Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σειρά Vs Βιβλία
#1
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να αναφέρουμε τις (σημαντικές) διαφορές σειράς-βιβλίων και ξεκινάω με αυτή που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση:
Η Άρυα δεν υπηρετεί ποτέ (στο βιβλίο) τον Άρχοντα Τάιγουιν καθώς επίσης δεν διαφεύγει με αυτό τον τρόπο που μας δείχνουν στη σειρά από το harrenhal.
Reply
#2
Εμένα η μεγάλη μου στεναχώρια είναι που δεν έδειξαν την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΗ ΕΒΕΡ με Στανις και Ρένλι να του προσφέρει το ροδάκινο... [Image: icon_sad.gif]

Κατά τα άλλα, δεν έβαλαν την αλυσίδα στη 2ο σαιζόν που ουσιαστικά το βιβλίο όλο για αυτή μιλούσε, αλλά δεν ήταν και τόσο μεγάλη απώλεια για μένα.
Reply
#3
εγω να πω το αλλο σε δεκα επισοδεια που για εμενα ειναι λιγα για να περιγραψουν ενα βιβλιο μπορουν να κανουν πολλα?
Reply
#4
Μερικά που θυμάμαι:
1.τα \"όνειρα\" προφητείες που βλέπει ο Μπραν στη σειρά, είναι στην πραγματικότητα του jojen Reed, αφού έχει πάει με την αδερφή του στο winterfel πριν την έλευση του theon.
2. Οι δράκοι δεν κλάπηκαν από τον Πάιατ Πρι, η Dany πάει οικιοθελώς σε αυτόν με έναν δράκο μαζί της για να τον ακούσει.
3. Η άρυα συμφωνώ, η ιστορία της απέχει από το βιβλίο.
4. Ο τζόν δεν συλαμβάνεται ενω είναι με την Ίγκριτ, αλλά αφού έχει επιστρέψει στους συντρόφους του (Κιούριν) και οι άγριοι τους τσακώνουν.
5. Τα πράγματα που βρίσκει ο Sam (δρακόγυαλο) τα έχει βρει στα βιβλία ο Ghost με τον Jon όταν ήταν ακόμα με την Νυχτερινή φρουρά
6. Η γυναίκα που παντρεύεται ο Robb. Άλλη ιστορία και καταγωγή στα βιβλία
7. Στο τέλος του 2ου κύκλου είναι διαφορετικός ο τρόπος που καίγεται το Winrterfell (έχει ήδη πάει ο ramsey snow). Επίσης Bran/Rickon φεύγουν χωριστά.
8. Ο tywin Lannister δεν μένει στο Harrenhal προσπαθεί να περάσει τις παραποτάμιες περιοχές (τον ποταμό ... δεν θυμάμαι) και όταν αναχαιτείται, τότε πηγαίνει προς το Kings Landing

και άλλα πολλά πιστεύω...
Reply
#5
Προσωπικά, για μένα πάντως ήταν ευχάριστες εκπλήξεις όλες αυτές οι αλλαγές. Εκεί που ακολουθούσε το βιβλίο κατά γράμμα, γινόταν κάπως κουραστική η σειρά... Το μόνο που με χάλασε και ήθελα να δω, ήταν τον Ramsey Snow σαν Reek. όλα τα άλλα δεν με πείραξαν...
Owner & Administrator
Reply
#6
οι αλλαγές είναι μέσα στο πρόγραμμα σε όλες αυτές τις προσπάθειες.
Συγκριτικά συμφωνώ ότι τα έχουν πάει καλά στις αλλαγές.
Reply
#7
Λογικα καθε αλλαγη και παραλειψη θα ειχε διαφορετικο λογο!Εχοντας δει μονο τον 1ο κυκλο δε μου ξυνισε κατι παντως ιδιαιτερα!
Παντως θεμα χρονου δε νομιζω να τιθεται..αν θελανε να μεταφερουν επακριβως το βιβλιο θα το κανανε.10 ωρες ειναι αρκετες!Εδω αλλα μεταφερθηκαν ικανοποιητικα σε 3ωρες ταινιες!
Reply
#8
Εμένα μου άρεσε ο πρώτος κύκλος που ήταν πολύ πιστός στο βιβλίο.Έχοντας διαβάσει τα βιβλία, άρχισα να χάνω την μπάλα με την σειρά.Και βασική διαφορά κατά τη γνώμη μου.Στα βιβλία δεν νιώθεις ιδιαίτερα ότι ο Ρένλυ το πάει το γράμμα ενώ στην σειρά του δίνουν και καταλαβαίνει και με άκομψο τρόπο συνήθως
Reply
#9
Αυτό που βλέπω να γίνεται στο τέλος είναι να μπλέξουμε αυτά που έχουμε διαβάσει με αυτά που θα δούμε... εγώ προσωπικά τώρα που κάθισα και ξαναείδα τη 2η σεζόν αμφέβαλα για πολλά πράγματα που είδα αν τα έχω διαβάσει και στο βιβλίο.
Γενικά είναι που είναι μεγάλη και πολύπλοκη η ιστορία, την αλλάζουν κι όλας.... καλά μας ξεμπερδέματα!!!
Reply
#10
η αλήθεια είναι ότι όντως, κάποια στοιχεία δεν θυμάμαι αν τα είδα κι όλας, ή απλά τα διάβασα...
Owner & Administrator
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)