Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 6: The climb
#1
Εν αναμονή της περίληψης του Τάιγουιν λέω να ανοίξουμε αυτό το θέμα για να σχολιάσουμε το τελευταίο μέχρι στιγμής επεισόδιο Game of Thrones!

Δεν έχω προσωπικά να πω πολλά! Η σκηνή με την Μελ μου άρεσε πάρα πολύ! Ειδικά όταν μιλάει με τον Θόρος και τον Μπέρικ!
Αλλά για άλλη μια φορά η έκπληξη μας περίμενε στο τέλος! όπως και στο τέταρτο επεισόδιο η τελευταία σκηνή μας έκοψε την ανάσα έτσι και εδώ μείναμε κυριολεκτικά άφωνοι! Ο λατρεμένος Pyter με τον μοναδικό Varys έχουν έναν διάλογο απίστευτο και νομίζω μας δείχνουν ποιοι είναι οι παίχτες στο παιχνίδι των θρόνων! ότι και να λένε ο Τζόφρυ, ο Ρομπ, ο Στάννις, ο Μανς και όποιος άλλος θεωρεί τον εαυτό του βασιλιά κυρίαρχοι είναι αυτοί οι δύο!
Η Σάνσα από το γκέι λουλούδι της έπεσε σε ένα σημαδεμένο μισερό λιοντάρι! Η Ρόουζ από \"δεξί χέρι\" του Πύταϊρ έγινε το βίτσιο του Τζόφρυ... και η ιστορία συνεχίζεται Ove and over μέχρι να ξεχάσουμε πως είναι ψέμα!

Φυσικά δεν μπορώ να αφήσω πίσω τον τιτανομέγιστο Τάιγουιν και την ακατανίκητη Ολλένα... απλά δεν λέω τίποτα! Είχε μέσα αιμομιξίες, γκέι, βασιλική φρουρά, γάμους, πλούτοι! Αυτά γίνονται όταν το λιοντάρι συναντάει το βασιλιά των ρόδων! (Μην ακούσω βλακείες του τύπου.. στα ρόδα κυριαρχεί ο Μέυς!... όλοι ξέρουμε ποιος (ποιά) κάνει κουμάντο!)
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#2
Eξαιρετική η σκηνή με Varys - Βaelish!!!

όλα τα λεφτά όμως το βλέμμα της Ygritte μόλις βλέπει τη θέα ψηλά από το τείχος...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#3
όντως πολύ καλή η σκηνή τον 2 varys-baelish (αν και τους απεχθάνομαι) τα λογιά ήταν φοβέρα.
Η σκηνή με την μελ υπάρχει και στα βιβλία?
Reply
#4
Quote:Eξαιρετική η σκηνή με Varys - Βaelish!!!

όλα τα λεφτά όμως το βλέμμα της Ygritte μόλις βλέπει τη θέα ψηλά από το τείχος...

Και τα δάκρυα στα μάτια της....
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Quote:όντως πολύ καλή η σκηνή τον 2 varys-baelish (αν και τους απεχθάνομαι) τα λογιά ήταν φοβέρα.
Η σκηνή με την μελ υπάρχει και στα βιβλία?

Δεν υπάρχει, όχι...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#6
Εντάξει, ξέρουν από shock αυτοί!
Δεν ξέρω αν ευθύνεται το μοντάζ, η σκηνοθεσία, ή δεν ξέρω κι εγώ τι/ποιος, αλλά εκεί που βλέπουμε την Rose σκοτωμένη στο δωμάτιο του Joffrey LANNISTER είναι όλα τα λεφτά..! Για \'μένα η κορυφαία σκηνή, απλά ως σκηνή, χωρίς να επηρεάζει την πλοκή τόσο πολύ..

Ο διάλογος Tywin - Ollena ήταν όλα τα λεφτά, όπως και των Varys - Petyr! Σημαντικοί άνθρωποι, σημαντικοί διάλογοι..

Τον Theon Greyjoy ίσως αρχίσω να τον λυπάμαι σιγά σιγά.. Τον Jaime όχι!
Τον Theon γιατί δεν φαίνεται να \'χει και πολλή εξουσία, ενώ ο Jaime είναι Lannister..είναι γιος του Tywin Lannister, ζάμπλουτος, μέλος της Kingsguard (διορθώστε με αν δεν είναι πια) και ανεπίσημος μπαμπάς του Βασιλιά! Από \'δώ - από \'κεί, θα τον βρει τον δρόμο του..
Αφού η γυναίκα του Khal λέγεται Khaleesi, δεν πρέπει και η γυναίκα του Stannis να λέγετε Stanneesi;

- Αλλουνού.
Reply
#7
Για τη σκηνή με τη Μελ..

[spoiler=Spoiler:380hj6zu]Βασικά δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο στα βιβλία, σωστά;
Τη βάλανε επειδή δεν έχουν βάλει τον Έντρικ πουθενά, και χρειαζόταν κάποιο μπάσταρδο του Ρόμπερτ για να στείλει ο Ντάβος μακρυά; Ή κάτι χάνω;[/spoiler:380hj6zu]

Κατά τα άλλα ήταν ένα επεισόδιο πιο σόφτ και μελοδραματικό από τα προηγούμενα 2, με σαφώς λιγότερη \"τηλεοπτική δράση\", αλλά πολλές σημαντικές συζητήσεις και εξελίξεις που θα μας οδηγήσουν σε μεγαλύτερες.
Reply
#8
Quote:Για τη σκηνή με τη Μελ..

[spoiler=Spoiler:2qycxzif]Βασικά δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο στα βιβλία, σωστά;
Τη βάλανε επειδή δεν έχουν βάλει τον Έντρικ πουθενά, και χρειαζόταν κάποιο μπάσταρδο του Ρόμπερτ για να στείλει ο Ντάβος μακρυά; Ή κάτι χάνω;[/spoiler:2qycxzif]

Ναι η σκηνή μπήκε ακριβώς για αυτό τον λόγο! Δεν χάνεις κάτι... απλά χάσαμε τον Έντρικ ΣΤΟΠ.!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#9
Εγω λατρεψα τον διαλογο Tywin-Ollena Smile
Daenerys Targaryen. The Unburnt, Mother of Dragons, Khaleesi of the Dothraki, & First of Her Name
Reply
#10
βασικα δεν ηταν ενα θεαματικο επεισοδιο(οχι τουλαχιστον σαν καποια απο τα προηγουμενα) αλλα ενα επεισοδιο που αφηνει ανοικτα σεναρια.οι σκηνες Tywin - Ollena :twisted: , Varys - Petyr :twisted: και η σκηνη με την Μελ :twisted: ηταν ολα τα λεφτα :!:
τελος η αναρριχηση στο τειχος ηταν καλοφτιαγμενη και παρα πολυ κοντα στο βιβλιο!
γενικα η σειρα σε καθε επεισοδιο ειναι και καλυτερη!
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
George R.R. Martin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)