Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
νεκροι-ζωντανοι χαρακτηρες
#1
Στο βιβλιο μεχρι τωρα , εχουμε ξεκαθαρα μαθει οτι η Κατλυν , ο Μπερρικ , ο Μπεντζεν , ο Στρονγκ ειναι κατι σαν ζωντανοι νεκροι που περιφερονται ο καθενας για τους δικους του λογους.

και αν το δεκτω οτι ο Στρονγκ ειναι τερατουργημα , ολοι οι αλλοι ?


δεν νομιζετε οτι το εχει παρακανει ο Μαρτιν με αυτες τις παρουσιες ?

ο Ντονταριον για παραδειγμα εχει καταντησει γραφικος με τις απειρες νεκραναστησεις του.

Εχουμε καποια καλη θεωρια για το τι ακριβως συμβαινει με αυτα τα ατομα και γενικα ποια η σκοπιμοτητα τετοιων γεγονοτων ?
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#2
O Beric προοικονομούσε την Cat, για αυτό άργησε να πεθάνει.
Η Cat θέλω να πιστεύω ότι επέστρεψε επειδή η παρουσία της έχει άμεσο αντίκτυπο στον Jaime.
Ο Benjen θεωρείται αγνοούμενος, ο Robert Strong πρέπει να είναι ο Φρανκεσταιν του Quyburn, και να έχει κάτι από Gregor.
Απογοητεύτηκα με την επιστροφή της Cat, και γενικά με την χρήση μαγείας και υπερφυσικών δυνάμεων στα δύο τελευταία βιβλία....
Μια θεωρία είναι πως από τότε που η Dany έφερε τους δράκους, η μαγεία αυξήθηκε.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#3
Όποια και να είναι η αιτία που αυξήθηκε η μαγεία εμένα μου κάθεται πολύ στραβά! Δεν είχα πρόβλημα με τους δράκους ή με τα παιδιά του δάσους κ.τ.λ.! Αλλά στο θέμα της νεκρανάστασης είμαι κάθετος!
Ήδη από τα πρώτα δυόμιση βιβλία είχα ψιλό χαλαστεί με τους άλλους και τα στοιχεία, αλλά σκεφτόμουν πως δεν έχουν επιστρέψει στην ζωή! Είναι ακόμα τέρατα! όταν όμως είδα τον Ντοντάριον να αναστένεται όχι μία αλλά έξι + φορές σκέφτηκα οκ, ακόμα και οι δράκοι της Ντάνυ μπορούν να πεθάνουν (Valar Morgulis Dondarion)! Αλλά αν ο Νταντάριον και ο οποιοσδήποτε έχει ένα ιερέα του Ρ\'λορ δεν μπορεί να πεθάνει ο πόλεμος έχει τελειώσει και ας αφήσω καλύτερα το βιβλίο μου κάτω!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#4
Εντάξει δε λέω δεν είναι και ότι καλύτερο να ξαναζωντανεύουν οι νεκροί, αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχουν παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο ως προς την πλοκή της ιστορίας. Θα δούμε που θα το πάει...
the man who passes the sentence should swing the sword
Reply
#5
Ναι, αυτό είναι το μόνο καλό! Ένας Back To Life Νεντ Σταρκ θα μου χάλαγε κάθε όρεξη για να συνεχίσω το aSoIaF
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#6
Όσον αφορά την Catelyn το θεωρώ ότι ήταν καλή εισαγωγή γιατί όλο το σκηνικό με το Red Wedding απαιτεί εκδίκηση από τους Frey. Και ποιός καλύτερος από μια νεκροζωντανή, μουγγή, τέρμα badass Catelyn? Θα προτιμούσα γενικά έναν Robb με κεφάλι λύκου αλλά αρκούμε σε ότι έχω [Image: icon_smile.gif]

Μετά όσον αφορά τον Berric συμφωνώ πως ήταν λίγο άκυρο το όλο θέμα με τις επαναφορές του αλλά ο θεός Ned τον είχε στείλει να επαναφέρει την τάξη στα Riverlands και δεν θα μπορούσε να πεθάνει μέχρι να γίνει αυτό. Και μόλις βρήκε την Catelyn αναγνώρισε πως η αποστολή ήταν μεγαλύτερη από την δική του και της παραχώρησε την θέση του σε αυτόν τον κόσμο.

Ο Strong πρέπει να είναι μίξη πολλών χαρακτήρων και μυρίζομαι λίγο από Robert λόγω ονόματος περισσότερο. Αλλά ναι η βάση του σίγουρα είναι ο Clegane Sr και σίγουρα θα κόψει κώλους μέχρι να πέσει από τον αδερφό του.

[spoiler=Spoiler:xvzig1m7]Και τέλος για μένα θα ήταν μεγάλη απογοήτευση να γίνει νεκροζωντανός ο Jon[/spoiler:xvzig1m7]
\"Needle was Robb and Bran and Rickon, her mother and her father, even Sansa. Needle was Winterfell\'s grey walls, and the laughter of its people. Needle was Jon Snow\'s smile.”
Reply
#7
Quote:[spoiler=Spoiler:evor7p6s]Και τέλος για μένα θα ήταν μεγάλη απογοήτευση να γίνει νεκροζωντανός ο Jon[/spoiler:evor7p6s]

Πράγματι αν ισχύει κάτι τέλος νομίζω πως θα παρατήσουν πολλοί τα βιβλία! Είναι κουλό ξεφεύγει από την ιστορία και ψιλό χαλάει για εμένα την ιστορία κάτι τέτοιο [spoiler=Spoiler:evor7p6s]τύπου να δούμε Jon νεκροζώντανο βασιλιά των Others [Image: 3418746264.gif] [/spoiler:evor7p6s]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#8
Έχω πέσει με τα μούτρα στην σειρά. Φέτος είδα και τις περασμένες σεζόν, έχω παραγγείλει και τα 2 πρώτα βιβλία, αλλά με αυτά που διαβάζω…
Βλέπω την «αμερικανιά» σε όλο της το μεγαλείο: «Φτιάχνεις κάτι, πάει καλά, το ξεσκίζεις, το τραβάς από τα μαλιά και κάνεις αρπαχτή».
Οπότε… άλλη μια ωραία ιδέα πάει χαμένη…
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply
#9
Δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα που δεν φταίνε μόνο οι Αμερικάνοι. Γενικά οποιοσδήποτε δημιουργήσει κάτι και αυτό αρέσει και πουλάει θα κοιτάξει να το τραβήξει όσο δεν πάει. Και μερικοί συγγραφείς μπορεί να μην το θέλουν αλλά μερικές φορές μπορεί να επιμένει ο εκδότης και μπροστά στην ανάγκη και οι θεοί πείθονται. Γίνεται από πάντα και θα γίνεται για πάντα δυστυχώς. Γίνεται στα anime, στα manga, στις ταινίες, στις σειρές, στα βιβλία, στους Η/Υ. Άλλωστε υπάρχει και η γνωστή παροιμία, \'Θέλει να βγάλει από την μύγα ξύγκι\'.
\"Needle was Robb and Bran and Rickon, her mother and her father, even Sansa. Needle was Winterfell\'s grey walls, and the laughter of its people. Needle was Jon Snow\'s smile.”
Reply
#10
Αυτο που θα με ξενερωσει πιο πολυ απο ολα με τους νεκροζωντανους ειναι αν οντως συμβει το ιδιο και με Jon Snow. Δεν μπορω ουτε καν να φανταστω πως θυσιαζεται και αυτος ο ηρωας. Επισης δεν θεωρω πως οι 4 μαχαιριες θα μπορεσουν να περασουν σαν τραυματισμος και ολα μετα την αναρρωση να ειναι ενταξει. Και δεδομενης της συμπαθειας της κοκκινης ιερειας που σιγουρα θα μπορει να τον αναστησει (εδω μπορει ο χοντροθορρος), προβλεπω να τον κανει!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)