέμαι τι ανατροπές και εκπλήξεις θα έχουμε στη συνέχεια σχετικά με τον Νάιτ Κινγκ. Επίσης αναρωτιέμαι πως θα μπορέσουν να τα βάλουν με τους νεκρούς τώρα που έχουν και δράκο..


Υπομονή ένα χρόνο... ή μήπως δύο; Απ' τη μύτη θα μας το βγάλουν.. 
Hold the door!
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf - by chrmarl - 29-08-2017, 09:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)