Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βιβλία, βιβλία!!
#1
Θα ηθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει μερικά βιβλία που να είναι σαν το τραγουδι της φωτιας και του παγου ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι θα διαβασω μολις τελειωσω τα βιβλια.
A boy knelt; a knight rose. The Young Lion, not the Kingslayer. But that was long ago, and the boy was dead.
Reply
#2
Στο ιδιο γενικα στυλ αλλα τελειως διαφορετικα (και απειρως καλυτερα φιλολογικα και στον τροπο που ειναι δομημενα) ειναι του Τολκιν. Αλλα για καποιο λογο ολοι κολλανε στον Αρχοντα
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
Quote:Στο ιδιο γενικα στυλ αλλα τελειως διαφορετικα (και απειρως καλυτερα φιλολογικα και στον τροπο που ειναι δομημενα) ειναι του Τολκιν. Αλλα για καποιο λογο ολοι κολλανε στον Αρχοντα
Ένας φίλος μου σύστησε τον Μπέρναρντ Κορνγουελ έχεις καθόλου γνώση πάνω στα έργα του?
A boy knelt; a knight rose. The Young Lion, not the Kingslayer. But that was long ago, and the boy was dead.
Reply
#4
Quote:Θα ηθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει μερικά βιβλία που να είναι σαν το τραγουδι της φωτιας και του παγου ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι θα διαβασω μολις τελειωσω τα βιβλια.


1.Προτινω ανεπιφυλακτα την τριλογια του joe Abercrompie \" Ο πρωτος νομος \'\' !Εξαιρετικοι χαρακτηρες,γρηγορη πλοκη, δε κουραζει σε κανενα σημειο! Και εχει ασυνηθιστο τελος για fantasy!Ειναι της νεας γενιας συγγραφεων του φανταστικου με \'\'γκρι\'\' χαρακτηρες και κοσμο! Μαλλον οτι πιο κοντα σε μαρτιν εχω διαβασει! Στα θετικα του οτι δε τραβαει το στορι τοσο πολυ,ειναι οσο πρεπει να ειναι!

2.Raymond feist!H καλυτερη ειναι η 1η τετραλογια του \'\'Ο μαγος\'\' 1 και 2,\'\'το βοτανι της μοραελιν\'\', \'\' σκοταδι στο σεθανον\'\'
Ομορφα δομημενος κοσμος σε στησιμο Τολκιν (μαγοι,ελφ,νανοι).

3.Salvatore, R. A. Εχει πολλα τα βιβλια της σειρας του! Εχω διαβασει περιπου τα 10 πρωτα! Ειναι η ιστορια ενος dark elf που απαρνειται τη φυλη του γιατι αντιθετα με τους αλλους νταρκ ελφ απο μικρος ανεπτυξε διαφορετικη ηθικη!
Αρκετα αθωο και απλοικο με κεντρικο χαρακτηρα τον ηθικο και καλο dark elf! Πολυ καλες περιγραφες στις σκηνες μαχης!
Παλιο , καλο ,κλασσικο fantasy!

4.Robert jordan! \'\'O τροχος του χρονου\" .Η σειρα σε πολλα σημεια ειναι επηρεασμενη απο τον αρχοντα των δαχτυλιδιων!
Ειναι 13 βιβλια. Την εχω ξεκινησει αλλα την προχωραω αργα!Θα ελεγα οτι ειναι μονο για φαν του fantasy , οι υπολοιποι σιγορα θα κουραστουν λογω εκτασης!

Υ.Σ Ο Τολκιν επιβαλεται γι αυτο δεν τον ανεφερα!



Reply
#5
[/quote]Ένας φίλος μου σύστησε τον Μπέρναρντ Κορνγουελ έχεις καθόλου γνώση πάνω στα έργα του?[/quote]

Ο Κορνγουελ γραφει ιστορικα μυθηστορηματα που εξελισονται στη μεσαιωνικη βορεια ευρωπη!Εχω ακουσει επισης εξαιτερικα λογια αλλα προσωπικη αποψη δεν εχω!Ειναι ρεαλιστικα μυθηστορηματα!
Αν προτιμας κατι τετοιο ξεχνα τα απο πανω,εκτος απο το 1ο! [Image: lol.gif]
Reply
#6
Ο Rober Jordan πέθανε πριν ολοκληρώσει το έργο του δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά έχει αφήσει σημειώσεις και ανέλαβε να ολοκληρώσει το έργο του ένας fan.

Αυτά που σκοπεύω να διαβάσω είναι τα εξής
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ από την σειρά THE KING KILLERCH RONICLE

\'\'Το όνομά μου είναι Κβοθ.

Έχω κλέψει πριγκίπισσες από στοιχειωμένους βασιλιάδες. Έκαψα συθέμελα την πόλη του Τρέμπον. Βάδισα στο φεγγαρόφωτο σε μονοπάτια που άλλοι φοβούνται ακόμα και να τα αναφέρουν κατά τη διάρκεια της μέρας. Έχω μιλήσει με θεούς, έχω αγαπήσει γυναίκες και έχω γράψει τραγούδια που κάνουν τους τροβαδούρους να δακρύζουν.

Ίσως με έχετε ακουστά...\'\'

Με τα λόγια αυτά ξεκινά μια αφήγηση που αφήνει ανεξίτηλη τη σφραγίδα της στη σύγχρονη λογοτεχνία φαντασίας. Μια ιστορία σκοτεινή και λυρική, μια ιστορία εκδίκησης και εσωτερικής αναζήτησης, μια ιστορία ατσάλινης θέλησης, επιβίωσης και ηρωικών πράξεων. Αυτή είναι η ιστορία ενός αληθινού ήρωα- ενός ανθρώπου που έγινε θρύλος...

Και αυτό: Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ

Όταν η Κλέρι Φρέι πηγαίνει στο κλαμπ Πανδαιμόνιο στη Νέα Υόρκη, δεν περιμένει να βρεθεί μάρτυρας σε ένα φόνο. Πολύ λιγότερο μάλιστα ένα φόνο που διαπράττουν τρεις έφηβοι, καλυμμένοι με παράξενα σημάδια. Αυτή θα είναι η πρώτη συνάντηση της Κλέρι με τους Κυνηγούς των Σκιών, πολεμιστές ταγμένους στο ξεκλήρισμα των δαιμόνων που βρίσκονται στη γη -και τη διατήρηση της τάξης μεταξύ βρικολάκων και λυκανθρώπων. Είναι επίσης η πρώτη της συνάντηση με τον πανέμορφο πολεμιστή Τζέις.

Μέσα σε 24 ώρες, η Κλέρι θα βρεθεί βαθιά μέσα στον κόσμο του Τζέις, όταν η μητέρα της εξαφανίζεται και η ίδια δέχεται επίθεση από ένα δαίμονα. Γιατί όμως να ενδιαφερθούν οι δαίμονες για μια συνηθισμένη θνητή όπως η Κλέρι; Και πώς απέκτησε ξαφνικά την Ενόραση; Οι Κυνηγοί των Σκιών είναι αποφασισμένοι να το μάθουν.

Από την σειρά ΘΑΝΑΣΙΜΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ την οποία σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι, μπορείς να βρεις εδώ ->
http://www.e-shop.gr/search_book.phtml?seira=%C8%C1%CD%C1%D3%C9%CC%C1%2520%C5%D1%C3%C1%CB%C5%C9%C1
θα βγει και σε ταινία.
Reply
#7
Checkara την τετραλογία του Raymond Feist πολύ λίγες σελίδες και αρκετά ακριβό [Image: icon_sad.gif]((( ίσως διαβάσω του Joe Abercrompie εφόσον είναι τελειωμένο και αρκετές σελίδες.
Reply
#8
και το dunk & egg πρεπει να ειναι ωραιο ειναι του μαρτιν και αναφερετε στον κοσμο πριν το song of ice and fire
Reply
#9
Quote:Θα ηθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει μερικά βιβλία που να είναι σαν το τραγουδι της φωτιας και του παγου ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι θα διαβασω μολις τελειωσω τα βιβλια.

To πιο κοντινό σε αυτά που λες είναι, όπως προαναφέρθηκε και πιο πάνω, τα βιβλία του Τόλκιν. Πιο συγκεκριμένα, το Σιλμαρίλιον (το οποίο πρέπει να διαβάσεις 3 με 4 φορές για να το εμπεδώσεις) και το \"Τα παιδιά του Χούριν\". φανταστικά και τα 2. Σου προτείνω αυτά σαν πιο απλοϊκά. Αν θες κάτι πιο \"ψαγμένο\" ακολούθησε τις προτάσεις των παιδιών από πάνω
Owner & Administrator
Reply
#10
Quote:Ο Rober Jordan πέθανε πριν ολοκληρώσει το έργο του δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά έχει αφήσει σημειώσεις και ανέλαβε να ολοκληρώσει το έργο του ένας fan.

Ναι και το εχει ολοκληρωσει! Διαβασα οτι εκανε καλη δουλεια!

Quote:Checkara την τετραλογία του Raymond Feist πολύ λίγες σελίδες και αρκετά ακριβό [Image: icon_sad.gif]((( ίσως διαβάσω του Joe Abercrompie εφόσον είναι τελειωμένο και αρκετές σελίδες.

Ισχυει! εγω τα δανειστικα!Ουτως η αλλως εγω θα σου προτινα abercrompie πρωτα!Εγω τον διαβασα αμεσως μετα τον μαρτιν και μου εκανε πολυ καλη εντυπωση!

Quote:
\"Jaime Lannister\":svj152nb Wrote:Θα ηθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει μερικά βιβλία που να είναι σαν το τραγουδι της φωτιας και του παγου ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι θα διαβασω μολις τελειωσω τα βιβλια.

To πιο κοντινό σε αυτά που λες είναι, όπως προαναφέρθηκε και πιο πάνω, τα βιβλία του Τόλκιν. Πιο συγκεκριμένα, το Σιλμαρίλιον (το οποίο πρέπει να διαβάσεις 3 με 4 φορές για να το εμπεδώσεις) και το \"Τα παιδιά του Χούριν\". φανταστικά και τα 2. Σου προτείνω αυτά σαν πιο απλοϊκά. Αν θες κάτι πιο \"ψαγμένο\" ακολούθησε τις προτάσεις των παιδιών από πάνω

Οχι ρε παιδια! Ειναι τελειως διαφορετικη σχολη ο τολκιν με τον μαρτιν! Το μονο κοινο ειναι οτι κατατασονται στη λογοτεχνια του φανταστικου!
Ο τολκιν μπορει να εγινε λιγο σουπα μετα την μεταφορα στη μεγαλη οθονη, αλλα παρ\' ολα αυτα ειναι θα ελεγα οτι παραμενει πολυ πιο \'\'ψαγμενος\'\' απο ολους τους αλλους που αναφερθηκαν!Μερικους τους κουραζει βεβαια. Εχω ακουσει αρκετες φορες τη φραση \'\' και προχωρανε,προχωρανε,βαρεθηκα! \'\'. Για μενα παντως ειναι μαγικος! Confusedtudy:
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)