Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σειρά διαδοχής.
#1
Σκέφτηκα να αρχίσω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε την σειρά διαδοχής των υποψήφιων βασιλέων.
Baratheon:
Robert-Stannis-Shireen-Renly

Stark:
Robb-Jon
----Winterfell
Ned-Robb-Jon-Bran-Rickon-Sansa-Arya

Greyjoy:
Balon-Theon-Asha-Euron-Victarion-Aeron

Targaryen: Σε αυτή την περίπτωση είναι το αστείο της υπόθεσης. Οι ίδιοι είχαν ψηφίσει μετά τον Dance of the Dragons ότι ένας άντρας με ή χωρίς το όνομα Targaryen αλλά με το αίμα τους, έρχεται πριν από οποιαδήποτε γυναίκα με ή χωρίς το όνομα Targaryen(salic law)
Aerys-Rhaegar-Aegon*-Jon**Viserys- Robert-Stannis –Renly-Doran-Quentyn-Trystane-Oberyn-Rhaenys-Daenerys-Shireen-Arianne


*Πιστεύω ότι αυτός που εμφανίζεται ως Aegon δεν είναι αληθινός
**Πιστεύω ότι ο Jon είναι ο γιος της Lyanna και του Rhaegar γεννημένος μέσα σε γάμο.

Με κόκκινο είναι οι νεκροί
Mε πορτοκαλί οι αποκληρωμένοι
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Quote:Σκέφτηκα να αρχίσω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε την σειρά διαδοχής των υποψήφιων βασιλέων.
Baratheon:
Robert-Stannis-Shireen-Renly

Stark:
Robb-Jon
----Winterfell
Ned-Robb-Jon-Bran-Rickon-Sansa-Arya

Greyjoy:
Balon-Theon-Asha-Euron-Victarion-Aeron

Για τους Μπαράθηον και γενικά νομίζω πως ο αδελφός περνάει την κόρη δηλαδή είναι κάπως έτσι:
Baratheon:
Robert-Stannis-Renly-Shireen-King\'s Robert Bastards

Greyjoy:
Balon-Theon-Euron-Victarion-Aeron-Asha

Αλλά και πάλι δεν κόβω το κεφάλι μου!

Τώρα για τους Stark συμφωνώ απλά ο Jon είναι ο τελευταίος στην διαδοχή εφόσον είναι ένας μπάσταρδος!

Και μια ερώτηση... πότε αποκλιρώθηκε η Sansa;;;;;
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#3
Quote:Για τους Μπαράθηον και γενικά νομίζω πως ο αδελφός περνάει την κόρη δηλαδή είναι κάπως έτσι:
Baratheon:
Robert-Stannis-Renly-Shireen-King\'s Robert Bastards
Τα μπασταρδα του Robert δεν ειναι στην σειρα διαδοχης

Quote:Greyjoy:
Balon-Theon-Euron-Victarion-Aeron-Asha
το kingshmot ειναι αυτο που βγαζει τον βασηλια οχι η σειρα διαδοχης



Quote:Τώρα για τους Stark συμφωνώ απλά ο Jon είναι ο τελευταίος στην διαδοχή εφόσον είναι ένας μπάσταρδος!

Και μια ερώτηση... πότε αποκλιρώθηκε η Sansa;;;;;
Ο Jon για το βασίλειο του Βορρα ειναι ο διαδοχος συμφωνα με τον Robb, στην διαθηκη του αποκληρωσε την Sansa. Γενικα μονο τα νομιμοποιημενα μπασταρδα εχουν μερος στην σειρα διαδοχης. Οχι γενικα ολα τα μπασταρδα
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
Quote:Σκέφτηκα να αρχίσω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε την σειρά διαδοχής των υποψήφιων βασιλέων.
Baratheon:
Robert-Stannis-Shireen-Renly

Stark:
Robb-Jon
----Winterfell
Ned-Robb-Jon-Bran-Rickon-Sansa-Arya

Greyjoy:
Balon-Theon-Asha-Euron-Victarion-Aeron

Targaryen: Σε αυτή την περίπτωση είναι το αστείο της υπόθεσης. Οι ίδιοι είχαν ψηφίσει μετά τον Dance of the Dragons ότι ένας άντρας με ή χωρίς το όνομα Targaryen αλλά με το αίμα τους, έρχεται πριν από οποιαδήποτε γυναίκα με ή χωρίς το όνομα Targaryen(salic law)
Aerys-Rhaegar-Aegon*-Jon**Viserys- Robert-Stannis –Renly-Doran-Quentyn-Trystane-Oberyn-Rhaenys-Daenerys-Shireen-Arianne


*Πιστεύω ότι αυτός που εμφανίζεται ως Aegon δεν είναι αληθινός
**Πιστεύω ότι ο Jon είναι ο γιος της Lyanna και του Rhaegar γεννημένος μέσα σε γάμο.

Με κόκκινο είναι οι νεκροί
Mε πορτοκαλί οι αποκληρωμένοι

Γιατί ο Jon έρχεται πριν τον Bran?
Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Sansa δεν είναι αποκληρωμένη.

Όσον αφορά στους Targaryen δεν ξέρω πόσο μπορεί να απομακρυνθεί η διαδοχή από την αρχική οικογένεια. Θέλω να πω πως απλά θα απέκλειαν εντελώς τις γυναικές αν μπορούσε να κληρονομήσουν τόσο μακρυνοί απόγονοι πριν από αυτές. Λογικά η Daenerys πάει μετά τον Viserys και μετά η Rhaenys.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#5
Quote:Γιατί ο Jon έρχεται πριν τον Bran?
Γιατι αυτο ειπε ο Robb στην διαθηκη του.
Quote:Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Sansa δεν είναι αποκληρωμένη.
Πιστευω οτι ο διαλογος του Robb με την Cat κανει τελειως ξεκαθαρο το οτι αποκληρωθηκε.
Quote:Όσον αφορά στους Targaryen δεν ξέρω πόσο μπορεί να απομακρυνθεί η διαδοχή από την αρχική οικογένεια. Θέλω να πω πως απλά θα απέκλειαν εντελώς τις γυναικές αν μπορούσε να κληρονομήσουν τόσο μακρυνοί απόγονοι πριν από αυτές. Λογικά η Daenerys πάει μετά τον Viserys και μετά η Rhaenys.
Ο salic law αποκλειει καθε γυναικα απο την πιθανοτητα να αναλαβει ποτε τον θρονο, παρολαυτα ομως ο θρονος μεταφερεται μεσω της γυναικειας καταγωγης. Γιαυτο ειναι μεσα οι Baratheon και οι Martell αλλωστε το λεει και ο Ned
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
Quote:
\"Alie Kladis\":3uaut420 Wrote:Για τους Μπαράθηον και γενικά νομίζω πως ο αδελφός περνάει την κόρη δηλαδή είναι κάπως έτσι:
Baratheon:
Robert-Stannis-Renly-Shireen-King\'s Robert Bastards
Τα μπασταρδα του Robert δεν ειναι στην σειρα διαδοχης

ο Ρόμπερτ έχει αναγνωρίσει τον Έντρικ και την Μύα!! Οπότε στο τέλος αυτά είναι οι διάδοχη

Quote:Greyjoy:
Balon-Theon-Euron-Victarion-Aeron-Asha
το kingshmot ειναι αυτο που βγαζει τον βασηλια οχι η σειρα διαδοχης

Οι σιδεράνθρωποι εδώ και εκατοντάδες χρόνια δεν κάνουν kingsηmot... τώρα έτυχε στην περίπτωση αλλά η σειρά διαδοχής εφόσον το πάμε από τον Balon είναι αυτή που έγραψα νομίζω!



Quote:Τώρα για τους Stark συμφωνώ απλά ο Jon είναι ο τελευταίος στην διαδοχή εφόσον είναι ένας μπάσταρδος!

Και μια ερώτηση... πότε αποκλιρώθηκε η Sansa;;;;;
Ο Jon για το βασίλειο του Βορρα ειναι ο διαδοχος συμφωνα με τον Robb, στην διαθηκη του αποκληρωσε την Sansa. Γενικα μονο τα νομιμοποιημενα μπασταρδα εχουν μερος στην σειρα διαδοχης. Οχι γενικα ολα τα μπασταρδα

Και πάλι εφόσον ζουν ο Μπραν και ο Ρικον νομίζω πως η διαθήκη δεν τους αποκληρώνει!! Οπότε η σειρά διαδοχής των Stark Boys είναι Robb-Bran-Rickon-Jon
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#7
Quote: ο Ρόμπερτ έχει αναγνωρίσει τον Έντρικ και την Μύα!! Οπότε στο τέλος αυτά είναι οι διάδοχη
όχι. Ούτε ο Edric ούτε η Mya είναι αναγνωρισμένα. Η Mya ούτε καν ξέρει ποιος είναι ο πατέρας της. Αναγνωρισμένος είναι όποιος έχει το επώνυμο Baratheon.
Quote: Οι σιδεράνθρωποι εδώ και εκατοντάδες χρόνια δεν κάνουν kingsηmot... τώρα έτυχε στην περίπτωση αλλά η σειρά διαδοχής εφόσον το πάμε από τον Balon είναι αυτή που έγραψα νομίζω!
Oi Ironborn είναι First men, σε αυτούς πάντα η κόρη έρχεται πριν από τον αδελφό
Quote: Και πάλι εφόσον ζουν ο Μπραν και ο Ρικον νομίζω πως η διαθήκη δεν τους αποκληρώνει!! Οπότε η σειρά διαδοχής των Stark Boys είναι Robb-Bran-Rickon-Jon
Από την στιγμή που η διάδοχη για το βασίλειο του Βορρά ξεκάνει από τον Robb και εκείνος ονομάζει ξεκάθαρα τον Jon ως διάδοχο του, τότε ο Bran και ο Rickon δεν έχουν καμία αξίωση στον θρόνο συν του ότι όταν είναι ένα νομιμοποιημένο μπάσταρδο το όποιο έχει το επίθετο της οικογενείας και είναι μεγαλύτερο από τα αλλά νόμιμα αδέρφια ακολουθηται η σειρά ηλικιακής προτεραιότητας.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Quote:
\"Jon\'s spearwife\":yuv5s4on Wrote:
\"Alie Kladis\":yuv5s4on Wrote:Για τους Μπαράθηον και γενικά νομίζω πως ο αδελφός περνάει την κόρη δηλαδή είναι κάπως έτσι:
Baratheon:
Robert-Stannis-Renly-Shireen-King\'s Robert Bastards
Τα μπασταρδα του Robert δεν ειναι στην σειρα διαδοχης

ο Ρόμπερτ έχει αναγνωρίσει τον Έντρικ και την Μύα!! Οπότε στο τέλος αυτά είναι οι διάδοχη

Quote:Greyjoy:
Balon-Theon-Euron-Victarion-Aeron-Asha
το kingshmot ειναι αυτο που βγαζει τον βασηλια οχι η σειρα διαδοχης

Οι σιδεράνθρωποι εδώ και εκατοντάδες χρόνια δεν κάνουν kingsηmot... τώρα έτυχε στην περίπτωση αλλά η σειρά διαδοχής εφόσον το πάμε από τον Balon είναι αυτή που έγραψα νομίζω!



Quote:Τώρα για τους Stark συμφωνώ απλά ο Jon είναι ο τελευταίος στην διαδοχή εφόσον είναι ένας μπάσταρδος!

Και μια ερώτηση... πότε αποκλιρώθηκε η Sansa;;;;;
Ο Jon για το βασίλειο του Βορρα ειναι ο διαδοχος συμφωνα με τον Robb, στην διαθηκη του αποκληρωσε την Sansa. Γενικα μονο τα νομιμοποιημενα μπασταρδα εχουν μερος στην σειρα διαδοχης. Οχι γενικα ολα τα μπασταρδα

Και πάλι εφόσον ζουν ο Μπραν και ο Ρικον νομίζω πως η διαθήκη δεν τους αποκληρώνει!! Οπότε η σειρά διαδοχής των Stark Boys είναι Robb-Bran-Rickon-Jon

O Robert αναγνώρισε τον Edric αλλά δεν τον νομιμοποίησε, γι\' αυτό και το επώνυμό του παραμένει Storm όχι Baratheon άρα δεν είναι στη σειρά διαδοχής του οίκου Baratheon. Για τη Mya αν θυμάμαι καλά ούτε καν αυτό ισχύει, εφόσον δεν ξέρει τον πατέρα της.

Για τους Greyjoy ομίζω μετά τον Theon είναι η Asha, εφόσον δεν ισχύει ότι οι γυναίκες κληρονομούν μετά τους άντρες όπως στους Targaryen.

Θα συμφωνήσω για τους Stark. Δεν ξέρουμε καν αν θα γίνει αποδεκτό το αίτημα να αποδεσμευτεί ο Jon ή αν ο ίδιος θα το θελήσει ή αν καν θα υπάρχει αξίωμα του king in the North οπότε το λογικό λέει πως μετά έρχεται ο Bran και ο Rickon.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#9
Quote:Θα συμφωνήσω για τους Stark. Δεν ξέρουμε καν αν θα γίνει αποδεκτό το αίτημα να αποδεσμευτεί ο Jon ή αν ο ίδιος θα το θελήσει ή αν καν θα υπάρχει αξίωμα του king in the North οπότε το λογικό λέει πως μετά έρχεται ο Bran και ο Rickon.
δεν νομιζω ότι στο τελος θα είναι το ιδιο η NW, οποτε οι ορκοι δεν θα μετρανε. Επειτα only cold so his watch is ended. Και 3ο o Jon Snow εδωσε τους ορκους όχι ο Jon Stark/Targaryen AAR.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
Quote:δεν νομιζω ότι στο τελος θα είναι το ιδιο η NW, οποτε οι ορκοι δεν θα μετρανε. Επειτα only cold so his watch is ended. Και 3ο o Jon Snow εδωσε τους ορκους όχι ο Jon Stark/Targaryen AAR.

1) Απλή υπόθεση και εσύ η ίδια έχεις πει πως δεν μπορούμε να μιλάμε πάνω σε υποθέσεις!
2)Αν πεθάνει .. τότε δεν μετράει καν στη σειρά διαδοχής Tongue
3)Τους όρκους τους δίνεις και απαρνήσε το όνομα σου είτε αυτό ήταν Σταρκ είτε Σνοου!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)