Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ρόμπερτ και Σέρσεϊ
#1
Είμαι στο τέλος του τέταρτου βιβλίου και διαβάζοντας ένα κεφάλαιο της Σέρσεϊ παρατήρησα το εξής:
Η Σέρσεϊ λέει πως ο Ρόμπερτ τελούσε το συζηγικό του καθήκον όλο και πιο σπάνια. Φυσικά δεν μου τράβηξε αυτό το ενδιαφέρον αλλά τα λόγια της:

-το έβλεπα στα μάτια του. απλά προσποιούνταν ότι ξεχνούσε. ήταν πιο εύκολο από το να αντιμετωπίση την ντροπή του
και
-Αργά ή γρήγορα ερχόταν πάντα μια νύκτα όπου έπινε πολύκαι ήθελε να ασκήσει τα διαιώματά του. Αυτό που τον ντρόπιαζε στο φως την ημέραςτου έδινε ευχαρίστηση στο σκοτάδι.

Για πια ντροπή μιλάει και γιατί η Σέρσεϊ φαίνεται να νομίζει πως ο Ρόμπερτ πίστευε πως τον ντρόπιαζε;
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#2
Εννοει οτι ο Robert την βιαζε.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#3
Ωωωωω ... τώρα εξηγούνται πολλά!!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#4
Προσωπικά δεν νομίζω ότι εξηγείται τίποτα. Ναι αυτό που έκανε ο Robert ήταν αποτρόπαιο αλλά η Cersei ήταν χειρότερη. Πάντα.

Δεν δικαιολογείται ο βιασμός αλλά δεν νομίζω ότι εξηγεί κάτι.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#5
Δε δικαιολογείται η στάση της απέναντι της ; ... Την βίαζε και ήταν αιώνια κολλημένος με την Λυάννα! Ναι, και εκείνη με τον Ραίγκαρ και τον Τζέιμι αλλά αυτό δεν αιτιολογεί το μίσος της !
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#6
Από την μια ισχυρίζεται ότι την βιάζε...
Από την άλλη, ότι όταν πήγαινε στο κρεβάτι ήταν πάντα μεθυσμένος, και αυτή τον ικανοποιούσε με διαφορετικούς τρόπους..

Δεν συμβαδίζει το ένα με το άλλο
Owner & Administrator
#7
Quote: Δε δικαιολογείται η στάση της απέναντι της ; ... Την βίαζε και ήταν αιώνια κολλημένος με την Λυάννα! Ναι, και εκείνη με τον Ραίγκαρ και τον Τζέιμι αλλά αυτό δεν αιτιολογεί το μίσος της !

Μην ξεχνάς ότι η ιδία λέει ότι ήταν στο κρεβάτι με τον Jaime την ημέρα του γάμου της. Ναι ήταν κολλημένος με την Lyanna αλλά δεν ήταν η μονή η Cersei που ήταν παγιδευμένη στον γάμο αυτό. Οι βιασμοί άρχισαν τα τελευταία χρόνια του γάμου αφού η Cersei τον είχε απειλήσει ότι αν φέρει τα παιδιά του στην αυλή θα τα σκοτώσει και είχε αιμομικτικές σχέσεις με τον αδελφό της φορτώνοντας στον Robert τρία παιδιά που δεν ήταν δικά του και μετά από χρόνια ψυχολογικής βίας απέναντι του.
Όποτε ναι δεν δικαιολογεί ούτε εξηγεί τίποτα.


Quote:Από την μια ισχυρίζεται ότι την βιάζε...
Από την άλλη, ότι όταν πήγαινε στο κρεβάτι ήταν πάντα μεθυσμένος, και αυτή τον ικανοποιούσε με διαφορετικούς τρόπους..

Δεν συμβαδίζει το ένα με το άλλο
[Image: 1790973621.gif]
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#8
Quote:αφού η Cersei τον είχε απειλήσει ότι αν φέρει τα παιδιά του στην αυλή θα τα σκοτώσει και είχε αιμομικτικές σχέσεις με τον αδελφό της φορτώνοντας στον Robert τρία παιδιά που δεν ήταν δικά του και μετά από χρόνια ψυχολογικής βίας απέναντι του.

Δικαιολογείς ένα βιασμό εδώ ή κατάλαβα λάθος;;; [Image: icon_surprised.gif]
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
#9
Quote:Δικαιολογείς ένα βιασμό εδώ ή κατάλαβα λάθος;;; [Image: icon_surprised.gif]
Όπως ειπα στην αρχη
Quote:Δεν δικαιολογείται ο βιασμός αλλά δεν νομίζω ότι εξηγεί κάτι.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#10
πιστευετε δλδ οτι οταν η Σερσει λεει πως ο Ρομπερτ με το πιοτο κρυβοταν απο την ντροπη του , εννοουσε την ντροπη για τον \"βιασμο\" ? Δεν το νομιζω...
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)