Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
syrio forell
#1
πιστευω οτι ο αγαπημενος δασκαλος της Αρυα θα ξαναεμφανιστει καποια στιγμη εσεις πιστευεται οτι γλιτωσε τελικα ?
#2
Υπαρχει μια θεωρια που μου αρεσει πολυ προσωπικα, επαναλαμβανω ειναι θεωρια δεν μπορω να την αποδειξω καπως , απλα θεωρω καποια πραγματα ως ενδειξεις και\'\'παταω\'\' πανω τους για να στηριχτω, που ειναι η εξης: Ο Συριο και ο Ζακεν ειναι το ιδιο προσωπο και οι δυο εχουν σχεση με το Μπρααβος,[spoiler=Spoiler:b6jxsdi9] εκει δεν κατεληξε η Αρυα τελικα!!!.[/spoiler:b6jxsdi9].. και για ονομα του θεου ο Ζακεν ειναι τρελος ασσασινος πως τον πιασανε, εκτος αν ηθελε να τον πιασουν. Το σημαντικοτερο για οσους εχουν διαβασει ολα τα βιβλια, ειναι οτι[spoiler=Spoiler:b6jxsdi9]αλοιμονο αν μια θρησκευτικη αδελφοτητα σαν αυτη του Λευκου και του Μαυρου, δεχοταν για μελος τις οποιον ναναι, οποτε υποθετουμε οτι την διαλεξαν για καποιο λογο[/spoiler:b6jxsdi9]
#3
Υπάρχουν 2 θεωρίες σχετικά με τον Syrio Forel. Η μια είναι ότι φυλακίστηκε στο Kings Landing, φόρεσε το πρόσωπο του Zaken H\'ghar, και πήρε τον δρόμο προς το τείχος, φτάνοντας στο σημείο της σειράς...

Ωστόσο κάποια πράγματα δεν ταιριάζουν. Τελευταία φορά που είδαμε τον Syrio, ήταν όταν ετοιμαζόταν να αντιμετωπίσει τον Ser Meryn Trand. Για να ισχύει η από πάνω θεωρία, ο Syrio ή θα πρέπει να παραδώθηκε (κάτι που θεωρώ απίθανο) ή να ηττήθηκε από τον Ser Meryn και μετά να φυλακίστηκε.
Αμ έλα μου όμως που ο Ser Meryn είχε δώσει εντολή(στους φρουρούς) όχι να τον αιχμαλοτήσουν αλλά να τον σκοτώσουν... Άρα απορρίπτω την 1η θεωρία, και οδηγούμε στην 2η....
Μήπως ο Syrio Forel, σκότωσε τον Meryn Trand, και φόρεσε το πρόσωπο του ; Μήπως ο Syrio, όλο αυτόν τον καιρό, είναι στο Kings Landing ως μέλος της Βασιλικής Φρουράς ;
Και πάνω σε αυτό, μήπως προσέξετε κάποιες εκτενείς αναφορές του Martin, πάνω στον Ser Meryn, για το πως έχει αλλάξει δραματικά η συμπεριφορά του ;
Owner & Administrator
#4
Μια πληροφορία έτσι για την ιστορία. Τον Syrio Forell υποδύεται ο Miltos Yerolemou, ελληνικής καταγωγής...
#5
πιστευω οτι καποια στιγμη θα τον ξαναδουμε τωρα οσο για το τι συνεβη με τον σερ μερυντ τραντ δεν ειμαι σιγουρος εαν τελικα σκοτωθηκε γιατι ακουσαμε μονο την μαχη χωρις να δουμε τι συνεβη,οσο για τον χγκαρ χλεβαζε τους χορευτες του νερου οταν μιλησε τελευταια φορα στην αρυα οποτε γιατι να μην αποκαλυπτε οτι ειναι το ιδιο προσωπο ?οταν λεω σκοτωθηκε εννοω τον συριο φυσικα.
#6
Quote:οσο για το τι συνεβη με τον σερ μερυντ τραντ δεν ειμαι σιγουρος εαν τελικα σκοτωθηκε γιατι ακουσαμε μονο την μαχη χωρις να δουμε τι συνεβη,

Ο Ser Meryn Trant δεν πέθανε. Στα υπόλοιπα βιβλία εμφανίζεται κανονικά, και δεν γίνεται καμία αναφορά για τον Syrio Forel. Ούτε αν τον σκότωσε, ούτε αν του ξέφυγε, ούτε αν τον αιχμαλώτισε. Απλά η συμπεριφορά του Meryn Trant από εκείνη την στιγμή και μετά, αλλάζει...
Owner & Administrator
#7
Quote: Τελευταία φορά που είδαμε τον Syrio, ήταν όταν ετοιμαζόταν να αντιμετωπίσει τον Ser Meryn Trand. Για να ισχύει η από πάνω θεωρία, ο Syrio ή θα πρέπει να παραδώθηκε (κάτι που θεωρώ απίθανο) ή να ηττήθηκε από τον Ser Meryn και μετά να φυλακίστηκε.
Αμ έλα μου όμως που ο Ser Meryn είχε δώσει εντολή(στους φρουρούς) όχι να τον αιχμαλοτήσουν αλλά να τον σκοτώσουν... Άρα απορρίπτω την 1η θεωρία, και οδηγούμε στην 2η....

Η δικη μου σκεψη πανω σε αυτο που αναφερεις ειναι οτι ο Σερ Μερυν δεν μπορεσε να τον σκοτωσει και κατα συνεπεια ουτε να τον αιχμαλωτησει, δεν θα ηταν ΠΟΛΥ ντροπιαστικο για εναν Ιπποτη της Βασιλικης Φρουρας να του ξεφυγει ενας απλος χοροδιδασκαλος, γι\'αυτο κατα την αποψη μου ειπε απλως ψεμματα!

Quote:Και πάνω σε αυτό, μήπως προσέξετε κάποιες εκτενείς αναφορές του Martin, πάνω στον Ser Meryn, για το πως έχει αλλάξει δραματικά η συμπεριφορά του ;

Προφανως αναφερεσε στο 4ο βιβλιο, σε αυτα που σκεφτεται ο Τζειμι, για την βασιλικη φρουρα οπου ειναι Διοικητης [Image: icon_question.gif] , θα ελεγα οτι δεν λεει τιποτα παραπανω οτι ο Τραντ ειναι το ιδιο καθικι,που ηταν παντα! Δεν αναφερεται για προσφατη αλλαγη του χαρακτηρα...

Quote:οσο για τον χγκαρ χλεβαζε τους χορευτες του νερου οταν μιλησε τελευταια φορα στην αρυα οποτε γιατι να μην αποκαλυπτε οτι ειναι το ιδιο προσωπο ?

Προσωπικη αποψη και παλι, δεν θεωρω οτι τους χλευαζε,επειδη η Αρυα θαυμαζε πολυ τον Συριο,αυτο που της ελεγε ο Ζακεν ειναι οτι αν πηγαινε στο Μπρααβος,αυτα που της εμαθε ο Φορελ θα ηταν παιχνιδακι μπροστα στις προοπτικες να γινει μια Απροσωπη( το ειπε \'\'κεκαλυμμένα\'\' δινοντας της το σιδερενιο νομισμα!) Δεν της αποκαλυψε οτι ειναι το ιδιο προσωπο γιατι θα ηταν σαν να την καθοδηγουσε και αυτο δεν ειναι στην φιλοσοφια της αδελφοτητας!




#8
εγώ θα συμφωνήσω πως σε μια αδερφοτητα δεν θα βάζανε όποιον να νε που σημενει ότι ο συριο μάλλον πρέπει να ζει
#9
Νομίζω ότι κάπου το έχασα... Ήταν ο Σύριο Φορέλ, στην αδελφότητα του Λευκού και του Μαύρου ??? Πότε το αναφέρει αυτό ?
Εγώ θυμάμαι απλά ότι είναι από το Braavos...
Owner & Administrator
#10
Quote:Νομίζω ότι κάπου το έχασα... Ήταν ο Σύριο Φορέλ, στην αδελφότητα του Λευκού και του Μαύρου ??? Πότε το αναφέρει αυτό ?
Εγώ θυμάμαι απλά ότι είναι από το Braavos...

Δεν το αναφερει γιατι δεν ειπε κατι οτι ηταν ή οχι αυτο που ειπα ειναι οτι και οι δυο σχετιζονται με το Μπρααβος και κατα ποσο αυτο μπορουμε να το θεωρησουμε τυχαιο!


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)