Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
#48
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Έχει πουλήσει τα δικαιώματα του κόσμου αυτού, άρα εφόσον η ιστορία των βιβλίων διαδραματίζεται σ' αυτόν τον κόσμο, δεν μπορεί να την πουλήσει αλλού. Γι' αυτό και βλέπουμε ότι η νέα σειρά που θα γυριστεί, θα γυριστεί από το ΗΒΟ και θα βασιστεί στα βιβλία του Τραγουδιού, στο World και σε όσα άλλα αναφέρονται στο θεμα της σειράς.

Βέβαια, δεν μιλάμε για τα βιβλία καθαυτά, αλλά για την εκμετάλλευση της ιστορίας που περιέχουν. Τα δικαιώματα των ίδιων των βιβλίων και η εμπορική εκμετάλλευσή τους ανήκει στους εκδοτικούς οίκους που τα εκδίδουν.

Σε πρόσφατη συνέντευξή του έχει δηλώσει ότι τον "αγχώνει" η επιτυχία των βιβλίων και η αναγνώριση της αξίας τους από την άποψη ότι σκέφτεται πως το έργο που θα αφήσει πίσω του θα μείνει σαν κάτι σπουδαίο και αυτό τον κάνει να σκέφτεται διπλά κάθε τι που γράφει. Από τη μια γέλασα λιγάκι κι από την άλλη τον ένιωσα!!! Έμπλεξε!!!  Big Grin
Δεν νομίζω λοιπόν ότι δεν τον νοιάζει η ποιότητα των βιβλίων του. Άλλωστε ποτέ δεν έχει δώσει δικαίωμα να πιστέψουμε κάτι τέτοιο. Τα βιβλία του, αν μη τι άλλο, είναι καλά βιβλία!

Τώρα για εντολές από το ΗΒΟ κλπ. Για να γίνει κάτι τέτοιο, θα πει ότι όταν υπέγραψε το συμβόλαιο με το κανάλι (τότε που τον παρακαλούσαν να τους δώσει τα δικαιώματα, δηλαδή!) ο Μάρτιν υπέγραψε ότι το κανάλι θα μπορεί να κανονίζει πότε θα εκδίδει ή όχι τα βιβλία του. Το κανάλι! Πολύ δύσκολο να δέχτηκε τέτοιο όρο στο συμβόλαιό του. Άσε που τα συμβόλαια με τους εκδοτικούς του, που προϋπήρχαν, αποκλειεται να επέτρεπαν κάτι τέτοιο, μιας και τα βιβλία ανήκουν σ' αυτούς.

edit: ίσως εγώ δεν ήμουν αρκετά ακριβής. Τα δικαιώματα της ιστορίας και του κόσμου των βιβλίων πούλησε στο ΗΒΟ, όχι τα δικαιώματα για τα ίδια τα βιβλία. Αυτά ανήκουν στους εκδοτικούς. Συγγνώμη για την παρανόηση.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf - by nirne - 29-08-2017, 11:08 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)