Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Azor Ahai - vol.2
#1
Σε διάφορα θέματα στο forum έχουμε γράψει για τον Άζορ Αχάι και για τους πιο πιθανούς για αυτόν τον ρόλο...
Πάμε να τα γράψουμε λίγο μαζεμένα εδώ, τι πιστεύει ο καθένας...

Εγώ πιστεύω ότι ο Άζορ Αχάι, είναι ο Βικτάριον Γκρέϊτζόυ.... Ορίστε και οι λόγοι :

1. Αναγγένηση - Ο Μοκκόρο έσωσε τον Βικτάριον από σίγουρο θάνατο, κάτι που μπορεί να θεωρηθεί σαν μορφή αναγέννησης (εναλακτική : αναγέννηση από τον Πνιγμένο Θεό)

2. Αλάτι και καπνός - Όταν ο Μοκόρο γιάτρεψε το χέρι του Βικτάριον, αυτό μετά έβγαζε καπνούς... Η όλη διαδικασία έγινε στην θάλασσα, οπότε έχουμε και το αλάτι..

3. Θυσία - Ο Βικτάριον ξυλοκόπησε την γυναίκα του μέχρι θανάτου..

4. Έξτρα - Ο Μοκκόρο λέει ότι βλέπει στις φλόγες του, ότι ο Βικ έχει μεγάλο μέλλον στην υπηρεσία του Λ\'ρολ...


Εσείς τι πιστεύετε ;


υγ. Δεν χρειάζετε όλα τα κομμάτια της προφητείας να έχουν εκπληρωθεί ακόμα, όπως είχε πει και ο ίδιος ο Μάρτιν σε μια συνέντευξη του. Έχουμε 2 (τουλάχιστον) βιβλία ακόμα να διαβάσουμε...
#2
Έτσι μπράβο, ωραίο ποστ... Ελπίζω να μην είναι κάποιοι πάλι κάθετοι εδώ και να προσπαθούν να περάσουν τις δικές τους απόψεις [Image: lol.gif] (αστειεύομαι)

Καλά τα λες για τον Βικ, αλλά ο Μοκκόρο δεν είναι τόσο καλός ιερέας όσο εγώ :geek:
Μην σου πω ότι εγώ τον εκπαίδευσα...

Σαν γνήσια Μελ, θα υποστιρήξω ότι ο Άζορ Αχάι είναι όντως ο Στάννις Μπαράθηον, ο Βασιλιάς του Westeros [Image: drunken_smilie.png]

(Ας τα γράψω όπως και εσύ, να είναι ωραία)..

1. Αναγέννηση - Η Αναγέννηση του έγινε στην τελετή στο Ντράγκονστόουν..

2. Αλάτι και καπνός - Το ίδιο το Ντράγκοστόουν είναι μέρος με αλάτι και καπνό, και ο Στάννις είναι ο Άρχοντας του...

3. Θυσία - Δεν έχει κάνει ακόμα την θυσία του (αν και μερικοί μπορούν να επικαλεστούν τον παραλίγο θάνατο του στην πολυορκεία του Ντράγκονστόουν για χάρη του Ρόμπερτ). Όταν με το καλό κάνει την θυσία, θα αποκτήσει και το πραγματικό Lightbringer (αυτό που έχει είναι ψεύτικο.. ουυυυ)

4. Έξτρα - Το λέω εγώ.. Είμαι ιέρεια του Ρ\'λορ... Τερμα..
#3
Παρόλο που πιστεύω ότι ο Τζον, είναι όντως γιος του Ράεγκαρ Ταργκάρυεν και της Λυάννα Στάρκ, πιστεύω ότι ο Άζορ Αχάι είναι κάποιος άλλος... Ήθελα καιρό να ανοίξω ένα θέμα, μιας και δεν έχει ξανά υπωθεί σε αυτό το φόρουμ...

Πιστεύω (περισσότερο crack-pot και όχι θεωρία) ότι ο Άζορ Αχάι, είναι ο Τζέιμυ Λάννιστερ... (Συγγνώμη που δεν θα βάλω τα στοιχία στην ίδια σειρά)

Φωτοδότης... Πιστεύω ότι ο Φωτοδότης, θα είναι το \"reforge\" των 2 κομματιών του Πάγου (Ένωση του Ορκοτηρητή και του Θρήνου της Χήρας)...
Θα έχει επίσης και 2 συσχετίσεις με τον ίδιο τον Άζορ Αχάι, ο οποίος έμπηξε το σπαθί πρώτα στην καρδιά ενός λιονταριού, και ύστερα της αγαπημένης του Νίσσα Νίσσα..
Ο Τζέιμυ θα τα κάνει και τα 2 ταυτόχρονα, σκοτώνοντας την αδερφή του, Σέρσει (λιοντάρι [λάννιστερ] και αγαπημένη του)
Παράλληλα με αυτό θα εκπληρώση και την προφητεία της Μάγκυ, ότι η Σέρσει θα πεθάνει από το χέρι του Βάλονκαρ (μικρού αδερφού στα βαλυριανά), μιας και ναι μεν είναι δίδυμοι, αλλά ο τζέιμυ γεννήθηκε 2ος

Διαφορετική θεωρία... Σκοτώνετε από την Αρχόντισσα Σκληρόκαρδη, αναγεννήτε από τον Θόρος, σκοτώνει ή την Σέρσει ή τον Τύριον για το λιοντάρι, και μετά την Μπριεν για την νίσσα νίσσα...

Αλάτι, καπνός, κ.λπ., όπως είπε και η Νυφίτσα από πάνω, έχουμε 2 βιβλία ακόμα να διαβάσουμε...

Αποκλείω από το μυαλό μου πάντως να είναι ο Τζον... Είναι υπερβολικά προφανές, και πιστεύω ακράδαντα ότι ο Μάρτιν το έκανε αυτό για να μας μπερδέψει... Πιο πιθανό θεωρώ να είναι όντως ο Στάννις, για να σε τρελάνει, παρά ο Τζον...

Όσα περισσότερα στοιχία, τόσο πιο απίθανο, για μένα. Και έχω και αντίστοιχη απόδειξη σε αυτό... Τον θάνατο του Τζον Άρρυν, και την απόπειρα δολοφονίας του Μπραν...

Και οι 2 ύποπτποι ήταν εντελώς διαφορετικοί από αυτούς που περιμέναμε. Έτσι θα είναι και με τον ΑΑ
#4
Υπαρχει ηδη thread με αυτο το θεμα...
Ο ήρωας Azor Ahai που έζησε κατά την διάρκεια των Age of Heroes νίκησε τους άλλους, κρατώντας το Lightbringer. H Mel λέει
Quote:\"There will come a day after a long summer when the stars bleed and the cold breath of darkness falls heavy on the world. In this dread hour a warrior shall draw from the fire a burning sword. And that sword shall be Lightbringer, the Red Sword of Heroes, and he who clasps it shall be Azor Ahai come again, and the darkness shall flee before him.\"

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Azor Ahai είναι ο Jon. Γιατί:
Στο όνειρο του
Quote:Jon was armored in black ice, but his blade burned red in his fist. As the dead men reached the top of the Wall he sent them down to die again.

Και η Mel λέει
Quote:I pray for a glimpse of Azor Ahai, and R’hllor shows me only Snow.


salt: τα δακρυα του Bowen οταν τον μαχαιρωνει
smoke: οι πληγες του \"καπνιζουν\"
red star: ο Wun Wun σκοτωνει εκεινε την ωρα τον Ser Patrek of King\'s Mountain του οποιου το sigil ειναι ενα αστερι
θυσια: Ygritte
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#5
για τον Τζέιμυ δεν ισως αν θελει να μας εκπληξει-ξενερωσει- κα δεν εχει δειξει ως τωρα να νοιαζεται πολυ για τους αλλους για να πολεμισει στο τειχος αλλα ο βικταριον τι δουλεια εχει στην στερια και μαλιστα ως ΑΑ ασε που τον Μοκκόρο τον εχω για λιγο σκοτεινο τυπο και για καποιον που θα βοηθουσε τον βικταριον να γινει ο ΑΑ
[\"Where do whores go?]
#6
Θεωρώ πως οι πιθανότεροι υποψήφιοι είναι ο Jon και η Dany.
Έχω μια τρελή θεωρία πως ο Jaime στις μελλοντικές γενιές θα μείνει γνωστός ως ένας πραγματικός ήρωας, αλλά το βλέπω πολύ χλωμό να είναι ο AA. Σε ένα άλλο θέμα, εξήγησα πως θα ήθελα να είναι ο Rhaegar, επειδή θα ήταν μια πολύ καλή εξέλιξη στην πλοκή και επειδή θα μου έδινε ένα ακόμα λόγο να αντιπαθώ τον Robert.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#7
“When the red star bleeds and the darkness gathers, Azor Ahai shall be born again amidst smoke and salt to wake dragons out of stone.” (Όταν ματώσει το κόκκινο άστρο και το σκοτάδι απλώσει, ο ΑΑ θα ξαναγεννηθεί νε μέσω καπνού και αλατιού για να ξυπνήσει δράκους από την πέτρα)
\"There will come a day after a long summer when the stars bleed and the cold breath of darkness falls heavy on the world. In this dread hour a warrior shall draw from the fire a burning sword. And that sword shall be Lightbringer, the Red Sword of Heroes, and he who clasps it shall be Azor Ahai come again, and the darkness shall flee before him.\" (Θα έρθει κάποια μέρα μετά από μακρύ καλοκαίρι που τα άστρα θα ματώσουν και η κρύα ανάσα του σκότους θα πέσει βαρυά στον κόσμο. Αυτή την τρομερή ώρα ένας πολεμιστής θα τραβήξει από τη φωτιά ένα φλεγόμενο σπαθί. Αυτό το σπαθί θα είναι ο Φωτοδότης, το κόκκινο σπαθί των ηρώων, και εκείνος που το κρατά θα είναι ο ΑΑ αναγεννημένος και το σκοτάδι θα τραπεί σε φυγή μπροστά του).

(Οι μεταφράσεις είναι δικές μου, ελπίζω να είναι αρκετά πιστές στο πρωτότυπο κείμενο).

Αυτές είναι δύο αναφορές στον ήρωα ΑΑ από τα βιβλία. Εδώ βλέπουμε κάποιες διαφορές, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο σημαντικές.
Η ουσιαστική διαφορά είναι για μένα: “red star bleeds” vs “the stars bleed”. Το πρώτο αναφέρεται σ’ ένα «άστρο» που πιθανόν να σημαίνει τον κόκκινο κομήτη ή κάποιο συγκεκριμένο άτομο, ενώ το δεύτερο χρησιμοποιεί πληθυντικό και το πιθανότερο αναφέρεται σε κάποιο μαζικό γεγονός.
Άλλη σημαντική διαφορά είναι πως η πρώτη προφητεία μιλάει για την αναγέννηση δράκων μέσω καπνού και αλατιού, ενώ η δεύτερη όχι.
H πρώτη δεν κάνει λόγο για κανένα σπαθί ενώ στην δεύτερη υπάρχει αναφορά.

Οι παραπάνω διαφορές έχουν δύο λογικές εξηγήσεις ανάλογα με το ποιο «στρατόπεδο» συντάσσεται ο καθένας.
α) ΑΑ≠PWWP, λόγω των διαφορετικών προφητειών, ίσως μιλούν για διαφορετικές οντότητες) αλλά και επειδή η μία φαίνεται να επικεντρώνεται στους Targaryen με την αναγέννηση των δράκων (είτε αναφέρεται στους πραγματικούς δράκους είτε σαν αναφορά στη δυναστεία των Targaryen)

β) ΑΑ=PWWP, επειδή τόσο η Melisandre αλλά κυρίως ο Aemon και ο Rhaegar, που ξόδεψαν χρόνια μελετώντας την προφητεία, πιστεύουν πως είναι το ίδιο πρόσωπο (συν ότι προσωπικά θα έβρισκα too much την ύπαρξη παραπάνω του ενός ηρώων/σωτήρων). Σ’ αυτήν την περίπτωση οι παραπάνω προφητείες είναι αλληλοσυμπληρούμενες.

Εγώ πιστεύω πως ισχύει το δεύτερο και ακόμα δεν έχουν εκπληρωθεί όλοι οι όροι για την πραγματοποίηση της προφητείας. Πιστεύω πως Dawn=Lightbringer και άρα δεν χρειάζεται να ξαναφτιαχτεί, το επόμενο Sword of the Morning θα είναι κάτι σαν τον Arthur και το Excalibur στα χέρια του οποίου η Dawn θα μεταμορφωθεί σε Lightbringer. Τέλος πιστεύω πως η αναφορά για το “the stars bleed/red star bleeds” έχει να κάνει με την Πίστη και αναφέρεται (συνολικά ή σε κάποιον συγκεκριμένα δεν το γνωρίζω) στο τάγμα των Poor Fellows. O νέος High Septon και η επάνοδος του στρατού της Πίστης θα παίξει κάποιο ρόλο αλλιώς δε βλέπω το λόγο που ο Martin τους επαναφέρει μόνο και μόνο για να τσατίσει την Cersei.



I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
#8
Ψηφίζω και εγώ Jon,
αγαπώ σαν 2η εκδοχή εκείνη του Jaime!

(αρνητική ψήφος στον Ρηκ, ή ίσως θα έπρεπε να πω αρνητική ψόφος...)
#9
Τζέιμι Λάννιστερ για Άζορ Αχάι!
Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο νήμα ο Τζέιμι Λάννιστερ κατ\'εμέ χάνοντας το χέρι του πέθανε και αναγεννήθηκε! Πέθανε ο εγωιστής και υπερόπτης Τάιγουιν που έκριβε μέσα του και ξύπνησε ο μικρός και λογικός Τύριον! Είδε πως δεν είναι όλα θέμα σωματικής δύναμης αλλά και τρόπου σκέψης και αντιμετώπισης των πραγμάτων!

Έτσι όταν μάθει τα πράγματα στο τείχος θα καταλάβει το καθήκον του και θα γίνει man of the night watch! Εκεί θα του δώσουν τον τίτλο του 1000ου άρχοντα διοικητή. (Αφού ο Τζον θα πεθάνει, και ο επόμενος θα είναι άχρηστος μπροστά σε έναν Λάννιστερ) Και θα νικήσει του Others!
Μπορεί βέβαια να χάσει και την μονομαχία για την ζωή της Σέρσεϊ και έτσι μην αντέχοντας την απόλια καταφεύγει στο τείχος... όπου γίνεται άρχοντας διοικητής! (έτσι εκπληρώνεται και το στοιχείο της θυσίας)



Από την άλλη όμως μεριά για την θέση του ΑΑ υποστηρίζω και την Ντάνυ της οποίας πολλοί έχετε αναφέρει το γιατί θα μπορούσε να είναι αυτή!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)