Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
It should\'ve been you- H σχέση Jon-Cat.
#1
H Κατ όπως βλέπουμε στα βιβλία μισεί τον Jon γιατί ζηλεύει την μητέρα του ή γιατί αυτός μοιάζει με τον Νεντ ενώ τα παιδιά της (εκτός της Αρυα) δεν του μοιάζουν ή για οποιονδήποτε λόγο. Αυτό το μίσος της στιγματίζει τον Jon και του δημιουργεί αυτό το αίσθημα ντροπής που βλέπουμε να έχει για το ότι είναι μπάσταρδο. Το ίδιο προσπαθεί να εντρυφήσει και στα παιδιά της.
Κατ’εμέ η Κατ είναι υποκρίτρια και κακός χαρακτήρας.
Αντί να θυμώνει με τον Νεντ ο όποιος ήταν παντρεμένος μαζί της και την πρόδωσε, θυμώνει με ένα παιδί επειδή γεννήθηκε και επειδή έμοιασε στον πατερά του.
Εσείς τι πιστεύετε?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Πιστεύω ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τη θεωρώ εξαιρετικά μικροπρεπή και μικρόψυχη που τα βάζει μ΄ενα αθώο παιδί και του κάνει τη ζωή κόλαση (απ\' όσα η σειρά και τα βιβλία έχουν αφήσει να διαφανούν) επειδή έχει τα δικά της πάθη. Και είναι βασικό για μένα ότι ο Μάρτιν βάζει αυτά τα στιγμιότυπα (της Κατ και του Τζον) στην αρχή αρχή του έργου του. Η Κατ με λίγα λόγια είναι ο ορισμός της κακής μητριάς των παραμυθιών κι ας λέει ο συγγραφέας ότι δεν ακολουθεί στερεότυπα. [Image: icon_tongue.png]
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Η άποψη μου είναι ότι ο Jon είναι ένα μυστήριο για την Cat, συμβολίζει την σχέση του άντρα της με μια γυναίκα, της οποίας την ταυτότητα αγνοεί. Επειδή ο Ned αρνείται να μιλήσει για την Ashara και δεν έχει δώσει αφορμές στην γυναίκα του, η Cat ακολουθεί την εύκολη λύση και κατηγορεί τον γιό του.
Την αντιπαθώ αλλά για διαφορετικούς λόγους.
Έπεισε τον Ned να πάει στο στόμα του λιονταριού, μόνο και μόνο επειδή η Lysa της έστειλε ένα γράμμα. Τόσα χρόνια η Cat μια επίσκεψη στην αδερφή της δεν μπορούσε να πάει? Δεν σκέφτηκε πως ίσως, λέω ίσωςμ η αδερφή της να μην χάρηκε ιδιαίτερα που την πάντρεψαν με έναν γέρο? Εδώ στο sex and the city, η Σαμάνθα αρνήθηκε να κάνει έρωτα με ένα γέρο και η Lysa δεν μπορούσε να πει οχι......................
Επίσης, ως κοριτσάκι, φιλιόταν με τον παιδικό \"φίλο\" της. Μάλιστα.Πολύ προοδευτικοί οι Tully, ο LF είναι καλός μόνο όταν τα κορίτσια τους θέλουν να μάθουν πως να φιλάνε. Είναι τόσο εγωίστρια, που δεν μπορεί να πιστέψει ότι ο παιδικός της φίλος, εξακολουθεί να την αγαπάει-ψύχωση.
Είναι τόσο αφελής, που νομίζει πως ο LF είναι σύμμαχος της, αγνοώντας το γεγονός ότι ο LF για πάρτη της, σκόπευε να σκοτώσει τον Brandon.
Διακατέχεται από μια τρομερή αλαζονεία, και ξέρει να παίρνει την λάθος απόφαση την λάθος στιγμή.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
Quote:Επίσης, ως κοριτσάκι, φιλιόταν με τον παιδικό \"φίλο\" της. Μάλιστα.Πολύ προοδευτικοί οι Tully, ο LF είναι καλός μόνο όταν τα κορίτσια τους θέλουν να μάθουν πως να φιλάνε

Προσωπικά, θεωρώ πως δεν μπορούμε να κατηγορούμε ένα κοριτσάκι επειδή έπαιζε εφηβικά παιχνιδάκια (εξερεύνησης της σεξουαλικότητάς του) μ\' ένα αγοράκι. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν περάσει από αυτή τη φάση χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες, λόγω ηλικίας, και σε κάθε εποχή μάλιστα της ανθρώπινης ιστορίας.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Quote:
Quote:Επίσης, ως κοριτσάκι, φιλιόταν με τον παιδικό \"φίλο\" της. Μάλιστα.Πολύ προοδευτικοί οι Tully, ο LF είναι καλός μόνο όταν τα κορίτσια τους θέλουν να μάθουν πως να φιλάνε

Προσωπικά, θεωρώ πως δεν μπορούμε να κατηγορούμε ένα κοριτσάκι επειδή έπαιζε εφηβικά παιχνιδάκια (εξερεύνησης της σεξουαλικότητάς του) μ\' ένα αγοράκι. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν περάσει από αυτή τη φάση χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες, λόγω ηλικίας, και σε κάθε εποχή μάλιστα της ανθρώπινης ιστορίας.
Δεν την κατηγορώ που φιλιόταν με τον φίλο της, απλώς είναι περίεργο που αδιαφορούσε για τα συναισθήματα του και το ότι εκείνος πληγώθηκε όταν εκείνη αρραβωνιάστηκε. Υπήρξαν σημαντικές συνέπειες και έδωσε αφορμή στον LF να πιστέψει οτι τον αγαπάει. Το να ζητήσει ο LF να μονομαχήσει με τον Brandon, ήταν πολύ σημαντικό. Η Cat είχε τον LF ως δεδομένο και ποτέ της δεν διανοήθηκε ότι πληγώθηκε ανεπανόρθωτα με τον γάμο της.
Ο πατέρας της Barbrey δεν είχε πρόβλημα που ο Brandon πήγε μαζί της, επειδή πίστευε πως θα την παντρευόταν. Οι Tully από την μια έδιναν θάρρος στον LF και από την άλλη τον θεωρούσαν κατώτερο της τάξης τους. Η σχέση του με την Cat έδωσε κίνητρο στο αρρωστημένο του μυαλό για να παρει εκδίκηση.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
Εγώ θα εξακολουθήσω να λέω ότι ήταν παιδιά και παίζανε και το ότι πληγώθηκε ο ένας, δε σημαίνει ότι ο άλλος ήταν κακός άνθρωπος ή οτιδήποτε τέτοιο. Κι ούτε αυτό νομιμοποιεί τον LF να κάνει \"τέρατα\" μετά από έναν αιώνα που λέει ο λόγος. Μάλλον εκείνος είναι ανώριμος κατά την άποψή μου, για να το κρατάει μια ζωή και να μην το ξεπερνάει με την καμία.
Ούτε εγώ τη συμπαθώ την Κατ, για διάφορους λόγους, αλλά πιο πολύ απ\' όλα επειδή δε συγχωρώ την παιδική κακοποίηση (σωματική ή ψυχολογική) και θεωρώ ότι στον Τζον κάτι τέτοιο έκανε... Από την άλλη, ο καθένας έχει τη γνώμη του και την οπτική του. [Image: icon_smile.gif]
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
Quote:Εγώ θα εξακολουθήσω να λέω ότι ήταν παιδιά και παίζανε και το ότι πληγώθηκε ο ένας, δε σημαίνει ότι ο άλλος ήταν κακός άνθρωπος ή οτιδήποτε τέτοιο. Ούτε εγώ τη συμπαθώ την Κατ, για διάφορους λόγους, αλλά πιο πολύ απ\' όλα επειδή δε συγχωρώ την παιδική κακοποίηση (σωματική ή ψυχολογική) και θεωρώ ότι στον Τζον κάτι τέτοιο έκανε... Από την άλλη, ο καθένας έχει τη γνώμη του και την οπτική του. [Image: icon_smile.gif]
Ψυχολογική. ο GRRM ειπε οτι ποτε δεν ηταν σωματική.

αλλα το να κακοποιείς ενα παιδι ψυχολογικά για τα λαθη κάποιων αλλων και το χειρότερο να προσπαθείς την γνωμη σου να την περασεις και σε αλλους. ωστε και αυτοι να ειναι εναντίων ενος παιδιου [Image: 3418746264.gif]
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
To πρόβλημα μου είναι ότι η Cat, όπως και σε ένα βαθμό πολλοί άλλοι, υποτιμούν τον LF, κυρίως επειδή η καταγωγή του είναι ταπεινή. Ο LF δεν είναι ανώριμος, άρρωστος είναι. Φιλάει την Sansa, την οποία προσφωνεί με το όνομα της μητέρας του και την επιθυμεί επειδή του θυμίζει την μητέρα της και ο ίδιος ευθύνεται για τον θάνατο του πατέρα της. Πιο αρρωστημένο δεν γίνεται [Image: 2570084036.gif]
Απλώς μου κάνει εντύπωση, που δεδομένης της ιστορίας που είχε με τον LF και ειδικότερα το γεγονός ότι μονομάχησε με τον Brandon, παρ\'ολα αυτά εξακολουθεί να τον θεωρεί σύμμαχο.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#9
Quote:
\"nirne\":3q92skpp Wrote:Εγώ θα εξακολουθήσω να λέω ότι ήταν παιδιά και παίζανε και το ότι πληγώθηκε ο ένας, δε σημαίνει ότι ο άλλος ήταν κακός άνθρωπος ή οτιδήποτε τέτοιο. Ούτε εγώ τη συμπαθώ την Κατ, για διάφορους λόγους, αλλά πιο πολύ απ\' όλα επειδή δε συγχωρώ την παιδική κακοποίηση (σωματική ή ψυχολογική) και θεωρώ ότι στον Τζον κάτι τέτοιο έκανε... Από την άλλη, ο καθένας έχει τη γνώμη του και την οπτική του. [Image: icon_smile.gif]
Ψυχολογική. ο GRRM ειπε οτι ποτε δεν ηταν σωματική.

αλλα το να κακοποιείς ενα παιδι ψυχολογικά για τα λαθη κάποιων αλλων και το χειρότερο να προσπαθείς την γνωμη σου να την περασεις και σε αλλους. ωστε και αυτοι να ειναι εναντίων ενος παιδιου [Image: 3418746264.gif]

Είπα ψυχολογική \'Η σωματική, δεν είπα ψυχολογική ΚΑΙ σωματική και το είπα επειδή μιλούσα γενικά για την κακοποίηση, ότι είναι χείριστο πράγμα όποια μορφή κι αν έχει. Ναι, έχεις δίκιο, στην περίπτωση της Κατ, ήταν ψυχολογική.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
Quote:To πρόβλημα μου είναι ότι η Cat, όπως και σε ένα βαθμό πολλοί άλλοι, υποτιμούν τον LF, κυρίως επειδή η καταγωγή του είναι ταπεινή. Ο LF δεν είναι ανώριμος, άρρωστος είναι. Φιλάει την Sansa, την οποία προσφωνεί με το όνομα της μητέρας του και την επιθυμεί επειδή του θυμίζει την μητέρα της και ο ίδιος ευθύνεται για τον θάνατο του πατέρα της. Πιο αρρωστημένο δεν γίνεται [Image: 2570084036.gif]
Απλώς μου κάνει εντύπωση, που δεδομένης της ιστορίας που είχε με τον LF και ειδικότερα το γεγονός ότι μονομάχησε με τον Brandon, παρ\'ολα αυτά εξακολουθεί να τον θεωρεί σύμμαχο.


Νομίζω ότι η Κατ είναι επιπόλαια σε κάποια πράγματα και ανόητη κι ότι αυτό προέρχεται από μια κούφια αυτοπεποίθηση που έχει απέναντι στην κρίση της. Δεν κάθεται να σκεφτεί καλύτερα τα πράγματα και δρα παρορμητικά, ενώ βλέπουμε όταν συμβουλεύει το Ρομπ (στο πρώτο βιβλίο) για τις στρατιωτικές του κινήσεις, ότι τον καθοδηγεί σοφά.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)