Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γονείς του Jon
#1
Σε πολλά forum επικρατεί το σενάριο πως ο John είναι καρπός του έρωτα των Ραιγκαρ Ταργκάρυαν και Λυάννα Σταρκ. Λίγο οι ιστορίες που διηγήθηκε ο Τζοτζεν Ριντ στον Μπραν, λίγο οι εφιάλτες του Νεντ με το μυστικό που ορκίστηκε να πάρει στον τάφο του ενώ πέθαινε η Λυάννα, αφήνουν να εννοηθεί πως ο Νεντ ορκίστηκε να παρουσιάζει τον Τζον σαν παιδί του.
Απόψεις?
\"That was when i knew I must find my true King, and die in his service-\"
Reply
#2
Εδώ κι εδώ.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#3
Ok λοιπόν, ας το πάμε λίγο παρακάτω... Μιας και ο John έχει αίμα Targaryen, δύο είναι τα σενάρια που βλέπω να μας έρχονται:

1. Η αξιαγάπητη Melissandra θα βρει επιτέλους το βασιλικό αίμα που ψάχνει και συνεπώς τον... \"προφήτη\" της αλλά προσωπικά προτιμώ το
2 Να συντροφεύσει την Ντάνυ ως ένας από τους τρεις καβαλάρηδες. Ας μην ξεχνάμε πως ο Αίρυς ο Κατακτητής, με τις δυο αδερφές του κατέκτησε το Westeros...
\"That was when i knew I must find my true King, and die in his service-\"
Reply
#4
Quote:2 Να συντροφεύσει την Ντάνυ ως ένας από τους τρεις καβαλάρηδες. Ας μην ξεχνάμε πως ο Αίρυς ο Κατακτητής, με τις δυο αδερφές του κατέκτησε το Westeros...

Ο Τύριον λέει στον πρίγκιπα Αίγκον ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο πιστεύει! Δεν μπορεί να παρουσιαστεί στην θεία του Νταινέρυς του οίκου Ταρκάρυεν μητέρα δράκων, απελεθερώτρια πόλεων, επονομαζόμενη και θυελλογέννητη Βασίλισσα των Άνταλ των Πρώτων ανθρώπων και των Ρόυναρ, Βασίλισσα του Μηρήν και Καλήσι των Ντοθράκι και να της πει πως είναι ο ΝΌΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΌΣ ΣΤΟΝ ΚΌΣΜΟ γιός του αδελφού της και ήρθε να την παντρευτεί και παρεπιπτώντως επειδή έχει και μεγαλύτερη αξίωση στον θρόνο της \"κλέβει\" το σκοπό που τα έκανε όλα αυτά από την αρχή! .... πόσο μάλλον ο Τζον που θα εμφανιζόταν σαν ένας άγνωστος που θα έλεγε τι;;; όταν το έσκαγες με τον ιππότη που έμενε στο σπίτι του Μπράαβος με την κόκκινη πόρτα εγώ ήμουν στο ToJ με την μητέρα μου Λυάννα Σταρκ και την βασιλική φρουρά του πατέρα μου και ΑΑ Ραίγκαρ Ταργκάρυεν.. και ήρθα να σου πάρω τον ένα δράκο και την αξίωση σου στο θρόνο... noway!!! Ντρακάρυς!!!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#5
Αν όμως η Ντενέρυς αποφασίσει να σώσει το Γουέστερος από τους Άλλους, θα πάει στον Τοίχο. Εκεί θα συναντήσει τον Τζον, κάποιος από τους δράκους θα τον δεχθεί για καβαλάρη και βουαλά! Λύθηκε. Η Ντενέρυς άλλωστε ξέρει ότι μόνο έναν θα καβαλικέψει. Οπότε θα είναι σε ψάξιμο, για το ποιος θα καβαλικέψει τους άλλους δύο δράκους χωρίς αυτοί να τον φάνε. Οπότε θα μπορούσε να τον δεχτεί.

Στην τελική ο Τζον είναι σεμνό παλικάρι. Μπορεί να μην διεκδικήσει αξίωση για το θρόνο.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#6
Να τον δεχθεί ίσως μπορεί! Αλλά δεν νομίζω να τον αποδεχθεί απλά και μόνο επειδή θα δει ένα δράκο να δένεται μαζί του. Ναι, δε λέω, θα είναι ένα στοιχείο αλλά... δεν νομίζω να του παραδώσει τον θρόνο τόσο εύκολα, όπως θα έπρεπε αν είναι όντως γιος του Ραίγκαρ. Μπορεί να τα βρουν αν συμφωήσουν πως η Ντάνυ είναι κατακτήτρια και ξεκινάει καινούργια σειρά διαδοχής από αυτή οπότε και ο Τζον και ο (F)Αίγκον πάνε στο καλό και απλά τους κάνει φύλακες Βορρά και ανατολής... με Τζον στο Γουίντερφελ και Αίγκον σε Ντράγκονστόουν!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#7
Ναι πράγματι... Αποκλείεται να τον δεχτεί αν απλά καταφέρει να καβαλικέψει ένα δράκο. Βασικά αν καταφέρουν και νικήσουν τους Άλλους και βγουν και η Ντενέρυς και Τζον και Άιγκον ζωντανοί (που δε μου φαίνεται και πολύ πιθανό)... Μετά από όλα αυτά ποιος χέστηκε ποιος θα είναι βασιλιάς/βασίλισσα... Άσε που θα χουν πιάσει και φιλίες και έτσι θα τα βρουν αρμονικά.

Ντάξει είναι ψέμματα όλα αυτά. Ο Μάρτιν δεν κάνει τίποτα αρμονικά.

Αν ο Αίγκον είναι πράγματι fake πάντως, δεν τον βλέπω να ζει και πολύ. Εδώ πέθανε ο Quentyn.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#8
Quote:Ναι πράγματι... Αποκλείεται να τον δεχτεί αν απλά καταφέρει να καβαλικέψει ένα δράκο. Βασικά αν καταφέρουν και νικήσουν τους Άλλους και βγουν και η Ντενέρυς και Τζον και Άιγκον ζωντανοί (που δε μου φαίνεται και πολύ πιθανό)... Μετά από όλα αυτά ποιος χέστηκε ποιος θα είναι βασιλιάς/βασίλισσα... Άσε που θα χουν πιάσει και φιλίες και έτσι θα τα βρουν αρμονικά.

Ντάξει είναι ψέμματα όλα αυτά. Ο Μάρτιν δεν κάνει τίποτα αρμονικά.

Αν ο Αίγκον είναι πράγματι fake πάντως, δεν τον βλέπω να ζει και πολύ. Εδώ πέθανε ο Quentyn.

Αν ο Τόλκιν ξαφνικά αναστηθεί και γράψει τα βιβλία θα βγουν από τον πόλεμο με τους άλλους και ο Τζον και η Ντάνυ και ο Αίγκον (που θα είναι και αληθηνός) ζωντανοί... αλλιώς τουλάχιστον δύο νεκροί και ένα δράκος σίγουρα!!! Εγώ τον Αίγκον τα πάω πάρα πολύ!.. θέλω να ζήσει και θέλω να παντρευτεί την Ντάνυ και θέλω να γίνει βασιλιάς και κυρίως... θέλω να είναι ένας True blood Targaryen
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#9
Φαντάζεσαι να μας την κάνει ύπουλα ο Μάρτιν και να τελειώσει τα βιβλία του με τους Άλλους να κατακτάν τα 7 βασίλεια κι ακόμα παραπέρα, και να έχει έρθει και η ατέλειωτη νύχτα και να πεθάνουν όλοι.
Όλοι όμως. Εκτός από τον Μπραν που θα κάθεται μες στις ρίζες και θα γίνει δέντρο.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#10
Αν και νομίζω πως με καλύψατε στα περισσότερα, θα ήθελα να προσθέσω κάποιες μικρές λεπτομέριες.

Καταρχήν δεν θεωρώ ότι η Ντάνυ θα παντρευτεί ever (again), πόσο μάλλον να δώσει τον θρόνο σε άλλον!! Ο Αίγκον και ο Τζόν (πολύ πετυχημένο το \"σεμνό παλικάρι\") θα παραδεχτούν την ανωτερότητα της, και θα κάνουν πάσο... Επίσης θεωρώ πως τέτοιο άνοιγμα που κάνει η Ντάνυ στην Ανατολή, δεν πρόκειται να τα παρατήσει όταν πάει στο Westeros... Είναι σχεδόν βέβαιο πως Valyria will reborn!!!! Όπως άλλωστε αποδυκνύει όλη η μαγεία που σιγά σιγά επανέρχεται στον κόσμο... Σ αυτό προφανώς και θα παίξει ρόλο ο Μάγος που δεν θυμάμαι το όνομα του, που \"υιοθέτησε\" τον Σαμ Big Grin !!

Η Ανατολή θα γίνει γήπεδο του Τύριον!! Στανταράκι ότι δύσκολα μεν αλλά θα συμπαθηθούν με την Ντάνυ μιας και κουβαλάει και αυτός αίμα δράκου(!!not Tywin\'s son!!)

Βορρά και πέρα από το τοίχος ο John [spoiler=Spoiler:2nq9qk7d]αν βέβαια μας κάνει την χάρη ο Ρλορ και τον αναστήσει[/spoiler:2nq9qk7d] και ο Αίγκον μάλλον θα είναι το θύμα των μαχών!!!
\"That was when i knew I must find my true King, and die in his service-\"
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)