Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
#57
Δεν μπορώ να πω, τηλεοπτικά πρόκειται περί υπερθεάματος, αλλά είναι η μεγάλη απόδειξη ότι άλλα τα μάτια του λαγού (D&D) κι άλλα της κουκουβάγιας (GRRM). Την ίδια ιστορία μπορούν να την διηγηθούν πολλοί, όχι με τον ίδιο τρόπο όμως. Όσο υπήρχαν τα βιβλία το πράγμα πήγαινε πρίμα. Όταν έπρεπε όμως να πάει το πράγμα παραπέρα άρχισαν οι χασμωδίες. Ένα μικρό παράδειγμα η σκηνή Σάνσα - Άρυα μετά την εκτέλεση του ΜΔ. Η Σάνσα κατά την εκτέλεση του ΜΔ τον κατηγορεί ότι επιχείρησε να την στρέψει εναντίον της αδελφής της. Προφανώς η Σάνσα κατάλαβε ότι ήρθε η ώρα να απαλλαχτεί από τον ΜΔ όταν της είπε ότι η Άρυα έχει σκοπό να γίνει εκείνη Lady Stark. Ειδάλλως πρέπει να θεωρήσουμε ότι συμβουλεύτηκε τον Μπραν και της εξήγησε το όνειρο κυριολεκτικά. Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει νόημα να ρωτήσει μετά από όλα αυτά αν την ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Εκτός κι αν απομάκρυνε την Μπριεν και έφαγε τον ΜΔ χωρίς να είναι βέβαιη για τα αισθήματα της αδελφής της. Θα μπορούσε επομένως να έχουν τοποθετηθεί ανάποδα οι σκηνές, οπότε θα ήταν πιο λογική και ομαλή η εξέλιξη. Υπάρχουν θέλω να πω κάποια πράγματα τα οποία δηλώνουν μάλλον αμηχανία ή ακόμη και αναπάντεχη προχειρότητα. Θα μπορούσε λ.χ. η Νταινέρυς στο προηγούμενο επεισόδιο να έχει ξεκινήσει από (ερωτική) παρόρμηση ή κάποιο όνειρο μόνη της για το East Watch (μιλάμε για ένα λεπτό τηλεοπτικού χρόνου) με ελάχιστη μείωση του διαλόγου μεταξύ Νταινέρυς και Τύριον. Η ιστορία θα έδενε υπέροχα και με μεγαλύτερη δραματικότητα. Διότι όταν μιλάμε για μια σειρά φαντασίας με δράκους και νεκροζώντανους, δεν τίθεται ζήτημα αληθοφάνειας αλλά νοηματικής συνοχής.
Εκεί που σίγουρα πάντως βλέπουμε προχειρότητα είναι στο casting Ραίγκαρ - Λυάννα. Έχεις κάνει ένα από τα καλύτερα casting στην ιστορία της τηλεόρασης, πρέπει να εμφανίσεις ένα ζευγάρι που έχει αγγίξει όρια του θρύλου και μου εμφανίζεις αυτούς τους συφοριασμένους; Έλεος.


Όσο για το Boatsex, ώδυνεν όρος και έτεκεν μυν. Αυτό ήταν όλο, η δράκαινα και ο λύκος; Δεν συζητάω αν θα έπρεπε να έχει περισσότερο γυμνό, δεν είναι απαραίτητο να έχεις γυμνό για να έχεις σεξ, αλλά εδώ δεν βλέπαμε έναν "δράκο" και έναν "λύκο" (που στην πραγματικότητα είναι δύο "δράκοι"), αλλά σεξ επτακόσια χρόνια παντρεμένων.
Αντίστοιχα η όλη εμπλοκή του Τύριον στο επεισόδιο πρέπει να είναι αποτέλεσμα των αλχημειών των D&D στο σενάριο της σειράς σε σχέση με τα βιβλία. Δεν εξηγείται ούτε το ότι τον δουλεύει η Σέρσεϊ ψιλό γαζί (ασάλιωτα τον πάνε τα δίδυμα τον μικρό), ούτε ότι τρώει φρίκη όταν μαθαίνει ότι ο Τζον αναγνώρισε την Νταινέρυς ως Βασίλισσα, ούτε ότι τρώει φρίκη όταν βλέπει το ειδύλλιο. Ο ίδιος τα προκάλεσε όλα αυτά. Ο ίδιος εγγυήθηκε για τον χαρακτήρα του Τζον. Ο ίδιος της προτείνει να τον καλέσει και να τον κάνει σύμμαχο. Ε, αγαπηθήκαν τα παιδιά. Απίθανο ήταν; Επειδή αυτός μετά την Σαε "από τον κόσμο χώρισε" ο κόσμος σταμάτησε να κάνει σεξ; Μήπως λογάριαζε ότι η Σέρσεϊ θα είχε αλλάξει και δεν θα ήταν η ψυχοπαθής που είναι; Μήπως σχεδίαζε να σκοτώσει την Σέρσεϊ και να παντρέψει την Ντεναίρυς με τον Τζέιμι; Ή περίμενε ότι θα τα κατάφερνε εκεί που δεν τα κατάφερε έστω ο Τζόρα;

Δεν θέλω να συνεχίσω γκρινιάζοντας, διότι μέχρι το έκτο και το έβδομο επεισόδιο ήμουν ευχαριστημένος υπό την έννοια ότι δεν περίμενα σπουδαία πράγματα από το σενάριο διότι αναμένω τα βιβλία. Τουλάχιστον φάγανε τον ΜΔ και μου έφυγε η έμμονη ιδέα. Τώρα να φάνε και την Σέρσεϊ και είμαι ΟΚ.

Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf - by Dragonlord - 30-08-2017, 10:19 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)