Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 04 - And now his Watch is Ended
#1
Και τώρα, η σκοπιά του τέλειωσε...
[Image: o9v4K4C.png]

Αφιερωμένος στον Jeor Mormont ο τίτλος του σημερινού επεισοδίου. Προσπαθώ να σκεφτώ τι λόγια θα πω, για τον χαμό του Άρχοντα Διοικητή, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σχηματίσω καμία πρόταση. Ήταν ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες, και ο χαμός του με συγκίνησε περισσότερο και από τον αποκεφαλισμό του Ned στην 1η σεζόν. Ήταν ένας χαρακτήρας που σου ενέπνεε απεριόριστο σεβασμό. Ένας Άρχοντας, ο οποίος εγκατέλειψε τον Οίκο του, και πήγε στην Νυχτερινή Φρουρά για χάρη του γιού του Jorah. Ο τελευταίος τίμιος άνδρας της Νυχτερινής Φρουράς, ο τελευταίος που βρέθηκε εκεί όχι γιατί έκανε κάποιο παράπτωμα, αλλά γιατί ήθελε να βρίσκετε εκεί. Ο τελευταίος, που εκπροσωπούσε το μεγάλειο των φρουρών του Τείχος. Ένα Τείχος το οποίο ήταν τιμή για κάποιον να το υπηρετήσει κάποτε, και πλέον έχει καταντίσει απλά ένα μέρος για καθάρματα. Ένα μεγάλο αντίο λοιπόν από εμάς, για τον 997ο Άρχοντα Διοικητή του Τείχους... And now his watch is ended...





Για να ξεκινήσουμε την περίληψη μας όμως. Εκεί που τέλειωσε το 3ο επεισόδιο ξεκίνησε το 4ο.. Στον Jaime Lannister και στο κομμένο του χέρι.

[Image: Wn9Ijc9.png]

Αναρωτιέμαι, τον ανάγκασαν να κρεμάσει το χέρι του γύρω από τον λαιμό του, ή το έκανε από μόνος του, αλλά Ντάβος Σήγουορθ φάση ; Πάντως σε αυτήν την σκηνή φάνηκε το γιατί κάποιοι λατρεύουν αυτόν τον άνθρωπο. Έναν πραγματικό πολεμιστή. Με φρεσκό-κομμένο χέρι, ψόφιος από την κούραση, χωρίς να μπορεί καν να κρατηθεί πάνω στο άλογο του, κάνει μια τίμια προσπάθεια, αρπάζοντας το σπαθί ενός, και προσπαθώντας να πολεμίσει με το αριστερό χέρι. Θα μου πεις, τι σου άρεσε σε αυτό ; Πολλοί θα μπορούσαν να το είχαν κάνει, προσπαθώντας να δραπετεύσουν. Και θα απαντήσω, ότι δεν μου άρεσε αυτό. Μου άρεσε ότι ακόμα και έτσι... ακόμα και με κομμένο χέρι, ακόμα και ψόφιος σωματικά και ψυχολογικά... τον φοβόνταν ! Αν ξανά δείτε την σκηνή, προσέξτε τον φόβο στα μάτια των 3 (!!!) που πήγαν να τον σταματήσουν.... Respect λοιπόν, και προχωράμε...

Πραγματικά πόσο αρρωστημένο παίζει να είναι το μυαλό των παραγωγών ; Σαν να μην μας έφτανε ο μαζοχισμός που παρακολουθούμε ήδη Big Grin Παρακολουθούμε λοιπόν τον αγαπητό μας Βάρυς, να εξιστορεί στον Τύριον για το πως έχασε τον ανδρισμό του... Τίποτα ιδιαίτερο, ειδικά για εμάς που είχαμε διαβάσει και τα βιβλία... Μέχρι που ανοίγει το κουτί. ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΟΡΓΗ ! Μου θύμησε σκηνή SAW... σκηνή SE7EN... διαστροφική σκηνή τέλος πάντων. Πειράζει που γούσταρα τρελά ;

[Image: Tc4pBhv.png]

Λύθηκε και μια μεγάλη απορία που είχαμε από τα trailer, το σε ποιόν έλεγε το \"Hello my old friend... It\'s been a long time\". Μήπως να αρχίζουμε να βλέπουμε τον Βάρυς με διαφορετικό μάτι ;

Μια παρένθεση. Προς τι η αλλαγή μαλλιών του Τύριον ;

[Image: ueVlHIs.png]

Συνεχίζουμε με ρητορική ερώτηση. Γιατί ο Βάρυς μισεί τόσο πολύ τον Μικροδάχτυλο; Αν ακούσετε τίποτα για καμιά παραγγελία του Βάρυς για 2ο ξύλινο κουτί, μην ανησυχήσετε, για τον Μπάελις θα είναι, θα καταντήσει σαν τον μάγο και αυτός Big Grin Πρώτα βλέπουμε τα κονέ που έχει με την αγαπητή πόρνη του Πετύρ, Ros, και μετά να χρησιμοποιεί τις πληροφορίες που έμαθε, και οι οποίες αφορούν την Σάνσα, για να προσεγγίσει την Ολλένα Τυρέλλ... Η οποία και δεν έχασε καθόλου χρόνο, στέλνοντας την μορφονιά την ανηψιά της, να βρει την Σάνσα και να της παίξει την φίλη... ρίχνοντας και στο τραπέζι τον αδερφό της. (Μεταφορικά το είπα. Δεν έριξε σε κάποιο τραπέζι τον άντρακλα, δεν θέλουμε να σπάσει κανά νύχι)

Λοιπόν όσοι βαρέθηκαν με την κουβέντα της Σέρσει με την Ολένα, καθώς και τον Τζόφρυ να κάνει τον τουριστικό οδηγό, να σηκώσουν το χέρι... (ελπίζω πραγματικά, να μην σήκωσε κάποιος το χέρι... να πάει να το κοιτάξει άμα είναι). Αίσθηση προκάλεσε μόνο τα τελευταία δευτερόλεπτα αυτής της σκηνής, όπου ανοίγουν οι πόρτες, και το ερωτευμένο ζευγαράκι βγαίνει μπροστά στο πλήθος (το πως βρέθηκε εκεί το πλήθος, ένας Θεός ξέρει.. μπορεί να κάθονται εκεί να περνάει η ώρα, ή μπορεί να είχαν Λαική, ποιός ξέρει). Σε αυτήν την σκηνή λοιπόν, ο κόσμος -για πρώτη φορά- άρχισε να επευφημεί τον Τζόφρυ ! Έρε τι σου κάνει λίγο ψωμάκι από τους Tyrell.. Growing Strong the Mills...

Ας αφήσουμε όμως το μικρό σπίτι στο λιβάδι, και ας πάμε σε μια σκηνή που περιμέναμε οι αναγνώστες... Στην πρώτη μαζοχιστική σκηνή του (ναι, ήρθε η ώρα να το μάθετε) Ramsey Snow !

[Image: 2a184a1419ab47adacb76cf.png]

Τον ελευθέρωσε... Σκότωσε τους υπόλοιπους.. Τον κορόιδεψε ότι τον είχε στείλει η αδερφή του για να τον σώσει, και τον ξανά φυλάκισε... Αφιερωμένη αυτή η σκηνή λοιπόν στον Jaime Lannister. Όχι τον κανονικό, αλλά το μέλος του forum μας, που είναι τρελός φαν του Ramsey. Του μοναδικού ανθρώπου στον κόσμο του Asoiaf, που έχει μεγαλύτερες σαδιστικές τάσεις και από τον Τζόφρυ. Hell yeah !

Στην επόμενη σκηνή βλέπουμε την Σέρσει, παρέα με τον Μ-Ε-Γ-Ι-Σ-Τ-Ο Tywin Lannister... του οποίου η υπομονή, σπάει κόκκαλα.

[Image: 2yjtqtx.jpg]

Ανούσια συζήτηση και εδώ, μπλα μπλα μπλα, άκουγα τα κυρήγματα σου πάντα, μπλα μπλα μπλα, είμαι καλύτερη από τον νάνο, μπλα μπλα μπλα, δεν είσαι τόσο έξυπνη όσο νομίζεις (άουτς), μπλα μπλα μπλα, η Μάργκαρυ έχει απλώσει τα νύχια της στον Τζόφρυ. Δεν είδαμε τίποτα τρομερό σε αυτήν την σκηνή, απλά ότι ο Τάιγουιν δεν θεωρεί ιδιαίτερα έξυπνη την κόρη του, μισεί τον νάνο γιο του, λατρεύει τον πολεμιστή γιο του, και τέλος είναι απλά πολύ πιο μπροστά από όλους. Γιατί άνδρες σαν κι αυτόν, γεννιούνται μια φορά κάθε χίλια χρόνια.



Συνεχίζουμε λοιπόν, και φτάνουμε στην σκηνή που κάναμε αναφορά και στην αρχή. Στον θάνατο του άρχοντα Διοικητή. Ο οποίος είναι badass. Πολύ Badass.

[Image: 32716cf4e56446c5a62dd3c.png]

Η μεγαλύτερη αδικία στην όλη υπόθεση, είναι το πιος τον σκότωσε... Ένας άνθρωπος του δικού του βελινεκούς, άξιζε, για μένα, έναν πολύ πιο μεγαλοπρεπή θάνατο.

Τουλάχιστον, αποζημιωθήκαμε με αυτό :

[Image: bpaIkeF.png]

Βρήκε ευκαιρία και ο Σαμ, όπου φύγει φύγει με την Γκίλλυ. Άντε να τον βλέπουμε σύντομα να γίνεται άντρας...

Και πάμε τώρα στην χαμογελαστή σπηλιά.

[Image: 6rEPcfi.png]

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ για κάποιον λόγο τους συμπαθώ όλους εδώ. Anguy,Θόρος του Μυρ, Κυνηγόσκυλο, Μπέρικ Ντοντάρριον... Κρίμα που θα αναγκαστούμε να δούμε κάποιον από τους 2 τελευταίους να πεθαίνει... Όπως και να έχει, πιστεύω θα είναι επική μάχη.. Ελπίζω μονάχα να μην είναι σαν τις μάχες του Τζέιμυ. Αυτές που δεν ολοκληρώνονται ποτέ δηλαδή.

Και ήρθε η ώρα, να τελειώσουμε και με αυτό το επεισόδιο.... με την πιο επική σκηνή που έχουμε δει μέχρι στιγμής ! Προσωπικά λάτρεψα αυτήν την σκηνή, και την έχω δει ήδη πάνω από 10 φορές μέχρι τώρα, χωρίς υπερβολή. Δεν σκοπεύω όμως να την περιγράψω. Γιατί η περιγραφή μου, θα είναι τιποτένια, μπροστά στο Έπος που είδαμε.


-Πες στην ... ότι το κτήνος αρνείτε να έρθει !

- Ένας δράκος δεν μπορεί να είναι σκλάβος.

- Μι... μιλλάς Βαλυριανά ?????

- Είμαι η Νταινέρις η Θυελλογέννητη, του Οίκου Ταργκάρυεν. Το αίμα μου κρατάει από την Αρχαία Βαλύρια. Τα βαλυριανά, είναι η μητρική μου γλώσσα !

και φυσικά... Ντρακάρις !

[Image: 2yn5gxy.jpg]

Τα υπόλοιπα σχόλια, όπως πάντα, δικά σας...
Owner & Administrator
Reply
#2
And now his watch is ended .R.I.P Jeor Mormont πιστευω ολοι εχουμε τον απεριοριστο σεβασμο στον Αρχοντα-Διοικητη που η τιμη για αυτον ηταν πανω απ\'ολα απλα RESPECT !!!! Θα το πω παρολο που μισω τους Λαννιστερς τον λυπηθηκα τον Τζειμι πολεμιστης μεχρι το τελος !!! Επισης συμπονια ενιωσα και για τον Θηον την ωρα που ειπε ο πραγματικος μου πατερας εχασε το κεφαλι του στο Κing\'s Landing . Sad Οσο για τον Ramsay Bolton-Snow τι να πει κανεις απο το χαμογελο του και μονο φαινεται οτι το μυαλο του ειναι διεστραμμενο :twisted: Τελος η Μητερα των Δρακων εχει αρχισει και γινεται υπολογισιμη δυναμη με δρακους στρατο και τους δυο σωματοφυλακες απο διπλα . P.S Μου ελλειψαν σε αυτο το επεισοδιο ο Ρομπ και ο Σταννις Cry
The man who passes the sentence should swing the sword
Winter is coming
House Stark
Reply
#3
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ - ΥΠΕΡΟΧΟ - ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ - ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ - δεν εχω αλλα λογια να το περιγραψω ... από την αρχή μέχρι το τέλος ...νομίζω πως ειναι το καλύτερο επεισόδιο ... σε όλη τη σειρά .. Στη σκηνη της Νταινυρυς ημουν ετοιμος να κλαψω απο χαρα.... :roll:
Reply
#4
Πολυ ωραιο επεισοδιο!Πραγματικα στενοχωρηθηκα για το θανατο του Lord Commander Sad Επισης μου αρεσε πολυ η σκηνη με την Daenerys και τους Unsullied,ηταν τρομερη.Ο Ramsay Snow ειναι λιγο psycho,για λιγο τον λυπηθηκα τον Theon αλλα πιστευω οτι εχει κανει πολλα ασχημα πραγματα οποτε μερικα απο αυτα που τυ συνεβησαν του αξιζουν.Ο Jaime ειναι πραγματικος πολεμιστης και πραγματικος Sir,το απεδειξε.Μου αρεσε πολυ που η Cersei αρχισε να φοβαται λιγακι,δε θα φοβιζει μονο αυτη τους παντες.Δε μου αρεσε που οι αντρες του Night\'s Watch επιτεθηκαν ο ενας στον αλλον και η επιθεση αυτη κατεληξε στο θανατο του Mormont Sad Εγω ηθελα να δουμε και λιγο τον Robb Stark αλλα δεν πειραζει,θα περιμενω μεχρι το επομενο επεισοδιο Smile
Reply
#5
λοιπον θα θεσω ενα θεμα και θελω γνωμες.ειδαμε ολοι μεχρι το 4ο επεισοδιο το story μεταξυ Ramsay/Theon οπως ειπε και ο tywin \"Τον ελευθέρωσε... Σκότωσε τους υπόλοιπους.. Τον κορόιδεψε ότι τον είχε στείλει η αδερφή του για να τον σώσει, και τον ξανά φυλάκισε... \"και θετω το εξης ερωτημα στο trailer που θα βαλω φαινεται στο 1:17 η yara(αδερφη του theon)να ειναι αναμεσα απο εναν μεγαλο στρατο σιδερωγεννητων.τι ρολο μπορει να βαραει ολο αυτο??
http://www.youtube.com/watch?v=R4XSeW4B5Rg
Chaos is a ladder.Many who try to climb it fail,never get to try again.The fall breaks them. And some are given a chance to climb but they refuse.They cling to the realm,or the gods,or love illusions.Only the ladder is real.The climb is all there is.
Reply
#6
Quote:\"και θετω το εξης ερωτημα στο trailer που θα βαλω φαινεται στο 1:17 η yara(αδερφη του theon)να ειναι αναμεσα απο εναν μεγαλο στρατο σιδερωγεννητων.τι ρολο μπορει να βαραει ολο αυτο??
αν έχει διαβάσει τα βιβλία τότε θα ξέρεις πως έχει να κάνει με την [spoiler=Spoiler:9yyrpdeb]σύγκλιση βασιλέων εφόσον ο πατέρας τους πεθαίνει συγκαλούνται για να ψηφίσουν νέο βασιλιά των σιδερένιων νησιών[/spoiler:9yyrpdeb]
A boy knelt; a knight rose. The Young Lion, not the Kingslayer. But that was long ago, and the boy was dead.
Reply
#7
Quote:
Quote:\"και θετω το εξης ερωτημα στο trailer που θα βαλω φαινεται στο 1:17 η yara(αδερφη του theon)να ειναι αναμεσα απο εναν μεγαλο στρατο σιδερωγεννητων.τι ρολο μπορει να βαραει ολο αυτο??
αν έχει διαβάσει τα βιβλία τότε θα ξέρεις πως έχει να κάνει με την [spoiler=Spoiler:23kshaxo]σύγκλιση βασιλέων εφόσον ο πατέρας τους πεθαίνει συγκαλούνται για να ψηφίσουν νέο βασιλιά των σιδερένιων νησιών[/spoiler:23kshaxo]
λες να το συμπεριλαβουν στην 3η σαιζον αυτο??
Chaos is a ladder.Many who try to climb it fail,never get to try again.The fall breaks them. And some are given a chance to climb but they refuse.They cling to the realm,or the gods,or love illusions.Only the ladder is real.The climb is all there is.
Reply
#8
Καταπληκτικό επεισόδιο!!! Η σκηνή με την Ντάνυ Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η και ο Τάιγουιν μοναδικός!!! Συγκινήθηκα με την σκηνή του Θήον !!! ... και Ποια είναι η Γιάρα;;;;;;;;....
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#9
Quote:Καταπληκτικό επεισόδιο!!! Η σκηνή με την Ντάνυ Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η και ο Τάιγουιν μοναδικός!!! Συγκινήθηκα με την σκηνή του Θήον !!! ... και Ποια είναι η Γιάρα;;;;;;;;....

Είναι η αδερφή του Theon, η οποία ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δε την ονομάσανε Asha όπως στα βιβλία.

Quote:αν έχει διαβάσει τα βιβλία τότε θα ξέρεις πως έχει να κάνει με την [spoiler=Spoiler:2s69ctmr]σύγκλιση βασιλέων εφόσον ο πατέρας τους πεθαίνει συγκαλούνται για να ψηφίσουν νέο βασιλιά των σιδερένιων νησιών[/spoiler:2s69ctmr]

Πολύ νωρίς να το βάλουνε αυτό, αλλά στη σειρά ποτέ δεν ξέρεις. Η άλλη εκδοχή είναι να δείξουν και λίγο Γιάρα/Άσα, μιας και θα παίξει ρόλο αργότερα, να μην την ξεχάσουμε και τελείως. Άλλωστε υπάρχουν και περιστατικά που γίνονται χρονικά στο 3ο βιβλίο και απλά εμείς τα μαθαίνουμε στο 4ο επειδή μόνο τότε μας δείχνει την Άσα σε pov (point of view).

Το 4ο επεισόδιο, ντάξει... Επικότατο. Απλά.

Εν τω μεταξύ, είχα πει σε όλους τους φίλους/γνωστούς κτλ ότι η Ντενέρυς μιλάει Βαλυριανά και ότι καταλαβαίνει τα πάντα που λέει ο Κράζνυς, και ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε το δείξαν στη σειρά. Νιώθω λοιπόν τώρα, σα να έχω κάνει σπόιλερ (βασικά έχω κάνει) γιατί τελικά είχαν σκοπό να το δείξουν.

Να ξαναπώ εδώ ότι το επεισόδιο ήταν επικότατο. Και ας το πω άλλη μια φορά. Βασικά, δε το λέω άλλη φορά, το εμπεδώσατε.

Χα! τώρα το Πάσχα σκοπεύω να το δείξω το γκέιμ οφ θρόουνς και στην μικρή αδερφή, (τώρα που θα γυρίσω επαρχία), γιατί έχει πάρει απόφαση να το δει και την έβαλα να περιμένει να το δούμε μαζί. Είναι 16 βέβαια ακόμα και αυτό κανονικά είναι για άνω των 18. Το κρίμα είναι ότι της έχουν κάνει σπόιλερς. Της έχουν πει ότι πεθαίνει ο πρωταγωνιστής και κάποια άλλα. Πάλι καλά που αυτοί που της κάναν το σπόιλερ δεν έχουν διαβάσει και τα βιβλία γιατί τότε θα μάθαινε και για το Rains of Castamere πριν την ώρα της.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#10
Quote:
\"Alie Kladis\":11omxx3f Wrote:Καταπληκτικό επεισόδιο!!! Η σκηνή με την Ντάνυ Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η και ο Τάιγουιν μοναδικός!!! Συγκινήθηκα με την σκηνή του Θήον !!! ... και Ποια είναι η Γιάρα;;;;;;;;....

Είναι η αδερφή του Theon, η οποία ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δε την ονομάσανε Asha όπως στα βιβλία.

Ναι το κατάλαβα πως είναι η αδελφή του απλά... πέρυση στην δεύτερη σεζόν την αδελφή του την ονόμασαν κανονικά Asha! .. γιατί ξαφνικά της αλλάζουν όνομα;
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)