Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Daynes of Starfall
#1
Μια από τις αγαπημένες μου οικογένειες στο ASOIAF είναι οι Daynes of Starfall. Γύρω τους υπάρχουν πολλά μυστήρια πράγμα που τους κάνει τρομερά ενδιαφέροντες κατά την γνώμη μου.
1. Καταρχήν η καταγωγή τους. Eων τα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν με αυτά των Targ, κατά δήλωση του ιδίου του Martin δεν προέρχονται από την Valyria.
2. H Dawn.
3. Η ηλικία του Οίκου, περίπου 10000 χρόνια
4. Ashara and who? (methinks Ned)
5. Edrick Dayne… Που είναι?


εσείς τι πιστεύετε?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#2
Σχετικά με την Dawn, θα πω μια θεωρία που είχα διαβάσει κάπου, η οποία μου κίνησε το ενδιαφέρων...

Σύμφωνα με τα όσα έχουμε διαβάσει, το σπαθί ήταν σφυρηλατημένο, από έναν μετεωρίτη που προσγειώθηκε στο Westeros (?). Σύμφωνα με αυτήν την θεωρία που διάβασα όμως, η Dawn, στην πραγματικότητα είναι το Brightroar, το σπαθί από Βαλυριανό ατσάλι του οίκου Lannister.
Σύμφωνα πάλι με αυτήν την θεωρία (αν και δεν βρήκα κάπου στοιχεία για να το επιβεβαιώσω), οι χρονολογίες της εξαφάνισης του ενός σπαθιού, και της εμφάνισης του άλλου, συμπίπτουν...
Owner & Administrator
#3
Quote:Σχετικά με την Dawn, θα πω μια θεωρία που είχα διαβάσει κάπου, η οποία μου κίνησε το ενδιαφέρων...

Σύμφωνα με τα όσα έχουμε διαβάσει, το σπαθί ήταν σφυρηλατημένο, από έναν μετεωρίτη που προσγειώθηκε στο Westeros (?). Σύμφωνα με αυτήν την θεωρία που διάβασα όμως, η Dawn, στην πραγματικότητα είναι το Brightroar, το σπαθί από Βαλυριανό ατσάλι του οίκου Lannister.
Σύμφωνα πάλι με αυτήν την θεωρία (αν και δεν βρήκα κάπου στοιχεία για να το επιβεβαιώσω), οι χρονολογίες της εξαφάνισης του ενός σπαθιού, και της εμφάνισης του άλλου, συμπίπτουν...
Sorry αλλά αυτή η θεωρεία δεν μπορεί να είναι αληθείς.
Καταρχήν η Dawn φτιάχτηκε από μετεωρίτη που έπεσε και έμεινε με τους Dayne μέχρι σήμερα ενώ το Brightroar είναι από Valyrian Steel.
Δεύτερων οι Dayne είναι αρχαιότεροι των Lannister.
Τρίτων οι Dayne είναι από το Dorne όχι από το Westlands
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#4
Τα στοιχεία που δίνεις, δεν απορρίπτουν την θεωρία....

1. Ναι, έτσι λένε... ότι είναι δήθεν από μετεωρίτη. Η τέλεια κάλυψη....

2. Το ότι είναι αρχαιότεροι, δεν πάει να πει κάτι. Διαβάσαμε κάπου ότι είχαν το σπαθί, από την 1η στιγμή που φτιάχτηκε ο Οίκος ? δεν νομίζω

3. Άσχετο από που είναι....

Και εμένα η θεωρία αυτή μου φαίνεται από δύσκολη έως απίθανη, αλλά τα συγκεκριμένα στοιχεία που έδωσες δεν την καταρρίπτουν...
Owner & Administrator
#5
Quote:Τα στοιχεία που δίνεις, δεν απορρίπτουν την θεωρία....

1. Ναι, έτσι λένε... ότι είναι δήθεν από μετεωρίτη. Η τέλεια κάλυψη....
Ναι αλλά θυμήσου τα χρώματα... Άσπρο η Dawn, Μαύρο το Valyrian Steel.
αφού δεν ξέρουμε όπως λες ποτέ εμφανίστηκε η Dawn (όπου ναι, από την στιγμή που υπάρχει στο sigil τους η Dawn πιστεύω ότι ήταν πάντα μαζί τους) ποτέ ξέρουμε ποτε εμφανίστηκε το ένα σπαθί και χάθηκε το άλλο?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#6
ναι, για αυτό έγραψα στο 1ο μου post ότι δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω...
Owner & Administrator
#7
Quote:ναι, για αυτό έγραψα στο 1ο μου post ότι δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω...
Αν δεν ξέρουμε την χρονολογία (που όπως προείπα το sigil μέτριοι), τα χρώματα είναι λάθος, το υλικό είναι λάθος, ξέρουμε την τύχη και τον δυο τότε πως συνδέονται?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#8
Quote:Ναι αλλά θυμήσου τα χρώματα... Άσπρο η Dawn, Μαύρο το Valyrian Steel.

Εννοεις οτι το χρωμα του μεταλλου ειναι λευκο;;;

Αν το στηριζεις σε αυτο που ειπε ο Τουν στον Αρθουρ \'\' Αυτο το λευκο σπαθι σου θελω\'\' μηπως το ειπε οτι μεταφορικα επειδη ο Ντευν ηταν στην Βασιλικη Φρουρα....
#9
Quote:
\"Jon\'s spearwife\":0t5dhl6o Wrote:Ναι αλλά θυμήσου τα χρώματα... Άσπρο η Dawn, Μαύρο το Valyrian Steel.

Εννοεις οτι το χρωμα του μεταλλου ειναι λευκο;;;

Αν το στηριζεις σε αυτο που ειπε ο Τουν στον Αρθουρ \'\' Αυτο το λευκο σπαθι σου θελω\'\' μηπως το ειπε οτι μεταφορικα επειδη ο Ντευν ηταν στην Βασιλικη Φρουρα....
ναι για το χρωμα του μεταλλου λεω το οποιο ειναι ασπρο:

Quote:“And now it begins,” said Ser Arthur Dayne, the Sword of the Morning. He unsheathed Dawn and held it with both hands. The blade was pale as milkglass, alive with light
.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#10
Θα μπορούσε το σπαθί να έχει υποστεί κάποια επεξεργασία.
Πως ο πάγος ας πούμε, που όχι μόνο χωρίστηκε στα 2, αλλά άλλαξε και χρώμα ?
Owner & Administrator


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)