Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι Ιππότες του Aerys-Υποκριτές ή \'Ηρωες ή Παίκτες?
#1
Ο Jaime Lannister θυμάται τον Aerys να βιάζει την αδερφή του, ενώ ο ίδιος φύλαγε σκοπιά. Όντας ο νεότερος ιππότης προσπάθησε να αντιδράσει και να υπερασπιστεί την Rhaella, αλλά ο Oswell Whent τον απέτρεψε, υπενθυμίζοντας του πως έχουν χρέος να προστατεύουν την βασίλισσα, αλλά όχι από τον βασιλιά. Αργότερα, αφού οι Stark καήκανε και βασανιστήκανε, ο Gerold Hightower τόνισε στον Jaime ότι ορκίστηκαν να υπηρετούν τον βασιλιά και όχι να τον κρίνουν. Ο Barristan ήξερε πως ο Arthur ανήκε στον στενό κύκλο του πρίγκηπα Rhaegar και πως είναι πιθανό να συνομωτούσαν. Ενώ ο ίδιος το μόνο που ήθελε ήταν να πολεμάει, ήξερε πως οι ιππότες του Βασιλιά βρίσκονται σε μια δύσκολη θέση, και πως οι χειρότεροι ήταν εκείνοι που έπαιξαν το παιχνίδι των θρόνων. Αργότερα, όταν η Daenerys ρώτησε για τον πατέρα της, ο Barristan βρέθηκε σε δύσκολη θέση, καθώς δεν μπορούσε να είναι ξεκάθαρος απέναντι της. Το γεγονός είναι ότι ο Aerys ήταν ένας παρανοικός ηγέτης, επικίνδυνος για τους εχθρούς του και θανάσιμος για όσους ήταν στο πλευρό του. Εσείς ποιά στάση πιστεύετε ότι έπρεπε να κρατήσουν οι ιππότες του? Να είναι αδιάφοροι στην τρέλα του? Να συνομωτήσουν εναντίον του? Να πολεμήσουν για χάρη του ώσπου να ηττηθούν?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Το σχοινί νομίζω στην συγκεκριμένη περίπτωση τιμής-δικαίου είναι τεντωμένο στο έπακρο!... Οι ιππότες τις βασιλικής φρουράς του Αίρυς ήταν με διαφορά οι καλύτεροι ιππότες που το βασίλειο είχε την δεδομένη στιγμή -μερικοί μάλιστα συγκαταλέγονται στους καλύτερους όλων των εποχών. Αλλά ποιοί ήταν εκείνοι οι όρκοι που έπρεπε να τηρήσουν; Οι όρκοι που έδωσαν όταν χρήστικαν ιππότες ή αυτοί που έδωσαν ενόπιον του βασιλια;
Έχουμε λοιπόν από την μία την άποψη του ότι: Όπως ένας οίκος που είναι π.χ. υποτελείς των Σταρκ σε μια επανάσταση των Σταρκ οφείλει να ταχθεί με το πλευρό του βασιλιά του έτσι και ένας ιππότης μεν της βασιλικής φρουράς δε οφείλει να προστατεύει τον βασιλιά, να ταχθεί δηλαδή με το πλευρό του βασιλιά του!
όμως αν ο βασιλιάς είναι κοινώς αποδεκτό τρελός και έχει σκοπό για τα βίτσια του και εξ αιτίας της παραφροσύνης του να σκοτώσει αμέτρητους αθώους ανθρώπους τότε τι; Τότε υπάρχει η άποψη του ότι η βασιλική φρουρά τον παραμερίζει και στέφει βασιλιά τον διάδοχό του.

Δικό μου υμπέρασμα: Έπρεπε να προστατεύουν τον βασιλιά σε όσα έκανε αλλά ναι... υποχθόνος να ετοιμάζουν την πτώση του και την άνοδο του γιού του στο θρόνο! Οπότε [αν] ο Άρθουρ εν τέλει συνομωτούσε με τον Ραίγκαρ κατά την γνώμη μου έπραξε σωστά και δεν καταπάτησε τους όρκους του!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#3
Με το γράμμα του νόμου (του όρκου δηλαδή να υπερασπίζονται τον βασιλιά) θα έπρεπε να μένουν μακριά από το οτιδήποτε θα μπορούσε να βλάψει τον βασιλιά...
Αλλά επειδή δεν είμαι άνθρωπος που ακολουθώ το γράμμα του νόμου, λέω οτι όταν ένας βασιλιάς δεν ενδιαφέρεται για τους υπηκόους ή το βασίλειο του, τότε η βασιλική φρουρά καλώς πράττει και τον...αντικαθιστά.
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#4
Δεν βλεπω που ειχαν λαθος. Ναι ο Αερυς ηταν τρελος αλλα οι ορκοι ειναι ορκοι και δεν αλλαζουν.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
Οι ιππότες της βασιλικής φρουράς μπορεί να ορκίστηκαν να προστατεύουν το βασιλιά,
αλλά ορκίστηκαν να προστατεύουν τους αδυνάτους όταν χρίστηκαν ιππότες (όρκος ισχυρότερος υποθέτω αφού είναι η κύρια ιδιότητα τους).

Εκτός αυτού δεν καταλαβαίνω κάποιος ορκίζεται στη βασιλική φρουρά και παύει να είναι άνθρωπος;
βλέπει να βιάζουν και να καίνε ζωντανούς αθώους και δεν τους ενοχλεί;
αν είναι έτσι το λάθος τους ήταν που μπήκαν εξαρχής στη βασιλική φρουρά...

Από τον τίτλο λοιπόν διαλέγω το 1ο: Υποκριτές.
Reply
#6
Quote:You swore a vow to guard the king, not to judge him
νομιζω οτι τα λεει ολα.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
οπότε με τη λογική σου ο Jaime έπρεπε να αφήσει τον Aerys και τον πυρομάντη του να κάψει όλο το Kings Landing?
χιλιάδες νεκροί εξαιτίας ενός όρκου?
Reply
#8
σε αυτη την περιπτωση ναι. Αλλωστ και ο ιδιος ο Τζειμι βλεπει εφιαλτες γιαυτο τον λογο και γιαυτο το Kingslayer τον κυνηγαει
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#9
Quote:σε αυτη την περιπτωση ναι. Αλλωστ και ο ιδιος ο Τζειμι βλεπει εφιαλτες γιαυτο τον λογο και γιαυτο το Kingslayer τον κυνηγαει

Αυτό το kingslayer τον κυνηγάει γιατί τον αποκαλούν όλοι έτσι υβριστικά και είναι λογικό να του είναι μεγάλο φορτίο στη ζωή του. Αυτοί οι όλοι όμως ασφαλώς και δε γνώριζαν τι διακυβεύονταν όταν ο Jaimie πήρε την απόφαση να σκοτώσει το βασιλιά. Αν το ήξεραν, δεν είμαι σίγουρη ότι θα τον αποκαλούσαν έτσι...
Πάντως, αυτό που συμπέρανα διαβάζοντας συνολικά όλα τα ποστ σου είναι ότι στους χαρακτήρες που δε συμπαθείς, δεν μπορείς να συγχωρήσεις ούτε την ανθρωπιά που δείχνουν, στους χαρακτήρες που αντιπαθείς, τα ελλατώματά τους τα θεωρείς εγκλήματα, ενώ για όσους συμπαθείς, δικαιολογείς τα πάντα. Γενικώς, κρίνεις με δύο μέτρα και δύο σταθμά ανάλογα την περίπτωση. Ίσως είναι η άποψή μου, αλλά αυτό κατάλαβα απ΄ όσα έχω διαβάσει από σένα...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
οχι το λεει και μονος του ο Jaime
Quote:That boy had wanted to be Ser Arthur Dayne, but somewhere along the way he had become the Smiling Knight instead.
που σημαινει οτι ξερει οτι εκανε λαθος ενω ο Arthur οχι. Τωρα αν θες να μου πεις οτι ο Arthur ηταν ο κακος και ο Jaime o καλος http://media.tumblr.com/50736f1dbba3260 ... qz4rgp.gif
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)