Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ραδιουργίες και θανάτοι
#1
Σκεφτόμουν [μόλις τώρα] όλους τους θανάτος/δολοφονίες του aSoIaF σε συνδιασμό με τον Βάρυς κυρίως! Σχεδόν όλοι, τόσο εδώ μέσα όσο και γενικότερα, έχουν στον μυαλό τους τον Πύταϊρ και τον Βάρυς σαν δύο πολύ μεγάλα μυαλά που έχουν σχεδιάσει την πτώση βασιλιάδων και την δημιουργία αρχόντων. Εγώ όμως τους διαχωρίζω λέγοντας πως ο LF απλά εκμεταλεύεται το χάος χωρίς να είχε σχεδιάσει την δημιουργία του πριν από 15 αιώνες ενώ ο Βάρυς φαίνεται να έχει ένα στημένο σχέδιο που κινείται με μεγάλη ακρίβεια και το οποίο δημιουργεί το χάος την ειρήνη και ότι άλλο φαινομενικά αυτός θέλει!

Και αυτό το κομμάτι του Βάρυς είναι που δεν μου κάθετε πλέον καλά. Πολλά πράγματα έγιναν που ο Βάρυς ούτε θα μπορούσε να είχε προβλέψει ούτε θα μπορούσε να είχε πετύχει μόνος του! Και μιλάω για τους θανάτους που ως εκ θαύματος του έσωσαν τα σχέδια!

Πρώτα από όλα λοιπόν έχουμε τον θάνατο ενός θεού! Δεν νομίζω να περίμενε ο Βάρυς πως θα σκότωνε τον Τάιγουιν τόσο εύκολα όσο σκότωσε τελικά τον Κήβαν! Και όμως αν δεν είχε πεθάνει τα σχέδια του Βάρυς δεν θα μπορούσαν να είχαν πάει τόσο καλά, καθώς το βασίλειο θα έμπαινε σε περίοδο ειρήνης και ακόμα και οι φίλοι δεν θα πήγαιναν κοντά στην Νταινέρυς μετά από μια ευημερία!... Πέθανε όμως και βοήθησε πολύ τον Βάρυς!
Στην συνέχεια, ή μάλλον για να κυριολεκτούμε, προηγούμενα είχαμε τον θάνατο του νεαρού λύκου. Είχε νικήσει κάθε μάχη και θα έπαιρνε το κεφάλι της αράχνης πολύ ε\'υκολα ,αν του δίνονταν η ευκαιρία, αλλά προδόθηκε από τους προμάχους του και πέθανε! Έτσι ο Βάρυς κέρδισε έναν ήρεμο βορρά που είχε αφήσει πίσω του την επανάσταση και την όρεξη του για εκδίκηση!.. προετοιμάστηκε έτσι το έδαφος για τον ερχομαί του γιού :?: του Ραίγκαρ!
Τέλος είναι ο θάνατος του Ρόμπερτ και του Ένταρντ! Ο πρώτος θάνατος νομίζω βοήθησε τον Βάρυς ενώ ο δεύτερος του στέρησε μια κάποια βοήθεια! Πως το εννοώ: Ο Ρόμπερτ θα φρόντιζε να σκοτώσει κάθε Ταργκάρυεν αρσενικό μωρέ πριν φτάσει στην ηλικία των πέντε! ότι και να έλεγε ενώ πέθανε πως μετάνιωσε δεν νομίζω πως εν τέλει αν το παιδί της Ντάνυ γεννιώνταν κανονικά και ήταν αρσενικό θα το άφηναν ανενόχλειτο! Ο Νεντ όμςω είναι ένας έντιμος άνθρωπος και πάλευε για το καλό του βασιλείου! Αυτό πραγματικά πιστεύω πως κάνει και ο Βάρυς!..ο Νεντ λοιπόν στο τέλος θα βοηθούσε τον Νεαρό δράκο να κερδίσει το βασίλειο του πατέρα του γιατί θα αναγνώριζε την αξίωσή του ενάντια στα παιδιά του Τζέιμι με την Σέρσεϊ!

Δεν ξέρω λοιπόν πόσα από αυτά που λέω είναι σωστά αλλά θέλω να καταλήξω σε αυτό: Κανένας από αυτούς τους θανάτους δεν προγραματήθηκε από τον Βάρυς! Παρ\'όλα αυτά αν δεν είχαν γίνει τα σχέδια του μάλλον θα είχαν χαλάσει! Οπότε, πως γίνετε μέσα από τα βιβλία του Μάρτιν να φαίνεται σαν έναν χαρακτήρα που τα έχει όλα σχεδιασμένα από τον καιρό που γεννήθηκε ενώ στην πραγματικότητα συνέχεια τα σχέδιά του αλλάζουν;
Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει πιθανότητα να τα είχε υπολογίσει όλα αυτά!!! [Προδοσία Φρέυ, Τύσα-Τύριον-Τάιγουιν κ.τ.λ]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#2
Ο Varys (o οποίος δεν έχω καταλάβει αν έχει επίθετο, ή αν μας το φυλάει για έκπληξη ο GRRM) κινείται στα παρασκήνια, δεν έχει την δύναμη να επεμβεί με τον \'\'ενεργητικό\'\' τρόπο που επεμβαίνουν στις εξελίξεις τα μέλη των Houses...

Ο Varys, με τα εως τώρα δεδομένα, δουλεύει για να επαναφέρει τους Targaryen στο θρόνο... Ο Varys έχει ένα σχέδιο, αλλά αυτό το σχέδιο δεν έχει χρονικά όρια...Δημιουργεί τις βάσεις ωστε κάποιοι άλλοι να δημιουργήσουν τα γεγονότα που θα τον βοηθήσουν...και είναι απόλυτα ευπροσάρμοστος και καθόλου δογματικός...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#3
Quote:Ο Varys (o οποίος δεν έχω καταλάβει αν έχει επίθετο, ή αν μας το φυλάει για έκπληξη ο GRRM)
πιστευεις πως θα εχει καποιο διασημο επιθετο? 8-)
ο Βαρυς δεν θα μπορουσε να πραξει τοσο εντυπωσιακες ενεργειες απο την στιγμη που ο χωρος των παρασκηνιων και μεγαλυτερες δυνατοτητες του προσφερει και μεγαλυτερη ασφαλεια.εν ολιγις βαζει τα μεγαλα \'\'ζωα\'\' της ζουγκλας να φαγωθουν μεταξυ τους και αυτος εξυπηρετει τα συμφεροντα του χωρις ομως να εχει κανεις σοβαρες υποννοιες ενατιον του.
Τον Πύταϊρ εκτος απο το κομπλεξ που του δημιουργησαν οι Stark και την υπερμετρη φιλοδοξια δεν μπορω να τον ψυχολογησω...
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
George R.R. Martin
Reply
#4
Quote:πιστευεις πως θα εχει καποιο διασημο επιθετο? 8-)

Τύπου Βlackfyre? zo Lhorak? Η\'ghar? ή Hoat? δεν μπορώ καν να κάνω υπόθεση...

Δεν θα εκπλαγώ, ακόμα και αν μάθουμε οτι το επίθετο του Varys είναι Παπαδόπουλος!!! :lol: :lol: :lol:
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#5
Quote:Δεν θα εκπλαγώ, ακόμα και αν μάθουμε οτι το επίθετο του Varys είναι Παπαδόπουλος
:lol: :lol: :lol:
Varys Παπαδοπουλος του υψηλου γενους Παπαδοπουλου.... :lol:
περα απο την πλακα ελεγα μηπως καταληξουμε να εχουμε καποιον με πιο κοντινη σχεση σε targaryen... :twisted:
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
George R.R. Martin
Reply
#6
Quote:
\"Sunspear\":i9lz8gxo Wrote:Δεν θα εκπλαγώ, ακόμα και αν μάθουμε οτι το επίθετο του Varys είναι Παπαδόπουλος
:lol: :lol: :lol:
Varys Παπαδοπουλος του υψηλου γενους Παπαδοπουλου.... :lol:
περα απο την πλακα ελεγα μηπως καταληξουμε να εχουμε καποιον με πιο κοντινη σχεση σε targaryen... :twisted:

Ο Βάρυς είναι ο γνωστός χαμένος μεγάλος αδελφός του Ραίγκαρ!!! It is known :twisted:
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#7
Quote:Ο Βάρυς είναι ο γνωστός χαμένος μεγάλος αδελφός του Ραίγκαρ!!! It is known :twisted:
κατι τετοιο ειχα και εγω στο μυαλο μου. 8-)
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
George R.R. Martin
Reply
#8
Quote: ο LF απλά εκμεταλεύεται το χάος χωρίς να είχε σχεδιάσει την δημιουργία του

Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω πως και ο Πετύρ και ο Βάρυς έχουν σχέδια από την αρχή, αλλά ο Πετύρ ξέρει να εναλλάσσει τα σχέδια του, όταν αυτό χρειάζεται, ενώ αντίθετα ο Βάρυς, προσπαθώντας να φροντίσει πολύ μπροστά στο μέλλον, υστερεί στο παρών.

Και να το δικαιολογήσω. Όπως είδαμε, το όλο Χάος στο Βασίλειο, προκλήθηκε από τον LF. Αυτός κανόνισε τον θάνατο του Τζον Άρρυν. Αυτός φρόντισε τον θάνατο του Νεντ, αυτός φρόντισε τον θάνατο του Τζόφρυ, αυτός πήρε την Σάνσα (το κλειδί του Βορρά), αυτός πήρε την εξουσία στο Έυρι. Δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο πλάνο, αλλά συγκεκριμένο σκοπό, να ανέβει στην εξουσία.

Σε αντίθεση, ο Βάρυς είναι υπερβολικά προβλέψιμος. Φαίνεται από την πρώτη στιγμή, ότι θέλει να ανεβάσει κάποιον συγκεκριμένο Οίκο στον Θρόνο. Κάτι που του ήρθε κουτί, με έναν τρελό (Mad Aerys) να ανεβαίνει στον Θρόνο. Τα σχέδια του όμως, άρχισαν από τότε να χαλάνε, και ποτέ δεν μπόρεσε να τα διορθώσει. Στην αρχή βλέπει τον Ράεγκαρ να θέλει να ρίξει τον πατέρα του από τον Θρόνο. Κάτι τέτοιο δεν τον συμφέρει (είναι πολύ πιο δύσκολο να πάρεις τον Θρόνο από κάποιον έξυπνο, που τον λατρεύει ο κόσμος, σε σχέση με έναν τρελό που ο κόσμος τον μισεί) οπότε προσπαθεί να ειδοποιήσει τον Αέρυς. Δεν τα καταφέρνει όμως ούτε τότε, ούτε όταν φτάνει ο Τάιγουιν στο Κινγκς Λάντινγκ.

Στην πορεία, έχει την Ντάνυ και τον αδερφό της υπό την προστασία του φίλου του Ιλλύριο, μάλλον για να τους χρησιμοποιήσει, αλλά παράλληλα βάζει δολοφόνο να σκοτώσει την Ντάνυ. Τα σχέδια του αποτυγχάνουν, ο αδερφός της πεθαίνει, και η Ντάνυ επιζεί. Τέλος, στο Κινγκ\'ς Λαντινγκ, ενώ προσπαθεί να δημιουργήσει αναρχία, για άλλη μια φορά του χαλάνε τα σχέδια (αυτήν την φορά ο Τζέιμυ) αναγκάζοντάς τον να ελευθερώσει τον Τύριον, οπότε και να πρέπει να κρυφτεί.


Οπότε ο Μικροδάχτυλος που κοιτάει μόνο το παρόν, και ελάχιστα μπροστά, έχοντας έναν γενικό στόχο, πετυχαίνει, ενώ αντίθετα ο Βάρυς που δεν κοιτάει το παρόν, αλλά το μακρινό μέλλον και τον συγκεκριμένο στόχο που έχει βάλει, αποτυγχάνει συνεχώς. Ευτυχώς όμως για αυτόν, λίγο η τύχη, λίγο το μυαλό του, καταφέρνει και επιστρέψει δριμύτερος...
Owner & Administrator
Reply
#9
απο που και ως που ο Νεντ Σταρκ να υποστηριξει καποιον Ταργκαρυεν???Αφου δεν εχουν κανενα αξιωμα στον θρονο..Και να ερχονταν στο Westeros καποιος Targaryen με τον Robert νεκρο ο Nεντ οπως εκανε αλλωστε θα υποστηριζε τον νομιμο διαθοχο τον Σταννις Μπαραθηον
Chaos is a ladder.Many who try to climb it fail,never get to try again.The fall breaks them. And some are given a chance to climb but they refuse.They cling to the realm,or the gods,or love illusions.Only the ladder is real.The climb is all there is.
Reply
#10
Quote: Varys είναι Παπαδόπουλος!!! :lol: :lol: :lol:
Stannis is in reality a Papadopoulos http://www.youtube.com/watch?v=ObS4qATK0cg

OP: Και γιατι ο Νεντ να υποστήριζε τον FAegon από την στιγμή που μπορούσε να εμφανίσει έναν Targ 17 χρόνια πριν ή ακόμα και μετά τον θάνατο του Ρομπερτ και να game over? Ποιος είπε ότι ο Νεντ είναι πιστός στους Ταργκ?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)