Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varys and pycelle (spoiler)
#1
με αφορμη το τεταρτο επισοδιο σκεφτηκα την ιστορια που ο varys ευνουχιστηκε και αναρωτιέμαι μηπως την λεει διαφορετηκα απο οτι εγινε δηλαδη, μηπως ο ιδιο ο varys ευνουχισε τον εαυτο του για να κανει μαγια και η φωνη που ακουστηκε απο τις φωτιες ειναι του αντιθετου του R\'hllor και για αυτο δεν συμπαυει την Melisandre? και τι ειπε η φωνη που ακοθστηκε απο τις φλωγες?.Οσον αφορα τον Pycelle στην σειρα τον βλεπουμε στο τελευταιο επισοδιο του πρωτου κυκλου τον βλεπουμε να φευγει μια πορνη απο το δωματιο του (και αναρωτιεσαι πως τα καταφερε ο παλιογερος) και φευγοντας ο ιδιος τον δειχνει να καμπουργιαζει επιτηδες και να υποκρινεται τον γερο και αδυναμο, τι συμβενει με αυτον? ποιος πραγματικα ειναι? ή τι πραγματικα ειναι π.χ. faceless man? και αν ναι γιατι τον σκοτωνει ο varys στο τελος του πεμπτου βιβλιου? εσεις τι γνωμη εχεται?
[\"Where do whores go?]
Reply
#2
Το γιατί τον σκότωσε, πιστεύω ήταν προφανές. ο Βάρυς ήθελε να υπάρχει αναρχία στο Βασίλειο. Ο δε Pycell, είχε καταφέρει να επιφέρει μια κάποια ηρεμία, τον λίγο καιρό που έκανε κουμάντο μαζί με τον Κήβαν Λάννιστερ
Owner & Administrator
Reply
#3
παντως στο πρωτο βιβλιο ο varys αναφερεται μεταφορικα ως μαγος και για αυτο η arya πιστευει οτι τον πατερα της θα τον σκοτωνε ενας μαγος, μηπως ειναι στην πραγματικοτητα?
[\"Where do whores go?]
Reply
#4
Δεν πιστεύω κάτι τέτοιο... Πιστεύω ότι είναι Blackfyre, αλλά ως εκεί. Από την άλλη, με τον Μάρτιν όλα είναι πιθανά.

Θα ήθελα να ακούσω την θεωρία σου, πιο ανεπτυγμένη,
Owner & Administrator
Reply
#5
να ειναι Blackfyre και ταυτοχρονα ευνουχος δεν μου πολυ κολλαει, στο μυαλο μου οι Blackfyre ειναι περισσοτερο τρομεροι και πολεμιστες παρα ευνουχοι και ραδιουργοι.
[\"Where do whores go?]
Reply
#6
απο που βγαινει ότι ο Βάρυς ειναι Blackfire?
Reply
#7
Ο παϊσελ όπως και ο Κήβαν έπρεπε να φύγουν από την μέση ακριβώς για αυτό... επειδή ήταν στην μέση! Δεν πείραξαν κανέναν απλά \"μερικές φορές καλοί άνθρωποι εξυπηρετούν κακούς σκοπούς\" όπως λέει και ο αγαπημένος μου Βάρυς στον ετοιμοθάνατο Κήβαν!... τώρα η ιστορία του Βάρυς για τον ευνοχισμό του νομίζω είναι αληθηνή.. απλά έχουν σημασία τα λόγια που ακούστηκαν από την φωτιά... τα οποία λογικά και θα μάθουμε!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#8
Quote:Ο παϊσελ όπως και ο Κήβαν έπρεπε να φύγουν από την μέση ακριβώς για αυτό... επειδή ήταν στην μέση! Δεν πείραξαν κανέναν απλά \"μερικές φορές καλοί άνθρωποι εξυπηρετούν κακούς σκοπούς\" όπως λέει και ο αγαπημένος μου Βάρυς στον ετοιμοθάνατο Κήβαν!... τώρα η ιστορία του Βάρυς για τον ευνοχισμό του νομίζω είναι αληθηνή.. απλά έχουν σημασία τα λόγια που ακούστηκαν από την φωτιά... τα οποία λογικά και θα μάθουμε!
O Kevan έπρεπε να φύγει από την μέση επειδή ήταν πολύ καλός σε αυτό που έκανε, δηλαδή να βάελι μια τάξη στο μπάχαλο που λέγεται Επτά Βασίλεια. Lannisters Rule!!!!!! Big Grin
Σχετικά με την θεωρία, η σειρά έχει κρατήσει κάποια σημαντικά στοιχεία, είναι δύσκολο όμως να βασίσεις μια θεωρία στην σειρά. Εαν ο Varys είναι όντως Blackfyre, για ποιό λόγο να ευνουχίσει τον εαυτό του? Έτσι τελειώνει ο οίκος του. Εαν η Serra ήταν αδερφή του, δεν μπορούσε να προβλέψει ο Varys ότι ο Illyrio θα έκανε αγόρι μαζί της. Ο Pycelle δεν νομίζω να είναι faceless, απλώς ένας πολύ πονηρός τύπος, που ξέρει ότι οι Lannister πάντα πληρώνουν τα χρέη τους.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#9
Ναι, ο Κήβαν θα οργάνωνε τα βασίλεια σε μια ήρεμη φόρμα και η ειρήνη δεν θα αργούσε να έρθει! Δυστυχώς όμως ο Κήβαν ήταν χέρι του Τόμμεν! Και ο Τόμμεν δεν έχει κανέναν δικαίωμα στον θρόνο!... Ο Βάρυς πιστεύω δουλεύει όντως για το καλό του βασιλείου! Μάλλον όχι για το καλό αλλά για το δίκαιο! Δεν πιστεύω τελικά ότι είναι Μαυροφωτιάς. Πιστεύω ότι είναι ακριβώς αυτό που μας δείχνει. Μια ραδιούργος αράχνη!...
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#10
Quote: Μάλλον όχι για το καλό αλλά για το δίκαιο!
Και ποιό είναι το δίκαιο? :?:
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)