Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σέι και Τάιγουιν ! (SPOILER ALERT)
#1
Ομολογώ πως και στα βιβλία και στην σειρά είχα συμπαθήσει και την πόρνη του Τύριον, Σέι, και τον πατέρα του , Τάιγουιν. Έτσι πρέπει να πω πως στεναχωρήθηκα πολύ για τον θάνατο τους!

Ήταν η σκηνή που σιχάθηκα τον Τύριον όταν τραγουδώντας \"For hands of gold are always cold, but a woman\'s hands are warm...\" σκότωσε την Σέι με την αλυσίδα του χεριού!!!
Για εμένα ότι πιο άδικο έγινε και στα 3 πρώτα βιβλία της σειράς! Λιγότερο από 100 σελίδες πριν την δολοφονήσει έλεγε πως σε περίπτωση που έπιαναν την Σέι, αν αυτός ήταν εκείνη, θα ομολογούσε. Μάλιστα, σκεφτόταν πως ήταν λογικό να τον προδώσει εφόσον η Σέρσεϊ θα την βασάνιζε με πολύ σκληρό τρόπο για να μιλήσει! Ακόμα, δεν είμαστε σίγουροι αν αυτά που είπε στην δίκη του τα εννοούσε ή την είχαν εκβιάσει για να τα πει! ΑΔΙΚΊΑ!!
Όσο για το θάνατο του Τάιγουιν, εντάξει δεν τον πολύ συμπαθούσα στα βιβλία αλλά ένας άνδρας σας και αυτόν άξιζε τουλάχιστον ένα καλύτερο θάνατο από ένα βέλος στο στομάχι ενώ ήταν στην τουαλέτα από ένα νάνο γιο... χωρίς μύτη !!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#2
Είμαι κάπως ρομαντική, θεωρώ πως ο Varys έβαλε την Shae στο κρεβάτι του Tywin. Από την άλλη η Shae ξεφτίλισε τον Tyrion, θα μπορούσε απλά να πει ότι την κακοποίησε αλλά το κομμάτι με τον γίγαντα ήταν πολύ κακό, πάρα πολύ κακό. Ο Tywin πλήρωσε το τίμημα της ύβρης, νομίζω ότι ο GRRM δήλωσε κάποτε ότι εαν η Cersei και ο Tywin έδειχναν μια ελάχιστη συμπάθεια στον Tyrion, θα τους έμενε πιστός για πάντα.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#3
Εξάλου μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι ο Tywin δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στον Tyrion, κάθε φορά που αυτός κοιμόταν με μια πόρνη.. Και τον βρήκε να κοιμάται με της Shae.
Από την άλλη, ο Τύριον έμαθε και για την 1η γυναίκα του, ότι δεν ήταν πόρνη, ότι όντως τον είχε ερωτευθεί, και ο Tywin είχε κάνει κάτι φρικιαστικό, βάζοντας 50 άτομα να την βιάσουν...

Δικαιολογημένη η πράξη του Tyrion, αν και όντως ο Tywin άξιζε κάποιον πιο μεγαλοπρεπή θάνατο
Owner & Administrator
#4
η shae απο την αρχη ηταν αναλωσιμη αλλα ειναι καλυτερο που την σκοτωσε ο τυριον απο το να την σκοτωσει η σερσει
#5
Quote:εαν η Cersei και ο Tywin έδειχναν μια ελάχιστη συμπάθεια στον Tyrion, θα τους έμενε πιστός για πάντα.
οπως εκανε με τον Jaime που ακομα τον σκέπτεται οτι και να έκανε.


οσο για την Shae και τον Tywin το μονο που εχω να μπω [Image: lol.gif] [Image: lol.gif] [Image: lol.gif]
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#6
εγω παλι γιατι πιστευω οτι την shae την ειχε βαλει απο την αρχη ο tywin να παρακολουθει τον tyrion?
[\"Where do whores go?]
#7
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε περάσει από το μυαλό μου αυτό που λες, και μου ακούγεται αρκετά ενδιαφέρων
Owner & Administrator
#8
Quote:
\"Σιέρα\":6flg4m6k Wrote:εαν η Cersei και ο Tywin έδειχναν μια ελάχιστη συμπάθεια στον Tyrion, θα τους έμενε πιστός για πάντα.
οπως εκανε με τον Jaime που ακομα τον σκέπτεται οτι και να έκανε.


οσο για την Shae και τον Tywin το μονο που εχω να μπω [Image: lol.gif] [Image: lol.gif] [Image: lol.gif]

Η πιο αγνή ιστορία αγάπης, Jaime+Tyrion Heart
Επίσης παίζει ο Tywin να έδωσε την Shae στον Bronn ώστε να έχει περισσότερο έλεγχο στον γιό του.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#9
Μπα, δεν πιστεύω να είχε καμία ανάμιξη ο Bronn....

Απλά ο Ty την είχε βάλει για να τον ελέγχει... τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο
#10
Quote:Η πιο αγνή ιστορία αγάπης, Jaime+Tyrion Heart
Επίσης παίζει ο Tywin να έδωσε την Shae στον Bronn ώστε να έχει περισσότερο έλεγχο στον γιό του.
Ναι και εγω πιστευω οτι η πραγματικη και μοναδικη περιπτωση αγαπης αναμεσα στην οικογενεια του Τιγουν ειναι ο Jaime-Tyrion.

Αυτο με τον Bronn δεν το ειχα σκεφτει αλλα ειναι ενδιαφέρων.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)