Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το ροζ γράμμα (v.2)
#1
Quote:ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΣ

\"Ο ψεύτικος Βασιλιάς σου είναι νεκρός μπάσταδε. Αυτός, και όλη η συνοδεία του διαλύθηκε σε 7 ημέρες μάχης. Έχω το μαγικό σπαθί του. Πες το στην κόκκινη πόρνη του.
Οι φίλοι του ψεύτικου Βασιλιά σου είναι νεκροί. Τα κεφάλια τους, στα τείχη του Winterfell. Έλα να τα δεις, μπάσταρδε. Ο ψεύτικος Βασιλιά σου έλεγε ψέματα, το ίδιο και εσύ. Είπες στον κόσμο ότι έκαψες τον Βασιλιά-πέρα-από-το-Τείχος. Αντ\'αυτού τον έστειλες στο Γουίντερφελ να κλέψει την νύφη μου.
Θα πάρω την νύφη μου πίσω. Αν θες τον Μανς Ρέιντερ πίσω, έλα να τον πάρεις. Τον έχω σε ένα κλουβί για να τον βλέπει όλος ο Βορράς, απόδειξη των ψεμάτων σου. Το κλουβί είναι παγωμένο, αλλά του έχω φτιάξει έναν ζεστό μανδύα από το δέρμα των 6 πόρνων που ήρθαν μαζί του στο Γουίντερφελ.
Θέλω την νύφη μου πίσω. Θέλω την Βασίλισσα του ψεύτικου Βασιλιά σου. Θέλω την κόρη του και την κόκκινη μάγισσα του. Θέλω αυτήν την πριγκίπισσα των Αγρίων. Θέλω τον μικρό του πρίγκιπα, το μωρό των αγρίων. Και θέλω τον Ρηκ μου. Στείλτους σε μένα, μπάσταρδε, και δεν θα ενοχλήσω ούτε εσένα ούτε τα μαύρα κοράκια σου. Κράτησε τους μακριά από εμένα, και θα κόψω την μπάσταρδη καρδιά σου, και θα την φάω\"

Ράμσευ Μπόλτον,
Άρχοντας του Γουίντερφελ

Το γράμμα είναι σφραγισμένο με ροζ κερί (το οποίο συνήθως χρησιμοποιούν οι Boltons. Δεν υπήρξε όμως σφραγίδα των Μπόλτον, ούτε υπογεγραμμένο από τον Ράμσευ...

Τι πιστεύετε για αυτό το γράμμα ;
Owner & Administrator
Reply
#2
το γραμμα ειναι ψευτικο.
δεν εχει υπογραφη , δεν εχει σφραγιδα.
δεν ειναι γραμμενο με αιμα
δεν εχει μεσα κανα κομματι δερμα , κανα δακτυλο κλπ , συνηθισμενα πραγματα για τον μπασταρδο Μπολτον

το θεμα ειναι το εξης ...
ποιος μπορει να το εχει γραψει το γραμμα ?

η απαντηση που δινω , ειναι η εξης.
καποιος που ξερει οτι ο Τζον θα αποφασισει να κινηθει νοτια.

η επομενη ερωτηση , και πιο κρισιμη ειναι αλλη, και ειναι διπλη

1. ποιος θελει να φυνει ο Τζον απο το τειχος
2. ποιος θελει να κινηθει ο Τζον προς το Γουιντερφελ

για το 1 , απανταω

Σταννις η\' η γυναικα του

για το 2 , απανταω

Μελανιχθυς , Θηον , Μανς , Μαντερλυ , Καρσταρκ η\' καποιος αλλος αρχοντας του Βορρα
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#3
Πρέπει να υπολογίσεις κι άλλα πράγματα όμως... Ποιος ήξερε για τον Μανς Ρέιντερ ;
Ποιος ήξερε πόσες γυναίκες είχε μαζί του ;

Owner & Administrator
Reply
#4
Τι πιστεύεις εσυ Ταιγουιν;
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#5
Εγώ έχω σκεφτεί πολλές λύσεις, αλλά δεν μπορώ να τεκμηριώσω καμία σωστά...

1. ο ίδιος ο Stannis. Ίσως για να ελέγξει την πίστη του Jon. ο Stannis ξέρει (ή μπορεί να ξέρει) για τον Mance Rayder, ο Stannis ξέρει για τον Θήον, για την νύφη.... Αλλά πολύ ριψοκίνδυνο κάτι τέτοιο απλά για να ελέγξει την πίστη του Τζον...

2. ο Ράμσει. Ίσως να επέζησε της μάχης και να έστειλε αυτό το ψεύτικο γράμμα, μήπως είναι τυχερός και τρομοκρατήσει τον Τζον ώστε να του στείλει την Βασίλισσα Σελιζ, και να έχει ομήρους... δύσκολο πολύ όμως.

3. ο Άλισσερ Θορν. Μισεί τον Τζον. Αλλά πως θα μπορούσε να είχε μάθει για την Μανς, και πως έστειλε το γράμμα...

4. η Μελισάνδρα. Για να κινδυνέψει ο Τζον, να τον σώσει, και να κερδίσει την εμπιστοσύνη του (ή να κατάλαβε ότι ίσως είναι ο Άζορ Αχάι,και να θελήσει να προκαλέσει τον θάνατο του, ώστε να τον αναστήσει)

Όλες όμως ακραίες περιπτώσεις....
Owner & Administrator
Reply
#6
Αυτο με τον Αλισερ Θορν παίζει πολυ και στο Ίντερνετ, αλλα δεν του δίνω ελπίδες. Και έχει πολλα αδύναμα σημεία αυτη η θεωρία. Ούτε ο Ραμσει είναι (προσωπική άποψη)
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#7
Eγω πιστευω οτι το γραμμα το εστειλε ο Mance ή η Mel.
Κανεις αλλος εκτος απο αυτους τους δυο δεν ηξερε οτι ο Mance ηταν ζωντανος και ποιο ηταν το σχεδιο. Γιατι ομως να το κανουν? Ο μεν Μανσε γιατι ηθελε οι ανθρωποι του να ειναι ελευθεροι να περασουν το Τειχος ειτε για να μπορεσει καποιος \"κατασκοπος\" του να βρει το Κερας το οποιο οπως νομιζει ειναι μεσα σο Τοιχος, χωρις οι αλλοι να τον παρουν ειδηση.
Η Μελ γιατι καταλαβε εν τελη οτι ο Τζον ειναι ο ΑΑ και ειναι η ωρα της αναγεννησης.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Ο θηον εχει προσβαση στις παραπανω πληροφοριες και γνωριζει καλα τον ραμσευ αλλα δε βρισκω το κινητρο!

Προσωπικα δε νομιζω ο Μανς να αντιδρουσε κατι αυτον τον τροπο εχοντας και εμπιστοσυνη στον Τζον!
Οσο για τη Μελ στεκει καλα αλλα δε θα μου αρεσε προσωπικα .Δηλαδη βλεπω τι θα γινει η τι πρεπει να γινει και βαζω το χερακι μου για να πραγματοποιηθει! Ειναι λιγο σαν να κολλησε η πλοκη και ο μαρτιν να βρηκε αυτη τη λυση!

Reply
#9

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ο Μαρτιν θα μας διαψευσει ολους , και το γραμμα θα ειναι απο καποιον αλλο , οχι απο καποιο φαβορι (Μανς , Θορν , Μελ)

\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#10
Μανς,Θορν,Μελ τα βάζεις στα φαβορί, ή σε αυτά που πιστεύεις ότι θα είναι ?
Owner & Administrator
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)