Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι άλλοι...
#1
Γεια σας και εδώ!
Σαν πρώτο μου νήμα θέλω να γράψω για κάτι που με μπέρδεψε στην σειρά και με έμπλεξε χειρότερα στα βιβλία...
Πέρα από το τοίχος υπάρχουν στοιχειά, άλλοι και τόσα πλάσματα που πραγματικά έχω μπερδευτεί.
Τι διαφορά έχουν οι άλλοι από τα στοιχειά και του Whitewalkers; Ποιοι είναι τι; !!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#2
Δυστυχως δεν έχω το ελληνικό αντίτυπο τώρα και δεν ξέρω πως είναι η μετάφραση γι\' αυτό θα χρησιμοποιήσω τους αγγλικούς όρους.

Others ή White Walkers είναι \" υπερφυσικά\" όντα που ζουν στον μακρυνό βορρά. Θεωρούνταν εξαφανισμένοι για χιλιάδες χρονιά.

Οι Wights (μάλλον τα Στοιχειά όπως τα αναφέρεις εσύ) είναι νεκροί άνθρωποι που τους έχουν ζωντανέψει οι Άλλοι, προφανώς με τη χρήση κάποιου είδους μαγείας και αποτελούν το \"στρατό\" τους, σαν αυτόν που επιτέθηκε στον Mormont. Πιθανόν κατέχουν ακόμα κάποιο βασικό επίπεδο αντίληψης μιας και φαίνεται να ακολουθούν εντολές αλλά κατά βάση ελέγχονται από τους Άλλους.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#3
Ωραία... δηλαδή εμείς μέχρι τώρα βλέπουμε στοιχειά!
... και οι άλλοι είναι \"δαίμονες\"΄του χειμώνα με νοημοσύνη...;
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#4
Quote:Ωραία... δηλαδή εμείς μέχρι τώρα βλέπουμε στοιχειά!
... και οι άλλοι είναι \"δαίμονες\"΄του χειμώνα με νοημοσύνη...;
Καλό ερώτημα, αν δεν κάνω λάθος, οι άλλοι επιτέθηκαν στην ομάδα στον πρόλογο του πρώτου βιβλίου. Νομίζω ότι είναι κάτι σαν δαίμονες του χειμώνα, αυτό που δεν ξέρω είναι εαν έχουν σχέση με τη θρησκέια της Melisandre και τον Great Other.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Στα βιβλία οι Άλλοι έχουν παρουσιαστεί 2 φορές. Μία στον πρόλογο του A game of thrones όπου επιτίθενται στους ανιχνευτές της Νυχτερινής Φρουράς και μία στο A storm of swords όταν ο Sam σκότωσε έναν.

Οι Wights/Στοιχεία έχουν εμφανιστεί επίσης 2 φορές. Μία φορά όταν ένας επιτέθηκε στον Mormont και άλλη μία όταν επιτέθηκαν στην κατασκήνωση της Νυχτερινής φρουράς.

Για το αν έχουν νοημοσύνη μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε αλλά προσωπικά πιστεύω πως οι Άλλοι ναι έχουν, ενώ οι Wights είναι κάτι σαν μαριονέτες των Άλλων.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#6
Εγώ νομίζω ότι ο μάγκας καβάλα στο ψοφολογημένο άτι που είδαμε στον Βορρά στο τέλος του 2ου κύκλου ήταν Άλλος και όχι απλό Στοιχειό...
Reply
#7
Quote:Εγώ νομίζω ότι ο μάγκας καβάλα στο ψοφολογημένο άτι που είδαμε στον Βορρά στο τέλος του 2ου κύκλου ήταν Άλλος και όχι απλό Στοιχειό...

Σωστά, αλλά αυτό έγινε στη σειρά. Στο βιβλία εμφανίζεται στον 3ο τόμο και τον σκοτώνει ο Sam.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#8
Φίλε Alie Kladis, καλώς ήρθες στο forum μας.
Καταρχήν να σε ενημερώσω ότι το forum μας χωρίζετε σε 3 θεματικές ενότητες

1.\"Game of Thrones [HBO]\" που συζητάμε για την σειρά

2. \"ASOIAF - ΤΑ ΠΑΝΤΑ\" που συζητάμε όσοι έχουμε διαβάσει όλα τα βιβλία

3. Still Reading (Διαβάζω ακόμα) Που συζητάμε όσοι διαβάζουμε ακόμα τα βιβλία

Που πάει να πει ότι πρέπει να είσαι προετοιμασμένος, γιατί διαβάζοντας αυτήν την θεματική ενότητα, μπορεί να συναντήσεις SPOILERS, για γεγονότα που δεν έχεις διαβάσει ακόμα...
___________________________________________--


Σχετικά με τους Others και τους Wights, να επισημάνω και την διαφορά που έχουν στο πως σκοτώνετε ο κάθε ένας..

Οι Wights σκοτώνονται με φωτιά, και οι Others με \"δρακοατσάλι\"(πιθανώς να εννοεί το βαλυριανό ατσάλι που σφυρηλατήθηκε από φωτιά δράκων) και από οψιδιανό(δρακόγυαλο)
Owner & Administrator
Reply
#9
Παραθέτω εδώ ένα απόσπασμα ενός e-mail του GRRM

\'The Others are not dead. They are strange, beautiful… think, oh… the Sidhe made of ice, something like that… a different sort of life… inhuman, elegant, dangerous.\'

Θα το βρείτε εδώ...http://awoiaf.westeros.org/index.php/Others

Είμαι περίεργος για το αν αναπαράγονται και μεταξύ τους, και αν τελικά ο μύθος του Night\'s King, σε όσα αφορά την συνήπαρξη του με την Θηλυκή Άλλη...δεν είναι και τόσο μύθος τελικά....
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#10
επισης στοιχεια για αυτους τα οποια ειναι και ισως και λιγο αλληγορικα μπορουμε να βρουμε στις ιστοριες της Old Nan και κυριως στο βιβλιο The ice dragon! Wink
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
George R.R. Martin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)