Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direwolves τύχη ή πεπρωμένο?
#1
Στο πρώτο κεφάλαιο της σειράς βλέπουμε ότι ο Jon, o Robb και ο Bran βρίσκουν 5 direwolf κουταβάκια (3 αγόρια και 2 κορίτσια) διπλά στην νεκρή μητέρα τους με κλειστά μάτια και λίγο πριν φύγουν με τα κουταβάκια βρίσκουν άλλο ένα το όποιο είναι ποιο μακριά από την μητέρα, αλμπίνος με ανοιχτό μάτια το μικρότερο από τα κουταβάκια και αυτό το όποιο δεν βγάζει καμία φωνή. Αργότερα, βλέπουμε πως το κάθε παΐδι παίρνει από ένα κουταβάκι το ονομάζει αλλά και μοιράζεται κάποια χαρακτηρίστηκα του χαρακτήρα του μαζί του. 3 από τα παιδιά μάλιστα αναπτύσσουν ένα ξεχωριστό δεσμό με τους λύκους τους (warging)
Αυτό για το όποιο θα ήθελα να μιλήσουμε είναι γενικά για τους λύκους αλλά και πως βρίσκετε το γεγονός ότι τα παιδιά είχαν όλα από ένα λύκο. Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν δώρα των Old Gods-Bran από το μέλλον για να τους βοηθήσουν στις δοκιμασίες που θα ακολουθήσουν.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
σίγουρα δεν ήταν τυχαίο γεγονός. όπως δεν είναι τυχαία και όλη η μετέπειτα εξέλιψη του κάθε χαρακτήρα και του λύκου του αντίστοιχα (π.χ. η ο ρίκον γίνεται ευέξαπτος το ίδιο και ο λύκος του).

Αυτό για τον Bran δεν το είχα σκεφτεί... αλλά λίγο απίθανο το βλέπω.
Reply
#3
Quote:Αυτό για τον Bran δεν το είχα σκεφτεί... αλλά λίγο απίθανο το βλέπω.
γιατι?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
τι ενδείξεις έχουμε οτι μπορεί να είναι ο Bran από το μέλλον;
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#5
Quote:τι ενδείξεις έχουμε οτι μπορεί να είναι ο Bran από το μέλλον;
το γεγονος οτι ειναι 6. Το γεγονος οτι ο Μπραν γινεται Old God, το γεγονος οτι ηδη το εχει κανει (να ταξιδευει στο χρονο)
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
πότε το έκανε να ταξιδεύψει στο χρόνο???????????????????
εκτός βέβαια να \"βλέπει\" πράγματα από το παρελθόν και το μέλλον.
γιατί άλλο να βλέπεις και άλλο να επεμβαίνεις. θέλω να πω ότι ο bran γύρισε στο παρελθόν, έκανε warg σε μια έγκυο direwolf, την πήγε νότια του τείχους, και τη σκότωσε ώστε να βρουν τα κουτάβια οι starks... πολύ ακραίο και ομολογώ απογοητευτική εξέλιψη εάν γίνει έτσι.
Reply
#7
Πάντως μου αρέσει καλύτερα ως storyline οι direwolves να βρέθηκαν τυχαία στο δρόμο των Stark... χωρίς εξωτερική παρέμβαση θεών ή ανθρώπων... Δείχνει την καθοριστική επίδραση που θα έχει στην πορεία των ηρώων του ASOIAF ο αστάθμητος και απρόβλεπτος παράγοντας που μπορεί να ονομαστεί τύχη, πεπρωμένο, karma...αναλόγως με τι πιστεύει ο καθένας...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#8
και εγω θα ηθελα να εχουν βρεθει απο πεπρωπενο ή απο τους old god και οχι απο τον bran με τον οποιονδηποτε τροπο.
[\"Where do whores go?]
Reply
#9
και εγω πιστευω οτι η ευρεση των direwolves εχουν απολυτη σχεση με την ζωη και την εξελιξη των παιδιων του ned stark αλλα επισης πιστευω οτι κρυβεται και και βαθυτερο πισω απο αυτην την ιστορια ισως και η περιπτωση να σχετιζονται με τους old gods.(τουλαχιστον αυτο θα ηθελα νε δω στην συνεχεια της ιστοριας Big Grin )
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
George R.R. Martin
Reply
#10
Quote:γιατί άλλο να βλέπεις και άλλο να επεμβαίνεις
θυμισου όμως ότι στο οραμα όταν βλεπει τον Ned, του μιλαει και ο Ned τον καταλαβαινει. Επισης στον γαμο της FArya τα δεντρα λενε “Theon”
Quote:Πάντως μου αρέσει καλύτερα ως storyline οι direwolves να βρέθηκαν τυχαία στο δρόμο των Stark... χωρίς εξωτερική παρέμβαση θεών ή ανθρώπων...
είναι όμως πολύ «ειδικο» (4 αρσενικα 2 θυλικα), αλμπινος… για να είναι τυχαιο. Δεν νομιζεις?
Quote:και εγω θα ηθελα να εχουν βρεθει απο πεπρωπενο ή απο τους old god και οχι απο τον bran με τον οποιονδηποτε τροπο.
μα ο Bran είναι πια ενας από τους old gods.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)