Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ποιος θα επιζησει?
#1
Στο τελος του 5ου βιβλιου ειδαμε μερικους πολυσυζητημενους και αγαπημενους μας χαρακτηρες σε παρα πολυ δυσκολη θεση.

Μιλαω για τον Τζον, τον Τζειμι και τον Θηον οι οποιοι βρισκονται στο κατωφλι του θανατου για διαφορετικους σκοπους και λογους.

Τωρα λοιπον εφοσον ο Μαρτιν δεν ειναι το ειδος του συγγραφεα που με ενα πουφ θα εξαφανιζε τους χαρακτηρες και θα τους εμφανιζε αλλου προκειμενου να τους σωσει απο τον θανατο, θα ηθελα να συζητησουμε τι πιστευετε πως θα γινει στις περιπτωσεις τους. Θα πεθανει καποιος? αν ναι ας προσευχηθουμε ολοι να μην ειναι ο Τζειμι αν θελετε το καλο σας :mrgreen: .


Τωρα σοβαρα ομως πιστευετε οπως εγω πως θα πεθανει καποιος απο αυτους? Αν ναι ποιος και τι επιδραση θα εχει αυτο στην ιστορια μας.

Για αυτους που ισως πουν πως δεν θα πεθανει κανεις τους επειδη πολυ απλα οι ιστοριες τους δεν εχουν τελειωσει, να σας θυμισω πως με τον καλοκαγαθο παππουλη μας δεν μπορει ποτε κανεις να ξερει τι θα επακολουθησει, να σας θυμισω επισης την περιπτωση του Ρομπ Σταρκ ο οποιος εκανε σχεδια για το μελλον και η ιστορια του αν μη τι αλλο παρα τελειωμενη δεν ηταν παρολα αυτα βρηκε τραγικο θανατο στους Διδυμους.

Αν το παρουμε απο την σκοπια που προανεφερα μολις τωρα τοτε το ποιο πιθανο ειναι να μας αποχαιρετισει ο Τζειμακος μας Cry , απο την αλλη γιατι να μην δωσει στον Θηον αυτο που θελει εφοσον τον εχει καταντησει αχρηστο? ουτε να πολεμησει μπορει πια αλλα και ουτε να αφησει κληρονομους για τα σιδερενια νησια . Κατα την γνωμη μου ενας καλος καθαρος θανατος θα ηταν οτι ποιο καλο θα μπορουσε να κανει ο Μαρτιν στον Θηον πια κατα την γνωμη μου.

Εσεις τι λετε?
A boy knelt; a knight rose. The Young Lion, not the Kingslayer. But that was long ago, and the boy was dead.
Reply
#2
O Theon έχει περάσει πολλά κατά την γνώμη μου για να πεθάνει έτσι απλά. Έχει γλυτώσει από πολέμους, βασανιστήρια. Δεν νομίζω πως το τέλος που τον περιμένει είναι να χάσει το κεφάλι του από τον Stannis. Θα έπρεπε ίσως αλλά δεν το πιστεύω. Θα γυρίσει μάλλον ο Davos τελευταία στιγμή με τον Rickon αποδεικνύοντας πως δεν σκότωσε τελικά τα Starkάκια και θα του την χαρίσει ο Stannis ίσως. Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και κάτι θεωρίες πως είναι ο AA και τα συναφή. Πιστεύω ότι θα ζήσει λίγο ακόμα. Μπορεί να μην τον συμπαθώ ιδιαίτερα αλλά έχει ενδιαφέρουσα ιστορία.

Ο Jaime και αυτός δεν πιστεύω πως αφού βρήκε την εσωτερική του γαλήνη και έχει γυρίσει νέα, ηθικότερη σελίδα θα βρει τον χαμό του. Πιστεύω πως είτε η αγάπη της Brienne για το άτομο του είτε η συνειδητοποίηση της Lady Stoneheart πως όντως άλλαξε θα τον βοηθήσουν να συνεχίζει να ζει και να διορθώνει τα λάθη της αδερφής του.

Τώρα ο Jon. O Jon. Χμ, ο Jon. Ναι, ο Jon. Ο Jon πιστεύω το εξής. Έχει κάνει ένα παρόμοιο λάθος με τον Robb και πίστεψε πως οι φίλοι του και αυτοί με τους οποίους έχει προσωρινή συμμαχία δεν μπορούν να τον προδώσουν. Το ίδιο έκανε και ο Ned. Και είδαμε τι πάθανε οι άλλοι δύο. Αν δεν το υπολογίσουμε αυτό και βάλουμε στην εξίσωση το γεγονός πως θέλω να ζήσει και θέλω να ισχύει το R+L=J και να είναι και ο AA και να έχει dual wield ένα φλεγόμενο και ένα παγωμένο σπαθί στο χέρι στην τελευταία μάχη τότε δεν νομίζω πως θα πεθάνει. Θα τον επαναφέρει η Melisandre που έχει πάρει μαθήματα ιδιαίτερα από τον Thoros στην σειρά.

Τι θα ήταν καλό να γίνει κατ\'εμε. Ο Theon να του χαριστεί η ζωή με τον όρο να επανορθώσει κάπως όλες τις βλακείες που έκανε. Και θα αρχίσει να περιφέρεται ψάχνοντας την Sansa ας πούμε ένα παράδειγμα. Ο Jaime να συνεχίσει να διορθώνει τα λάθη της αδερφής του μέχρι να μπουχτίσει και να της χώσει κανά κατακέφαλο με την κοφτερή άκρη του νέου του γάντζου :twisted: . Και ο Jon τα είπαμε. Dual wield και δεν συμμαζεύεται.
\"Needle was Robb and Bran and Rickon, her mother and her father, even Sansa. Needle was Winterfell\'s grey walls, and the laughter of its people. Needle was Jon Snow\'s smile.”
Reply
#3
Βασικά έτσι όπως έληξε την ιστορία του Τζον ο Μάρτιν, δε μ\' αρέσει καθόλου η ιδέα της ανάστασης από τη Μελ. Ας μη τον είχε σκοτώσει αν ήθελε να μην πεθάνει. Δηλαδή μόνο και μόνο για να μας αφήσει σε αγωνία; Που στην τελική κανένας δεν έχει αγωνία γιατί όλοι ξέρουμε ότι ο Τζον θα ζήσει. Βασικά αυτό που θέλει να κάνει είναι να τον αναγεννήσει για ΑΑ (αρκετά πιθανό). Αλλά θα προτιμούσα να τον αναστήσουν οι Παλιοί Θεοί παρά η Μελ.

Θίον... Θα ήθελα συνάντηση με την Άσα (κάτι που γίνεται βασικά). Κατά τ\' άλλα δε με νοιάζει και τόσο. Μου αρκεί να μην τον ξαναπιάσει ο Ράμσευ.

Τζέιμι.
Αν πεθάνει και αυτός... Αν τολμήσει ο Μάρτιν να σκοτώσει τον Τζέιμι...

[Image: angry-desk-flip.png]
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#4
Πιστεύω πως από αυτούς τους τρεις ο Τζέιμι και ο Τζον δεν ΓΊΝΕΤΑΙ να πεθάνουν. Και αυτό γιατί σύμφωνα με θεωρία που αναφέρω σε άλλο ποστ είναι δύο από τους πέντε χαρακτήρες που είναι βασισμένη η σειρά. Αν ας πούμε πεθάνει ο Τζέιμι όλη η ιστορία του χάνει τον λόγο ύπαρξής της!!! Γιατί μπορεί ο Νεντ να ήταν Ο πρωταγωνιστής, αλλά όταν πέθανε την ιστορία την συνέχισε ο Ρομπ και μετά από αυτός η Stoneheart. Αλλά αν ο Τζέιμι ή ο Τζον πεθάνει δεν υπάρχει τρόπος να συνεχίσει το κομμάτι τους.

Ο Θήον να σου πω αν και προσωπικά νομίζω πως θα έχει μέλλον... από τους τρεις είναι ο πιο αδύναμος κρίκος. Έκανε ότι έκανε, έγινε Ρηκ, επέστρεψε σαν Θήον και διόρθωσε τις πράξεις του σώζοντας την Τζέιν Πουλ. οπότε μπορεί κανείς να πει πως η ιστορία του ολοκληρώθηκε !!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#5
Πιστευω οτι ο Theon θα κανει κατι \'\'δουλιτσες\'\' για τον Stannis για την εξιλεωση του.
Για τον Jaime, ειλικρνα φοβαμαι οτι θα πεθανει...Αν κ δεν το θελω γιατι ειναι θεουλης...
Για τον Jon συμφωνω οτι με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα αναστηθει... ΑΛΛΑ!!!!
Φανταζεστε να μας τρολλαρει ο Martin και οντως να πεθανει???????????????
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'
Reply
#6
o Jaime και ο Τheon βρίσκονται σε διαδικασία \'\'κάθαρσης\'\' εδώ και κανα-δυο βιβλία... Ο Jon όχι (δεν υπάρχει λόγος!)
Έχω την εντύπωση οτι για αυτόν το λόγο ο Jon θα πεθάνει πιο νωρίς (δυστυχώς!) από τους άλλους δυο (αν πεθάνουν τελικά οι άλλοι δυο...) Ο GRRM έχει δείξει οτι του αρέσουν οι γκρίζοι χαρακτήρες περισσότερο από τους πιο clean-cut χαρακτήρες...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#7
Quote:o Jaime και ο Τheon βρίσκονται σε διαδικασία \'\'κάθαρσης\'\' εδώ και κανα-δυο βιβλία... Ο Jon όχι (δεν υπάρχει λόγος!)
Έχω την εντύπωση οτι για αυτόν το λόγο ο Jon θα πεθάνει πιο νωρίς (δυστυχώς!) από τους άλλους δυο (αν πεθάνουν τελικά οι άλλοι δυο...) Ο GRRM έχει δείξει οτι του αρέσουν οι γκρίζοι χαρακτήρες περισσότερο από τους πιο clean-cut χαρακτήρες...

Να σου πω το βασικό στοιχείο που χρησιμοποιώ για να πω ότι ο Τζον θα μείνει ζωντανός είναι μια δήλωση κάποιου μέλους εδώ στο site (της JS νομίζω) ότι ο Μάρτιν είπε πως ο Τζον θα μάθει ποιοι ήταν οι γονείς του!!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#8
Πού το είπε; spoiler στον εαυτό του κάνει; :lol: :lol: :lol:
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#9
Quote:Πού το είπε; spoiler στον εαυτό του κάνει; :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: Άγνωστη η ψυχή του!! Τώρα δεν φαντάζομαι όμως να μας τρολλάρει όλους!!! :x
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#10
Quote:
\"Sunspear\":2sil2olt Wrote:Πού το είπε; spoiler στον εαυτό του κάνει; :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: Άγνωστη η ψυχή του!! Τώρα δεν φαντάζομαι όμως να μας τρολλάρει όλους!!! :x

που βρίσκεται αυτή η συνέντευξη; ξέρουμε;
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)