Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι Faceless Men
#1
Ένα από τα αγαπημένα μου πράγματα στα βιβλία είναι οι FM. Αυτοί οι άπαικτοι και ασταμάτητοι assassin.

Εσείς ποια πιστεύεται ότι είναι/ήταν η αποστολή του FM o όποιος «ονομάζονταν» Jaqen H\'ghar?

Valar Morghulis.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Valar Dohaeris.

O Jaqen H\'ghar σκότωσε τον σιδερογέννητο βασιλιά, Μπαίλον Γρέιτζου!... το μόνο σίγουρο [Image: icon_wink.gif] It is known!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#3
Quote:Valar Dohaeris.

O Jaqen H\'ghar σκότωσε τον σιδερογέννητο βασιλιά, Μπαίλον Γρέιτζου!... το μόνο σίγουρο [Image: icon_wink.gif] It is known!
Δεν νομιζω....γιατι αυτος που φαινεται να ειναι ο Αλχημιστης (και ο Pate) ειναι στο Oldtown
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
Μόλις τον σκότωσε πήγε στο Όλντάουν να εκπληρώσει και την δεύτερη αποστολή του! είχε χρόνο! :!:
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#5
Μπαααα
δεν πιστεύω πως ήταν ο Jaqen.. Κάποιος faceless man γενικά, ίσως..

Για τον σκοπό του Jaqen, έχω σχηματίσει μια θεωρία στο μυαλό μου.. Ότι ο μοναδικός σκοπός του, ήταν εξαρχής, να μαζέψει πληροφορίες για τους δράκους. Και που θα μπορούσε να βρει πληροφορίες για τους δράκους ;

Στα έγκατα του King\'s Landing (όπου βρίσκονται οι σκελετοί δράκων, και μπορεί να μελετήσει το μέγεθος τους, και ίσως και άλλες πληροφορίες), όπου και είχε φυλακιστεί (πόσο εύκολο είναι να φυλακίσεις έναν faceless man άραγε), και... στην Ακρόπολη...

Για μένα ο Jaqen είναι ο \"Alchemist\"... Η περιγραφή μοιάζει πάρα πολύ, με το πρόσωπο που \"φόρεσε\" όταν αποχωρίστηκε από την Άρυα.

Επίσης, αν και βλέπουμε ότι σκοτώνει τον Pate, όταν με το καλό πάει ο Σαμ στην Ακρόπολη, μαζί με τους άλλους μαθητευόμενους γνωρίζει και έναν Pate.. Και όπως ξέρουμε, μόνο οι fm μπορούν να φοράνε τα πρόσωπα άλλων

Τώρα, το ποιος τον έβαλε να μαζέψει τις πληροφορίες για τους δράκους, έχω 2 ιδέες..

Τον Varys κρυφό-Blackfyre, αλλά και τους ίδιους τους Faceless man, που όπως ξέρουμε μισούνε τους Valyrians μιας και κατάγονται από τους σκλάβους τους....
Owner & Administrator
Reply
#6
ωραία η θεωρία σου,
αλλά εγώ θέλω ο Jaqen H\'ghar να είναι το αγόρι ή ο γέρος που εκπαιδεύει την Αrya στον οίκο των faceless men και αφού ολοκληρώσει την εκπαίδευση της, να της φανερωθεί... και να γυρίσουν μαζί στο westeros για κάποια αποστολή (π.χ. να σκοτώσουν κανέναν Frey, κανέναν Bolton λέμε τώρα...).
Φυσικά και δε το στηρίζω πουθενά αυτό, απλά θα ήθελα να γίνει κάπως έτσι...


the man who passes the sentence should swing the sword
Reply
#7
Quote:Μπαααα
δεν πιστεύω πως ήταν ο Jaqen.. Κάποιος faceless man γενικά, ίσως..

Για τον σκοπό του Jaqen, έχω σχηματίσει μια θεωρία στο μυαλό μου.. Ότι ο μοναδικός σκοπός του, ήταν εξαρχής, να μαζέψει πληροφορίες για τους δράκους. Και που θα μπορούσε να βρει πληροφορίες για τους δράκους ;

Στα έγκατα του King\'s Landing (όπου βρίσκονται οι σκελετοί δράκων, και μπορεί να μελετήσει το μέγεθος τους, και ίσως και άλλες πληροφορίες), όπου και είχε φυλακιστεί (πόσο εύκολο είναι να φυλακίσεις έναν faceless man άραγε), και... στην Ακρόπολη...

Για μένα ο Jaqen είναι ο \"Alchemist\"... Η περιγραφή μοιάζει πάρα πολύ, με το πρόσωπο που \"φόρεσε\" όταν αποχωρίστηκε από την Άρυα.

Επίσης, αν και βλέπουμε ότι σκοτώνει τον Pate, όταν με το καλό πάει ο Σαμ στην Ακρόπολη, μαζί με τους άλλους μαθητευόμενους γνωρίζει και έναν Pate.. Και όπως ξέρουμε, μόνο οι fm μπορούν να φοράνε τα πρόσωπα άλλων

Τώρα, το ποιος τον έβαλε να μαζέψει τις πληροφορίες για τους δράκους, έχω 2 ιδέες..

Τον Varys κρυφό-Blackfyre, αλλά και τους ίδιους τους Faceless man, που όπως ξέρουμε μισούνε τους Valyrians μιας και κατάγονται από τους σκλάβους τους....


και γιατι ενας fm να μαζεψει πληροφοριες για λογαριασμο του βαρυς? Δεν υποτηθεται ειναι ανεξαρτητοι? αυτο δε διδασκουν στην αρυα?
Reply
#8
Οι Faceless Men δουλεύουν και επι πληρωμής.

Θυμήσου στο \"A Game of Thrones\" όταν ο Robert θέλει να σκοτώσει την Ντάνυ, κάποιος προτείνει να πληρώσουν έναν faceless man, και ο Varys απαντάει ότι ένας faceless man θα κόστιζε παραπάνω και από έναν ολόκληρο στρατό.
Owner & Administrator
Reply
#9
Quote:Οι Faceless Men δουλεύουν και επι πληρωμής.

Θυμήσου στο \"A Game of Thrones\" όταν ο Robert θέλει να σκοτώσει την Ντάνυ, κάποιος προτείνει να πληρώσουν έναν faceless man, και ο Varys απαντάει ότι ένας faceless man θα κόστιζε παραπάνω και από έναν ολόκληρο στρατό.

Και δε μπορουσε με πιο φθηνο τροπο να μαζεψει πληροφοριες για τους δρακους?
Ειδικα ο βαρυς!
εγω νομιζω οτι οι fm δεν εχουν παιξει ως τωρα τον ρολο τους!Απλα μας τους εισαγαγε! Με περισσοτερο λεπτομερεια απο οσο χρειαζοταν [Image: icon_razz.gif]
Reply
#10
Quote:Και δε μπορουσε με πιο φθηνο τροπο να μαζεψει πληροφοριες για τους δρακους?
Ειδικα ο βαρυς!
εγω νομιζω οτι οι fm δεν εχουν παιξει ως τωρα τον ρολο τους!Απλα μας τους εισαγαγε! Με περισσοτερο λεπτομερεια απο οσο χρειαζοταν [Image: icon_razz.gif]

Να μαζέψει απλές πληροφορίες, ναι μπορούσαν... Αλλά οι πληροφορίες που υπάρχουν στα αρχαία βιβλία, στην Ακρόπολη (old town, citadel) είναι ανεκτίμητης αξίας και δεν μπορούν να βρεθούν αλλού.

Θυμήσου τι έψαχνε ο Alchemist... ένα κλειδί που ανοίγει όλες τις πόρτες της Ακρόπολης...
Owner & Administrator
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)