Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
H κατάρα του Law of hospitality.
#1
To τραγούδι λέει ότι ο rat cook σκότωσε τον γιο ενός Βασιλιά, τον έβαλε μέσα σε μια πίτα και τον έδωσε στο πατέρα του να τον φάει. Εκείνος το έφαγε και Μάλτα επαίνεσε και την γεύση και ζήτησε δεύτερο κομμάτι.

Οι θεοί όταν το είδαν τον μεταμόρφωσαν σε αρουραίο και τον καταράστηκαν γιατί σκότωσε έναν φιλοξενούμενο. Στα βιβλία έχουμε δει αρκετές φορές και με διαφόρους τρόπους να καταπατάτε ο «νομός» αυτός. Καταρχήν οι Frey στο Red wedding, οι Lanister όταν σκότωσαν τον Ned και την συνοδοί από το Winterfell (και η κακοποίηση της Sansa), η Dany όταν τα παιδιά της σκότωσαν τον Quentyn.

Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
εγώ πάλι θέλω να δω τι θα γίνει με τον Μάντερλυ αν έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα με τις νόστιμες πίτες του... (βέβαια δεν τους φιλοξενούσε... αλλά still, μοιάζει η φάση με τον rat cook)
Owner & Administrator
Reply
#3
Δεν νομίζω ότι είναι στη ιδία κατηγορία. Οι θεοί καταράστηκαν τον μάγειρα όχι για τον κανιβαλισμό αλλά γιατί παραβίασε τον νόμο. O Wyman ήταν αρκετά έξυπνος και έδωσε δώρα στους Frey όταν έφευγαν, που σημαίνει ότι τότε «έληγε» η ισχύς του νομού.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
Quote:To τραγούδι λέει ότι ο rat cook σκότωσε τον γιο ενός Βασιλιά, τον έβαλε μέσα σε μια πίτα και τον έδωσε στο πατέρα του να τον φάει. Εκείνος το έφαγε και Μάλτα επαίνεσε και την γεύση και ζήτησε δεύτερο κομμάτι.

Οι θεοί όταν το είδαν τον μεταμόρφωσαν σε αρουραίο και τον καταράστηκαν γιατί σκότωσε έναν φιλοξενούμενο. Στα βιβλία έχουμε δει αρκετές φορές και με διαφόρους τρόπους να καταπατάτε ο «νομός» αυτός. Καταρχήν οι Frey στο Red wedding, οι Lanister όταν σκότωσαν τον Ned και την συνοδοί από το Winterfell (και η κακοποίηση της Sansa), η Dany όταν τα παιδιά της σκότωσαν τον Quentyn.

Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

Καταρχάς συμφωνώ ότι οι θεοί δεν καταράστηκαν τον rat cook επειδή σκότωσε και μαγείρεψε και τάισε τον γιο του βασιλία αλλά επειδή το έκανε ενώ ήταν κάτω από την φιλοξενία του. Να πω πως αυτό για εμένα προοικονομεί ένα αθλιότατο και οριστικότατο τέλος για τους Φρέυ!
Δεύτερον, ο Νεντ δεν νομίζω να ανήκει σε αυτή την κατηγορία! Δεν ήταν φιλοξενούμενος του βασιλιά ή των Λάννιστερ! Ήταν χέρι και πέθανε γιατί κατηγορήθηκε για προδοσία!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#5
Νομιζω οτι οι Φρευ εχουν βαλει υποψηφιοτητα για τον επομενο οικο που ειναι πιο πιθανο να εξαλειφθει. Δεν νομιζω οτι μια τετοια κινηση θα περασει στο ντουκου , θεωρειται μεγαλη προσβολη. Και μολις γυρισει ο τροχος και χασουν το πανω χερι , τοτε να δω τι θα γινει με τους Φρευ και τον μπαρμπα Γουολντερ που τοσο καυχιεται για τις συζυγους , τα γνησια και νοθα τεκνα του.
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#6
Συμφωνω με kladis οσο αφορα τον Νεντ! Επισης ουτε ο θανατος του κουεντιν ανηκει σε αυτην την κατηγορια!Εκτος απο το χειροπιαστο παραδειγμα των Φρει δε μου ερχεται κατι στο μυαλο, αν και αναφερεται συχνα πυκνα ο \'\'νομος\'\' περι φιλοξενιας!Αυτο μαλλον δειχνει και τη σπουδαιοτητα του, μιας και πρεπει να υπαρχει πολυ μεγαλο κινητρο για να οδηγηθει καποιος στη καταπατηση του!
Reply
#7
Quote:Δεύτερον, ο Νεντ δεν νομίζω να ανήκει σε αυτή την κατηγορία! Δεν ήταν φιλοξενούμενος του βασιλιά ή των Λάννιστερ! Ήταν χέρι και πέθανε γιατί κατηγορήθηκε για προδοσία!
Ο Νεντ είχε φάει το ψωμί και το αλάτι του βασιλιά. Από εκείνη την στιγμή τον προστάτευε ο «νομός» της φιλοξενίας.

Quote: Επισης ουτε ο θανατος του κουεντιν ανηκει σε αυτην την κατηγορια
Ο Quentyn πέθανε ενώ ήταν φιλοξενούμενος της Dany αλλά και κάτω από την δική της στέγη, Συμφώνα με τον νομό της φιλοξενίας ο άνθρωπος που φιλοξένει ευθύνεται αν πάθει κάτι κακό ο φιλοξενούμενος του κάτω από την στέγη (προστασία) του

Υπάρχει και άλλο ένα παράδειγμα αλλά από την αντίστροφη πλευρά. O Jaime όντας φιλοξενούμενος των Stark τραυματίζει τον Bran.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Ο Νεντ ναι μεν είχε φάει το αλάτι και το ψωμί του βασιλιάς αλλά από την στιγμή που ενεργούσε κατά της νόμιμης :!: βασιλείας του Joffrey δεν το σώζει τίποτα! Δηλαδή η Cersei έπρεπε να τον αφήσει να φύγει και μετά να τον κυνηγήσει ;; [Image: icon_wink.gif]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#9
Quote:Ο Νεντ ναι μεν είχε φάει το αλάτι και το ψωμί του βασιλιάς αλλά από την στιγμή που ενεργούσε κατά της νόμιμης :!: βασιλείας του Joffrey δεν το σώζει τίποτα! Δηλαδή η Cersei έπρεπε να τον αφήσει να φύγει και μετά να τον κυνηγήσει ;; [Image: icon_wink.gif]
ακριβως.ή να του δωσει δωρα ωστε να θεωρείται οτι τελειωσε η φιλοξενια. αλλα δεν ειναι μονο ο Ned ειναι και η συνοδεία του.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
Λάθος για τον Quentyn.
Η Dany είχε φροντίσει για την προστασία των υπολοίπων και είχε φυλακίσει τους δράκους. Ευθύνεται αποκλειστικά ο Quentyn για αυτό που έπαθε.

Αν ο άλλος είναι τρελός και θέλει να αυτοκτονήσει, δεν του φταίει ο οικοδεσπότης, μην λέμε ότι νάνε
Owner & Administrator
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)