Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το όραμα του Τζέιμι
#1
[align=center:lygr9s0t]Εκείνη την νύκτα ονειρεύτηκε πως ήταν πίσω στο υψηλό Σεπτ του Μπαίλορκαι ξαγρυπνούσε όρθιος δίπλα στη σορό του πατέρα του.Το Σεπτ ήταν γαλήνιο και σκοτεινό, μέχρι που μια γυναικεία φιγούρα εμφανίστηκε μέσα από τις σκιές και προχώρησε αργά προς το φέρετρο. \"Αδελφή;\" είπε.
Αλλά δεν ήταν η Σέρσεϊ. \'Ηταν ντυμένη στα γκρίζα, μια αδελφή της σιωπής. Κουκούλα και βέλο κάλυπταν τα χαρακτηριστικά της, αλλά μπορούσε να δει την αντανάκλαση από τις φλόγες των κεριών να τρεμοφέγγει στις πράσινες λίμνες των ματιών της. \"Αδελφή\" είπε \"τι θέλεις από εμένα;\" Η τελευταία λέξη του αντήχησε στο σεπτ:εμέναεμέναεμέναεμέναεμέναεμέναεμένα
\"Δεν είμαι η αδελφή σου, Τζέιμι.\". Ύψωσε ένα χλομό, απαλό χέρι και έριξε τα καλύμματα του κεφαλιού της πίσω. \"Με ξέχασες;\"
Μπορώ να ξεχάσω κάποια που δεν έχω γνωρίσει ποτέ; οι λέξεις σκάλωσαν στο λαιμό του. Την ήξερε, αλλά είχε περάσει τόσος καιρός...
\"Θα ξεχάσεις και τον άρχοντα πατέρα σου; Αναρωτιέμαι αν τον γνώρισες ποτέ στα αλήθεια.\" Τα μάτια της ήταν πράσινα, τα μαλλία της λαμπερό χρυσάφι. Δε μπορούσε να υπολογίσει πόσων χρονών ήταν. Δεκαπέντε, σκέφτηκε, ή πενήντα. Ανέβηκε τα σκαλιά για να σταθεί μπροστά στο φέρετρο. \"Ποτέ του δεν θα άντεχε να τον περιγελούν. Ήταν ό,τι μισούσε περισσότερο.\"
\"Ποιά είσαι;\' Έπρεπε να την ακούσει να το λέει.
\"Το ερώτημα είναι, ποιός είσαι εσύ;\"
\"Είναι απλά ένα όνειρό.\"
\"Είναι;\" χαμογέλασε θλιμμένα. \"Μέτρα τα χέρια σου, παιδί μου.\"
Ένα. Ένα χέρι που έσφιγγε την λαβή του σπαθιού. Μόνο ένα. \"Στα όνειρά μου έχω πάντα δύο χέρια\" Ύψωσε το δεξί του μπράτσο και κοίταξε χωρίς να καταλαβαίνει το υπόλειμμα του χεριού του.
\"Όλοι μας ονειρευόμαστε εκείνα που δεν μπορούμε να έχουμε. Ο Τάιγουιν ονευρεύτηκε πως ο γιός του θα γινόταν σπουδαίος ιππότης, ότι η κόρη του θα γινόταν βασίλισσα. Ονειρεύτηκε πως θα ήταν τόσο δυνατοί και γενναίοι και όμορφοι που κανένας δε θα μπορούσε να τους περιγελάσει\"
\"Είμαι ιππότης\" της είπε \"και η Σέρσεϊ είναι βασίλισσα\"
Ένα δάκρυ κύλησε στο μάγουλό της. Η γυναίκα σήκωσε και πάλι την κουκούλα και του γύρισε την πλάτη. Ο Τζέιμι φώναξε καθώς εκείνη ήδη έφευγε μακριά του, με το φουστάνι της να ψιθυρίζει νανουρίσματα γλιστρώντας στο έδαφος. Μη με αφήνεις, ήθελε να της φωνάξει, αλλά φυσικά τους είχε αφήσει πολύ καιρό πριν.[/align:lygr9s0t]

Το ποιο δυνατό σημείο σε όλο το τέταρτο βιβλίο με περίμενε στο τέλος του! Ο Τζέιμι έχει ένα όραμα. Μιλάει με.. την μητέρα του Τζοάννα πιστεύω η οποία του λέει πως ο πατέρας του δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει τα όνειρά του. Αν λοιπόν ισχύει αυτό που λέω τότε έχουμε το εξής:

- ο Τζέιμι δεν θεωρείτε ιππότης επειδή δεν είναι αυτό που εννοείται με τον τίτλο. Αν και όπως φαίνεται αλλάζει
- Η Σέρσεϊ όμως; ... τι εννοεί;

Με συγκλονισε και μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο κομμάτι... περιμένω σχόλια!!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#2
Πραγματικά συγκλονιστικό...
Εγώ έχω κατά νου μια άλλη θεωρία. Όπως ξέρουμε κυκλοφορεί σαν ιδέα το ότι, δεν είναι ο Τύριον γιος του Mad King, αλλά τα δίδυμα. Εξού και οι αιμομικτικές τάσεις κλπ. Αλλά δεν θα σταθώ στην ανάλυση της θεωρίας. Θα πω το εξής. Αν ισχύει, τότε ο γιος του Τάγουιν (Τύριον) δεν έγινε ιππότης όντως... Και η κόρη του... Αν δεν είναι η Σέρσει, ποιά άλλη θα μπορούσε να είναι κόρη του άραγε ; Ξέρω, δύσκολη θεωρία, αλλά...
Owner & Administrator
#3
Quote:Πραγματικά συγκλονιστικό...
Εγώ έχω κατά νου μια άλλη θεωρία. Όπως ξέρουμε κυκλοφορεί σαν ιδέα το ότι, δεν είναι ο Τύριον γιος του Mad King, αλλά τα δίδυμα. Εξού και οι αιμομικτικές τάσεις κλπ. Αλλά δεν θα σταθώ στην ανάλυση της θεωρίας. Θα πω το εξής. Αν ισχύει, τότε ο γιος του Τάγουιν (Τύριον) δεν έγινε ιππότης όντως... Και η κόρη του... Αν δεν είναι η Σέρσει, ποιά άλλη θα μπορούσε να είναι κόρη του άραγε ; Ξέρω, δύσκολη θεωρία, αλλά...

Ωωω σωστό. Θα μπορούσε αυτό να μας μιλάει για το ότι τα δίδυμα δεν είναι φνήσια παιδιά του Τάιγουιν! Δεν το σκέφτηκα καθόλου!... έτσι ο γιός του δεν έγινε ιππότης και η κόρη του δεν έγινε βασίλισσα! Και κόρη του θα μπορούσε να είναι η.... Ελιά Μαρτελ [Image: icon_eek.gif]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#4

εχω ζαλιστει να μετραω μπασταρδα και νοθα παιδια.
και μετα κατηγορουμε τον Ρομπερτ και βριζουμε τον Γουολντερ Φρευ...χεχεχε
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
#5
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με το ότι ο ΤΥ δεν κατάφερε να έχει αυτά που ήθελε.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#6
Ο Γουόλντερ απλά είναι o king of bastard\'s [Image: icon_wink.gif]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#7
Quote:Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με το ότι ο ΤΥ δεν κατάφερε να έχει αυτά που ήθελε.

Η κυρία στο όραμα λέει στον Τζέιμι πως τα όνειρα δείχνουν αυτό που δεν μπορούμε να έχουμε. Έτσι και ο Τζέιμι σε όλα του τα όνειρα είχε δύο χέρια! .... Μετά λέει πως ο Τάιγουιν ονειρεύτηκε έναν γιό ιππότη, μια κόρη βασίλισσα και κανείς τους να μην φοβάται τίποτα! άρα και αυτός δεν τα απόκτισε !
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#8
Η Τζοανα δεν λέει ότι ο ΤΥ είδε σε όνειρο τον Τζειμι ιππότη και τη Σερσει βασίλισσα. Λέει ουσιαστικά ότι ο ΤΥ επιθυμούσε τον Τζέιμι ιππότη και τη Σερσει βασίλισσα. Κάτι που όπως της λέει ο Τζειμι έγινε και εκείνη δάκρυσε από ευτυχία
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#9
Λες;;... δε νομίζω πάντως! Του λέει πως στα όνειρα βλέπουμε αυτά που δεν μπορούμε να έχουμε! Άρα ο Τάιγουιν δε μπορούσε να έχει ένα γιο ιππότη (ο Τύριον είναι νάνος) και η κόρη του δεν είναι βασίλισσα .. άρα Τα δίδυμα είναι Ταργκάρυεν!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
#10
Στα όνειρα όχι στις επιθυμίες. Δεν λέει κάπου ότι ο ΤΥ είδε αυτό το όνειρο. Έπεισες βλέπει την μητέρα του που δεν την έχει. Τι σημαίνει ότι η Τζοανα δεν ειναι η μητέρα του? [Image: lol.gif]
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)