Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 ερωτήσεις για το τρίτο επεισόδιο
#1
Είδα το τρίτο επεισόδιο ήδη 2 φορές και ήθελα να σας ρωτήσω:

Για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία, μην ανοίξετε το spoiler.
[spoiler=Spoiler:1o6t02d4]1. δεν νιώσατε μια ενόχληση στο στομάχι όταν ο Ramsay Snow είπε τα λόγια του οίκου των Σταρκ? \"Winter is coming\"?[/spoiler:1o6t02d4]
2. η δεύτερη ερώτηση πάει περισσότερο για αυτούς που δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία, αλλά θα ήταν ωραίο να απαντήσουν και αυτοί που τα έχουν διαβάσει. πως σας φάνηκε η τελευταία σκηνή στο επεισόδιο? όσοι δεν το ξέρατε το περιμένατε? σας εξέπληξε? και όσοι τα έχουν διαβάσει σας αρεσαν ή πως σας φάνηκαν οι αλλαγές με τον Βάργκο Χόουτ?
A boy knelt; a knight rose. The Young Lion, not the Kingslayer. But that was long ago, and the boy was dead.
Reply
#2
Έχω διαβάσει τα βιβλία και θα σου πω ένα!!! Ξαφνιάστηκα που του έκοψαν το χέρι!! Tongue Tongue .. φοβερή σκηνή!!
Και εμένα μου άρεσε αυτό για το 1 !! Το βρήκα τέρμα στην ειρωνεία!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#3
O Bolton είναι άλλο ενα παράδειγμα αναβαθμισμένου χαρακτήρα στη τηλεοπτική μεταφορά των βιβλίων. Το \"θεμα\" με το χέρι (για να μη βάζω σποιλερ 8-) ) γίνεται απο τον Βάργκο κανονικά αλλά γενικά την ολη ιστορία με τους Brave Companions, το τι έγινε στο Χάρενχαλ η σειρά θεώρησε σωστό να μη τα δείξει καν. Απο το πρώτο επεισόδιο φαίνεται αυτο που δείχνει κατεστραμένο το Χαρενχαλ χωρις να εξηγεί τι και πως.

Επίσης, η ιστορία του Qyburn φαίνεται πάλι να έχει αλαχθεί γιατί στο ίδιο επεισόδιο τον δείχνει επιζήσαντα του Χαρενχαλ(!)

Το συμπέρασμα μου είναι οτι μάλλον και οι Brave Companions πανε υπερ πατρίδος οπότε θα ήθελα να δω τελικά [spoiler=Spoiler:3g8sdpkm]πιοι θα πανε τον Jaimie πισω στο King's Landing[/spoiler:3g8sdpkm]
When their masters come, when the white mists rise up how do you fight a mist crow?
Shadows with teeth, air so cold it hurts to breath, like a knife inside your chest! You don't know, you cannot know, can your sword cut cold?
Reply
#4
Νομίζω ότι για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία το όνομα Ramsay Snow δε τους λέει κάτι, οπότε δεν ήταν και τόσο μεγάλο σπόιλ.

Τώρα για το τι σκέφτηκα όταν είπε τα λόγια των Σταρκ... Βασικά εκείνη τη στιγμή το μόνο που με απασχολούσε είναι το πόσο φλώρος μοιάζει ο ηθοποιός που παίζει τον Ramsay. Πολύ γλυκιά φωνή και δέρμα απαλό σα μωρού.
Βέβαια είναι νωρίς για να τον κρίνω, αλλά και πάλι.

Τελευταία σκηνή μ\' άρεσε. Στο βιβλίο σ\' αφήνει με την αγωνία στο τέλος του κεφαλαίου και δε σου λέει τι έγινε μέχρι το επόμενο. Προσωπικά το προτιμώ στη σειρά. Χωρίς cliffhangers που χάνουν την αξία τους μετά από 100 σελίδες άσχετων χαρακτήρων.

Τέλος όσον αφορά τον Bolton θα ήθελα να τον δω καλυμμένο με βδέλλες για να παραδεχτώ ότι τον δείξαν ικανοποιητικά.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#5
Μη έχοντας διαβάσει τα βιβλία μπορώ να απαντήσω στην 2η ερώτησή σου όπως λένε και τα αμερικανάκια...: I didn\'t see that coming!! 3 δευτερόλεπτα πριν αν με ρωτούσες τι θα συνέβαινε ΔΕΝ θα πηγαινέ το μυαλό μου με τίποτα. Ειναι εύκολα η πιο δυνατή στιγμή μέχρι τώρα στον 3ο κύκλο, και αγωνιώ για τη συνέχεια!
\"The Magician Is My Name\"

Αυθεντικά Προϊόντα Game Of Thrones στο: http://www.collectibles.gr !
(http://www.collectibles.gr/?render=sear ... %20thrones)
Reply
#6
Quote:Μη έχοντας διαβάσει τα βιβλία μπορώ να απαντήσω στην 2η ερώτησή σου όπως λένε και τα αμερικανάκια...: I didn\'t see that coming!! 3 δευτερόλεπτα πριν αν με ρωτούσες τι θα συνέβαινε ΔΕΝ θα πηγαινέ το μυαλό μου με τίποτα. Ειναι εύκολα η πιο δυνατή στιγμή μέχρι τώρα στον 3ο κύκλο, και αγωνιώ για τη συνέχεια!

Πραγματικά ήθελα να είχα δίπλα μου κάποιον φαν που δεν είχε διαβάσει τα βιβλία μόνο και μόνο για την έκφραση του σε αυτή τη σκηνή!! :lol: :lol:
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#7
Ήταν πραγματικά τρομερή η σκηνή, συγκινήθηκα απίστευτα.... Θυμάμε και στο βιβλίο που, εκει το ηξερε οτι θα του το κοψουν...
Και σκεφτοταν οτι, ειμαι ενας Λαννιστερ, και ο διοικητης της Βασιληκης φρουρας, δεν θα ουρλιαξω... και στο τελος ουρλιαξε :?
Reply
#8
Σκέψου μία έκφραση σαν και αυτήν: Confusedhock: να κοιτάει την οθόνη μέχρι να τελειώσουν και όλοι οι τίτλοι τέλους... Smile

Επίσης να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν εκείνη η αστεία σκηνη με τον Ποντρικ που γύρισε από μπουρδέλο ΧΩΡΙΣ να πληρώσει και οι Tyrion+Bronn θέλανε να μάθουν πως τα κατάφερε, υπάρχει στο βιβλίο? Προσωπικά μου έκανε εντελώς τηλεοπτικο gag χωρίς νόημα για την πλοκή, απλά σαν αστεία σκηνή για να γεμίσει ο χρόνος.
\"The Magician Is My Name\"

Αυθεντικά Προϊόντα Game Of Thrones στο: http://www.collectibles.gr !
(http://www.collectibles.gr/?render=sear ... %20thrones)
Reply
#9
Quote:Σκέψου μία έκφραση σαν και αυτήν: Confusedhock: να κοιτάει την οθόνη μέχρι να τελειώσουν και όλοι οι τίτλοι τέλους... Smile

Επίσης να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν εκείνη η αστεία σκηνη με τον Ποντρικ που γύρισε από μπουρδέλο ΧΩΡΙΣ να πληρώσει και οι Tyrion+Bronn θέλανε να μάθουν πως τα κατάφερε, υπάρχει στο βιβλίο? Προσωπικά μου έκανε εντελώς τηλεοπτικο gag χωρίς νόημα για την πλοκή, απλά σαν αστεία σκηνή για να γεμίσει ο χρόνος.

Χαχαχαχα, κάτι τέτοιο φαντάστηκα και εγώ !! Big Grin Big Grin
Και ναι... είναι ακριβώς αυτό που λες ένα τηλεοπτικό gag χωρίς νόημα (αλλά ωραίο)! .. Φυσικά και δεν υπήρχε στο βιβλίο όπου ο Ποντ δεν κάνει κάτι από το να σώζει τομάρια και να κοιτάει τα πόδια του 8-)
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#10
ο Ποντ ειναι γουαργκ και εχει μπει στον Χιου Χεφνερ
it is known
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)