Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οράματα στον Οίκο Των Αθανάτων
#1
Κοιτώντας στο wiki of ice and fire (και σύντομα και στο δικό μας) παρατήρησα ότι η Νταινέρυς όταν πήγε στον Οίκο Των Αθανάτων είδε παρα πολλά οράματα. Σε πολλά από αυτά είναι εύκολο να βρεθεί η σημασία τους αλλά άλλα είναι ακόμα μυστήριο:

Ο νεκρομάντης Πάιατ Πρι πείθει την Νταινέρυς Ταργκάρυεν να αναζητήσει απαντήσεις στον Οίκο Των Αθανάτων. Μέσα, περάνει από διάφορα δωμάτια που περιέχουν οράματα, πριν φτάσει στην αίθουσα των Αθανάτων.

1. Μια πανέμορφη, γυμνή γυναίκα να βιάζεται από τέσσερις από τους νάνουνς που υπηρετούν τον οίκο.
2. Ένα συμπόσια από πετσοκωμένα πτώματα που κρατούν πιάτα, κουτάλια και φαγητό. Έναν νεκρό άντρα με κεφάλι λύκου, να κάθεται σε έναν θρόνο και να φοράει ένα σιδερένιο στέμμα. Προφανώς και προμηνεύεται ο Κόκκινος Γάμος.
3. Το σπίτι των παιδικών χρόνων της Νταινέρυς στο Μπράαβος.
4. Ένα δωμάτιο θρόνου με κρανία δράκων στους τοίχους, όπου ένας βασιλιάς που μοιάζει στον Αίγκον τον Δεύτερο Ταργκάρυεν κάθεται σε έναν αγκαθωτό θρόνο και φαίνεται να διατάζει να καεί το κόκκινο φρούριο κατά την διάρκεια της λεηλασίας του Κίνγκς Λάντινγκ.
5. Ένα δωμάτιο όπου κάποιος με ασημένια μαλλιά (πιθανότατα ο Ραίγκαρ Ταργκάρυεν) ονομάζει τον γιο του Αίγκον, λέγοντας ότι το παιδί είναι ο πρίγκιπας που έχει υποσχεθεί, και ύστερα παίζει με την άρπα του.
6. Κάποιοι μάγοι που ψεύτικα ισχυρίζονται ότι είναι οι Αθάνατοι του Καρθ, προσφέρονται να διδάξουν την Νταινέρυς πως να μιλάει την γλώσσα των Δρακοβασιλιάδων (DragonKing)

Αφού εισέλθει στην αίθουσα των Αθανάτων, η Νταινέρυς μιλάει με έναν σχεδόν ανεπαίσθητο ψίθυρο. Οι Αθάνατοι την αποκαλούν Μητέρα των Δράκων και Παιδί των Τριών, και της μιλάνε για κάποιες προφητείες, λέγοντάς της \"Τρεις φωτιές πρέπει να ανάψεις... μια για ζωή, μία για θάνατο και μία για αγάπη... τριες αναβάσεις πρέπει να κάνεις... μια για το κρεβάτι, μια για να σε φοβούνται και μια για την αγάπη... τρεις προδοσίες θα γνωρίσεις... μια για αίμα, μια για χρυσό και μια για αγάπη...\"

Οι Αθάνατοι έδειξαν στην Νταινέρυς αρκετά ακόμα οράματα πριν της επιτεθούν και σκοτωθούν από τον Ντρόγκο.

1. Το φρικτό θάνατο του Βισέρυς
2. Έναν ψηλό άρχοντα με χάλκινο δέρμα, και ασημόξανθα μαλλιά, κάτω από ένα λάβαρο με έναν φλογισμένο επιβήτορα. Με μια καμένη πόλη πίσω του. (Αυτό είναι ίσως μια ματιά στο πως θα ήταν το μέλλον του Ραίγκαρ)
3. Έναν πρίγκιπα να πεθαίνει (πιθανότατα ο Ραίγκαρ) με ρουμπίνια να πετάγονται από το στήθος του ενώ μουρμουρίζει ένα γυναικείο όνομα με την τελευταία του πνοή.
4. Ένας γαλαζομάτης Βασιλιάς δίχως σκιά, σηκώνει ένα κόκκινο σπαθί στο χέρι του.
5. Ένας πάνινος δράκος να ταλαντεύεται σε στύλους μέσα σε ένα ενθουσιασμένο κοινό.
6. Ένα φοβερό θηρίο από πέτρα παίρνει φτερά από έναν καπνισμένο πύργο, σκιές που αναπνέουν
7. Η Ασημένια, το άλογο της Νταινέρυς, τριποδίζει στο γρασίδι προς ένα σκοτεινό ρέμα, κάτω από μία θάλασσα από αστέρια.
8. Ένα πτώμα στέκεται στην πλώρη ενός πλοίου με φωτεινά μάτια και γκρίζα χαρούμενα χείλη.
9. Ένα μπλε άνθος που μεγαλώνει σε μια χαραμάδα σε ένα τοίχο από πάγο, γεμίζοντας τον αέρα με γλυκήτητα.

Για πείτε τι πιστεύετε για αυτά!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#2
Quote:9. Ένα μπλε άνθος που μεγαλώνει σε μια χαραμάδα σε ένα τοίχο από πάγο, γεμίζοντας τον αέρα με γλυκύτητα.
Νομίζω ότι σχετικά μ\' αυτό με έχει πείσει η Τζέι-Ες (JS) ότι αφορά τον Τζον.

Quote:4. Ένας γαλαζομάτης Βασιλιάς δίχως σκιά, σηκώνει ένα κόκκινο σπαθί στο χέρι του.
Αυτός θα μπορούσε να ανήκει στους Άλλους.

Quote:5. Ένας πάνινος δράκος να ταλαντεύεται σε στύλους μέσα σε ένα ενθουσιασμένο κοινό.
Προοικονομεί ότι κάποιος Ταργκάρυεν (ή ψεύτικος Ταργκάρυεν) κάποια στιγμή θα αποκτήσει κάμποσους οπαδούς. (Τώρα το πόσους και για πόσο είναι άλλο θέμα.)
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#3
Για την πρώτη ομάδα οραμάτων:

2: Ο Κόκκινος Γάμος
3: Το σπίτι στο Μπράαβος με την κόκκινη πόρτα
4: Νομίζω ξεκάθαρο
5: Επίσης ξεκάθαρο
6: Τίποτα ιδιαίτερο

Για την δεύτερη ομάδα οραμάτων:

1: Αυτό που λέει
2: Δεν ξέρω αλλά θα πω πως είναι ο Αίγκον ο ψεύτικος στο Στορμς Εντ
3: Ο Ραίγκαρ πεθαίνει στην Τρίντεντ και λέει το όνομα... της Λυάννα
4: Ίσως ο Great Other ίσως και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω
5: Ο Αίγκον ο ψεύτικος στο Στορμς Εντ
6: Δεν ξέρω
7: Νομίζω προοικονομία για την Νταινέρυς στην θάλασσα των Ντοθράκι
8: Ακούστε τώρα Tongue Tongue ... Είναι ο Κόννιγκτον και η greyscale έχει εξαπλωθεί πλέον παντου! Θυσία γίνεται για τον Αίγκον και πεθαίνει χαρούμενος που βλέπει τον Γιο του έρωτά του να κατακτάει τον θρόνο του
9: Ο Τζον, παιδί της Λυάννα!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#4
Quote:
Quote:4. Ένας γαλαζομάτης Βασιλιάς δίχως σκιά, σηκώνει ένα κόκκινο σπαθί στο χέρι του.
Αυτός θα μπορούσε να ανήκει στους Άλλους.

Ο Stannis είναι Άλλος?
Νόμιζα ότι ο βασιλιάς είναι ο Stannis και η απώλεια της σκιάς εξηγείται επειδή έκανε ένα παιδάκι/σκιά με την Mel, το οποίο έσφαξε τον αδερφό του.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Quote:2. Έναν ψηλό άρχοντα με χάλκινο δέρμα, και ασημόξανθα μαλλιά, κάτω από ένα λάβαρο με έναν φλογισμένο επιβήτορα. Με μια καμένη πόλη πίσω του. (Αυτό είναι ίσως μια ματιά στο πως θα ήταν το μέλλον του Ραίγκαρ)


Για πείτε τι πιστεύετε για αυτά!

Επίσης νομίζω ότι αυτός θα ήταν ο Rhaego, ο γιός της με τον Drogo και το τι θα γινόταν εαν ζούσε.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
Quote:
\"No one\":2r60wrh9 Wrote:
Quote:4. Ένας γαλαζομάτης Βασιλιάς δίχως σκιά, σηκώνει ένα κόκκινο σπαθί στο χέρι του.
Αυτός θα μπορούσε να ανήκει στους Άλλους.

Ο Stannis είναι Άλλος?
Νόμιζα ότι ο βασιλιάς είναι ο Stannis και η απώλεια της σκιάς εξηγείται επειδή έκανε ένα παιδάκι/σκιά με την Mel, το οποίο έσφαξε τον αδερφό του.
Quote:
\"Alie Kladis\":2r60wrh9 Wrote:2. Έναν ψηλό άρχοντα με χάλκινο δέρμα, και ασημόξανθα μαλλιά, κάτω από ένα λάβαρο με έναν φλογισμένο επιβήτορα. Με μια καμένη πόλη πίσω του. (Αυτό είναι ίσως μια ματιά στο πως θα ήταν το μέλλον του Ραίγκαρ)


Για πείτε τι πιστεύετε για αυτά!

Επίσης νομίζω ότι αυτός θα ήταν ο Rhaego, ο γιός της με τον Drogo και το τι θα γινόταν εαν ζούσε.

Και τα δύο φοβαρά ... και τα δύο σωστά !!! Μπράβο!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#7
Quote:
\"No one\":ryfe682d Wrote:
Quote:4. Ένας γαλαζομάτης Βασιλιάς δίχως σκιά, σηκώνει ένα κόκκινο σπαθί στο χέρι του.
Αυτός θα μπορούσε να ανήκει στους Άλλους.
Ο Stannis είναι Άλλος?
Νόμιζα ότι ο βασιλιάς είναι ο Stannis και η απώλεια της σκιάς εξηγείται επειδή έκανε ένα παιδάκι/σκιά με την Mel, το οποίο έσφαξε τον αδερφό του.
Κανένας Whitewalker βασιλιάς που κλέβει το σπαθί του Azor Ahai μου ήρθε στο μυαλό.
Βέβαια αμφιβάλλω αν ένας whitewalker θα μπορούσε να αγγίξει το σπαθί του Azor Ahai... Οπότε μάλλον άκυρο. (Εκτός αν το σπαθί δεν ανήκει στον ΑΑ)
Πιθανότερο να είναι ο Στάννις όμως...

Quote:
\"Alie Kladis\":ryfe682d Wrote:2. Έναν ψηλό άρχοντα με χάλκινο δέρμα, και ασημόξανθα μαλλιά, κάτω από ένα λάβαρο με έναν φλογισμένο επιβήτορα. Με μια καμένη πόλη πίσω του. (Αυτό είναι ίσως μια ματιά στο πως θα ήταν το μέλλον του Ραίγκαρ)

Για πείτε τι πιστεύετε για αυτά!
Επίσης νομίζω ότι αυτός θα ήταν ο Rhaego, ο γιός της με τον Drogo και το τι θα γινόταν εαν ζούσε.
Όντως εντυπωσιακή θεωρεία.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#8
Quote:
\"No one\":ti9qnr2c Wrote:
Quote:4. Ένας γαλαζομάτης Βασιλιάς δίχως σκιά, σηκώνει ένα κόκκινο σπαθί στο χέρι του.
Αυτός θα μπορούσε να ανήκει στους Άλλους.

Ο Stannis είναι Άλλος?
Νόμιζα ότι ο βασιλιάς είναι ο Stannis και η απώλεια της σκιάς εξηγείται επειδή έκανε ένα παιδάκι/σκιά με την Mel, το οποίο έσφαξε τον αδερφό του.

Και εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα...

Τελικά όμως νομίζω ότι είναι ο \"αρχί Whitewalker\" ή τέλος πάντων ένας από τους Άλλους μιας και:
γαλαζομάτης..
είναι νεκρός: δεν έχει σκιά
κόκκινο σπαθί: όχι φλεγόμενο απαραίτητα.. κόκκινο λέει. Και κόκκινο γίνεται και από το αίμα το σπαθί!
Reply
#9
Quote:6. Ένα φοβερό θηρίο από πέτρα παίρνει φτερά από έναν καπνισμένο πύργο, σκιές που αναπνέουν

Αυτό μου θύμισε μια συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάποια παιδιά από δω που είχαν διαβάσει τα βιβλία και είπαν ότι η Μελ θέλει να θυσιάσει τον Gendry για να ξυπνήσει έναν από τους πέτρινους δράκους του Dragonstone για να έχει και ο Stannis δράκο, ή κάπως έτσι τέλος πάντων... Μόλις διάβασα αυτό το όραμα, αμέσως πήγε το μυαλό μου εκεί. Εσείς τι λέτε;
Όσο για τις σκιές που αναπνέουν, ίσως να είναι και το παιδί (παιδιάWink του Stannis και της Mel...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
Quote:
Quote:6. Ένα φοβερό θηρίο από πέτρα παίρνει φτερά από έναν καπνισμένο πύργο, σκιές που αναπνέουν

Αυτό μου θύμισε μια συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάποια παιδιά από δω που είχαν διαβάσει τα βιβλία και είπαν ότι η Μελ θέλει να θυσιάσει τον Gendry για να ξυπνήσει έναν από τους πέτρινους δράκους του Dragonstone για να έχει και ο Stannis δράκο, ή κάπως έτσι τέλος πάντων... Μόλις διάβασα αυτό το όραμα, αμέσως πήγε το μυαλό μου εκεί. Εσείς τι λέτε;
Όσο για τις σκιές που αναπνέουν, ίσως να είναι και το παιδί (παιδιάWink του Stannis και της Mel...

Η Mel πιστεύει οτι έτσι θα επιβεβαιωθεί η θεωρία για τον Azor Ahai...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)