Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η μάχη στην αρχή...
#1
Γιατί πιστεύεται πως δεν μας έδειξαν την μάχη μεταξύ νυκτερινής φρουράς και των άλλων με τα στοιχιά τους;

-Δεν υπήρχαν λεφτά
-Δεν ήταν καλά τα εφέ
-Έκλεισαν την δεύτερη σεζόν χωρίς να σκεφτούν πως θα το συνεχίσουν και βρέθηκαν σε αδιέξοδο. Οπότε και το κάλυψαν με ένα σκοτάδι και... φωνές!

Προσωπική μου άποψη είναι πως μάλλον είναι θέμα εφέ περισσότερο και λιγότερο χρημάτων! Δεν ήταν πετυχημένα και δεν ήθελαν μια άθλια σκηνή να ανοίγει τον τρίτο κύκλο!

(είδατε τι καλός που είμαι; Δεν αναφέρω καν πως βρέθηκε ο Γκόουστ εκεί [Image: icon_wink.gif] )
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#2
μας εδωσαν Γιγαντα , μας εδωσαν Δρακους , μας εδωσαν Ασπιλους , μας εδωσαν νεους χαρακτηρες. Ισως να μην ηθελαν να μας τα δωσουν ΟΛΑ απο το πρωτο επεισοδιο.

Ηδη εχουν κανει αρκετες διαφοροποιησεις απο το βιβλιο , οποτε ποιος ξερει , ισως μας δωσουν μια τετοια μαχη σε καποιο επομενο επεισοδιο.

[spoiler=Spoiler:imzdqs9v]Τοτε που θα πεθανει ο Αρκουδος ισως ?[/spoiler:imzdqs9v]
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#3
Εύχομαι να μην γίνει αυτό!!!

[spoiler=Spoiler:j17p88fl]ΑΝ πεθάνει ο αρκούδες σε μάχη με τους άλλους θα ξενερώσω!!! Θέλω να τον προδόσουν!! γίνεται;;[/spoiler:j17p88fl]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#4
Τηλεοπτικά μια μάχη αποτελεί ένα είδος κορύφωσης.
Το να περιμένεις ένα χρόνο και ξαφνικά να αρχίσει η σειρά και να δεις να εξελίσσεται μια μάχη από το πουθενά θα ήταν νομίζω άστοχο.
Μετά χωρίς αμφιβολία όλοι θα έλεγαν ότι η σειρά μετά το 1ο επεισόδιο έκανε κοιλιά.
Άσε που σε 2 σαιζόν έχουν δείξει μόνο μια μάχη...

Πάντως ακόμα και στα βιβλία πιστεύω ότι ο Martin δεν δίνει στις μάχες πρωτεύουσα σημασία. Κάποιες αναφέρονται εκ των υστέρων για παράδειγμα. Δείνει σημασία στα γεγονότα που οδήγησαν στη μάχη, στις συμμαχίες-δολοπλοκίες κλπ., στα αποτελέσματα της και στα βιώματα των χαρακτήρων από αυτές.
Reply
#5

ισχυει .

πολλες φορες οι περιγραφες των μαχων ειναι συντομες η\' μαθαινουμε εμμεσα το αποτελεσμα τους απο την αφηγηση καποιου τριτου που ηταν εκει η\' εμαθε τι εγινε.
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#6
Ο σκοπός του Μάρτιν είναι η ανάλυση των χαρακτήρων κ των επιλογών τους. Όταν φτάσει να παρουσιάσει μάχη το κάνει μετά από κορύφωση των ιστοριών των εμπλεκομένων για να περάσουν σε ένα νέο κεφάλαιο
\"People have been calling me \"Blackfish\" for so long they don\'t remember my real name\"
Brynden Tully
Reply
#7
Η αρχή της τρίτης σεζόν δεν απέτυχε μόνο γιατί δεν έδειξε μάχη, απέτυχε γιατί δεν έδειξε πως γλύτωσε ο Σαμ που ήταν ανάμεσα σε τόσους Whitewalkers και Wights. Πριν διαβάσω τα βιβλία και είχα δει το φινάλε της 2ης σεζόν σκέφτηκα ότι πάει, ο Μάρτιν θα σκότωνε και τον Σαμ. Την ίδια αντίδραση είχε και η αδερφή μου και παραξενεύτηκε όταν στην τρίτη τον είδε ζωντανό.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#8
Εγω παλι δεν σκεφτηκα οτι θα πεθαινε ο Σαμ.Μου φανηκε οτι δεν θα τον πειραζαν καθολου οι Whitewalkers,βασιζομενος στο οτι δεν ασχοληθηκε καθολου μαζι του ο αρχηγος(?) τους!Δεν μπορω να το εξηγησω,αλλα αυτη την αισθηση ειχα!
Reply
#9
Δεν έχει όμως λογική που δεν ασχολήθηκε κανείς από όλο το στρατό που δείξανε μαζί του... Αυτοί κάναν στοιχειά τους πάντες, χωρίς διακρίσεις. Δεν είχαν κανένα λόγο να αφήσουν το Σαμ ανενόχλητο, και ήταν και αδύνατο να μην τον προσέξουν.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#10
Μωρε δικιο εχεις,το εγραψα κι εγω οτι δεν μπορω να εξηγησω την αισθηση που μου αφησε.Παντως μας εδειξε που τον εσωσαν οι υπολοιποι οταν τον ειχε πιασει ενας Whitewalker!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)