Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το game of thrones στο imdb
#1
Έχω να κάνω μια φοβερή ανακοίνωση! Στο site του imdb η σειρά του game of thrones ήταν από πέρυσι στην τρίτη θέση των καλύτερων σειρών παγκοσμίως όλων των εποχών! Μετά και το τελευταίο επεισόδιο \"And now his watch is ended\" αναριχήθηκε στην δεύτερη θέση περνώντας το \"The wire\" !!!

Να πω επίσης πως το τέταρτο επεισόδιο του τρίτου κύκλου έχει σημειώσει και διατηρήσει την μεγαλύτερη βαθμολογία μέχρι σήμερα στην σειρά με 9,5/10 με δεύτερο το πολυαγαπημένο επεισόδιο \"Blackwater\" της δεύτερης σεζόν με 9,4/10
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#2
δεν νομιζω οτι το τι λεει μια ιστοσελιδα αντιπροσωπεύει την αληθεια καθως αυτοι που ψηφιζουν ειναι οι χρηστες-τηλεθεατες, οχι οι κριτικοι και αυτοι που ξερουν να εκτημουν μια δουλεια (ηθοποιους, τοποθεσια κτλ)
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
Νομίζω πως είναι πολύ πιο αξιόλογο από άλλα site που μιλούν σπουδαγμένοι κριτικοί! ... είναι πολύ οι τηλεθεατές και βγαίνει πιο αντικειμενική βαθμολογία
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#4
μεγα λαθος. ενα σαιτ που εχει το The Dark Knight πανω απο αριστουργηματα οπως το Seven Samurai το Citizen Kane και το Ladri di biciclette απλως δεν ειναι σοβαρο και αξιοπιστο.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
Quote:μεγα λαθος. ενα σαιτ που εχει το The Dark Knight πανω απο αριστουργηματα οπως το Seven Samurai το Citizen Kane και το Ladri di biciclette απλως δεν ειναι σοβαρο και αξιοπιστο.

Αναλόγως τι θέση που το κοιτάς. Ας πούμε εγώ το κοιτάω συχνά και βλέπω τι είναι που. Αλλά ξέρω πως τα τοπ του είναι κάπως μπερδεμένα και μερικά είναι υπερβαθμολογιμένα και μερικά υπο! ... αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί ψάχνω να δω την άποψη του κόσμυο γενικά ... και αυτή φαίνεται μέσα άπό το imdb!! Αλλά φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου και ειδικά για το παράδειγμα που δίνεις!! Έχω δει ταινιάρες με σκηνοθεσία μουσική ηθοποιούς και κοστούμια μοναδικά και έχει πάρει βαθμολογία 5,4!!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#6
το ΙMDb είναι ένα αρκετά σοβαρό site που όμως ασχολείται περισσότερο με τον \'\'εμπορικό\'\' κημηματογράφο, και οχι με τον \'\'art\'\' κινηματογράφο... Οι βαθμολογίες του αντικατοπτρίζουν τη γνώμη των χρηστών του, και μόνο αυτό... Οι βαθμολογίες του μου αρκούν όταν θέλω μια γνώμη σχετικά με μια παραγωγή του Xoλλυγουντ... Και η υψηλή βαθμολογία που σταθερά συγκεντρώνει η σειρά, είναι ενδεικτική του πόσο αρέσει, και τίποτα άλλο...
Μην ξεχνάμε οτι και η σειρά, αλλά και τα βιβλία ανήκουν στη σφάιρα του \'\'εμπορικού\'\', χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι απαράιτητα αρνητικό...Η σειρά δεν είναι Ιταλικός Νεορεαλισμός, οι σκηνοθέτες δεν την \'\'άκουσαν\'\' Bergman ή Κουστουρίτσα...
Και μεταξύ μας,ούτε ο GRRM είναι ο Ουμπέρτο Έκο ή ο Χόρχε Λουις Μπόρχες...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#7
Quote:ασχολείται περισσότερο με τον \'\'εμπορικό\'\' κημηματογράφο,
συμφωνω. αρα δεν ειναι η καλυτερη σειρα ειναι η ποιο εμπορικη σειρα. Heck, Sherlock exists. :?


Quote:Και μεταξύ μας,ούτε ο GRRM είναι ο Ουμπέρτο Έκο ή ο Χόρχε Λουις Μπόρχες...
oυτε Tolkien
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Ότι και να είναι ή να μην είναι ο Μάρτιν, η σειρά ως τελικό προιόν πλέον (και προς το παρρόν έστω) έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

Γιατί μπορεί να υπήρχε ένα εξαιρετικό σενάριο, αλλά αυτό δεν θα γινόταν επιτυχία χωρίς μια προσεγμένη μεταφορά.

Όλα τα sites είτε είναι κριτικών είτε είναι χρηστών, είναι υποκειμενικά. Και όλες οι απόψεις είναι υποκειμενικές.
Μιας όμως και το IMDB έχει τους περισσότερους χρήστες, εγώ το θεωρώ πιο σημαντικό απο όλα, μιας και η άποψη 5-10 κριτικών κατ εμέ υστερεί σε σχέση με εκατομύρια τηλεθεατών...
Reply
#9
Quote: η άποψη 5-10 κριτικών κατ εμέ υστερεί σε σχέση με εκατομύρια τηλεθεατών...
θα διαφωνησω καθετα. το 50 shades of gray και το twilight εχουν εκατομυρια θαυμαστες. αυτο ομως δεν τα κανει καλα βιβλια

επισης η δουλεια των κριτικων ειναι να εξεταζουν τις σειρεσ,ταινιες κτλ οι θεατες καταναλωνουν.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
To IMDB είναι ένα χρήσιμο εργαλείο αλλά από εκεί και έπειτα δεν είναι πολύ σοβαρό.
Για παράδειγμα, στην λίστα με τις 250 ταινίες, στον αριθμό 215 είναι οι πειρατές της καραιβικής ενώ το λεωφορείο ο πόθος είναι στο 226. Στο παρελθόν έχουν κατηγορήσει την σελίδα ότι πειράζει τα νούμερα ώστε πρόσφατες ταινίες να έχουν μεγαλύτερη προώθηση από κλασσικά έργα.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)