Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η δικαιοσύνη και η τιμωρία των Stark
#1
Έχοντας πρόσφατα τα γεγονότα του RW από την σειρά, παρατήρησα μία επανάληψη γεγονότων, κατά την γνώμη μου αρκετά ενδιαφέρουσα, σε ότι έχει να κάνει με την απονομή δικαιοσύνης με τον παραδοσιακό τρόπο των Βορείων από τους Stark και την μετέπειτα πορεία τους στην ιστορία.

1) ο Ned στα πρώτα κεφάλαια του GoT αποκεφαλίζει τον λιποτάκτη της Νυχτερινής φρουράς αποδίδοντας δικαιοσύνη για την πράξη προδοσίας του. Στο τέλος του πρώτου βιβλίου όπως ξέρουμε χάνει τη ζωή του με τον ίδιο τρόπο.

2) ο Rob αποκεφαλίζει τον Rickard Κarstark στο SoS για την δολοφονία των μικρών Lannister. Η κατάληξη του Rob ο κόκκινος γάμος.

3) ο Jon Snow ως LC της NW παίρνει το κεφάλι του Janos Slynt αντίστοιχα. Στο τέλος του ADwD ο Jon βρίσκεται βαριά τραυματισμένος από άντρες της φρουράς και θεωρητικά νεκρός (?).

Και στις τρεις περιπτώσεις η απονομή δικαιοσύνης είναι δύσκολη αλλά κατά την γνώμη μου σωστή με βάση τους νόμους. Οι θάνατοι των Stark και ο \"θάνατος\" του Jon ΔΕΝ αποτελούν, εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον, συνέπειες της δικαιοσύνης τους.

Με μία δεύτερη ματιά και πηγαίνοντας το αρκετά παραπέρα ίσως, μπορώ να πω ότι η εξέλιξη των χαρακτήρων αυτών μπορεί να ήταν διαφορετική αν αντί για την πιστή υπακοή στους νόμους παρουσιάζονταν πιο διαλλακτικοί.
Στην περίπτωση του Ned: Αν είχε επιλέξει να πιστέψει τον Gared και έστρεφε την προσοχή του πέρα απ\' το Τείχος, αντιλαμβανόμενος τον κίνδυνο, πιθανότατα να μην είχε μπλέξει καθόλου στις δολοπλοκίες του Kings Landing που του κόστισαν τη ζωή.
Στην περίπτωση του Rob: αν δεν είχε σκοτώσει τον Karstark, οι Βόρειοι θα ήταν πολύ πιο συσπειρωμένοι γύρω του, κάτι που θα έκανε κατά την γνώμη μου τον Bolton να ξανασκεφτεί την αλλαγή στρατοπέδου και τον Frey πιο αδύναμο ως προς την εκδίκησή του.
Τώρα στην περίπτωση του Jon η αλήθεια είναι ότι πάω πάσο. Το όλο σκηνικό ήταν τιτανομέγιστο (Edd, fetch me a block!!!!!) αλλά ιιιιιιιιιιιιισως θα μπορούσε κάποιος να πει ότι αν μπορούσε να βρει μια φόρμουλα επικοινωνίας με τον κόπανο τον Slynt που είχε επιρροή σε αρκετούς αδερφούς τα πράγματα να ήταν αλλιώς.

Ξέρω ότι οι εικασίες μου τώρα στο τέλος είναι αρκετά τραβηγμένες και ότι αν δεν είχαν γίνει έτσι τα γεγονότα θα μιλάγαμε για τελείως διαφορετική ιστορία και χαρακτήρες αλλά ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον και να μην κούρασα με το σεντόνι μου...
Reply
#2
Καλα τα λες! Κ εννοειται δεν κουραζεις, ισα ισα που γουσταρουμε να ακουμε τετοιες θεωριες. Wink
Απο εκει κ περα ομως αν δεν ειχαν συμβει ολα αυτα οπως εγιναν, δε θα ειχαμε το τιτανομεγιαστο ASOIAF.
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'
Reply
#3
Quote:Ξέρω ότι οι εικασίες μου τώρα στο τέλος είναι αρκετά τραβηγμένες και ότι αν δεν είχαν γίνει έτσι τα γεγονότα θα μιλάγαμε για τελείως διαφορετική ιστορία και χαρακτήρες αλλά ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον και να μην κούρασα με το σεντόνι μου...

Δεν εικάζεις στο post σου, υπογραμμίζεις με σωστό τρόπο τις συνέπειες που μπορεί να έχει το να είσαι δίκαιος και τίμιος, και προσθέτεις (πάλι σωστά) οτι αν οι Stark ήταν λιγότερο απόλυτοι στα πιστεύω και στις πράξεις τους, θα ήταν ζωντανοί..

When you play the game of thrones, you win or you die, οπώς είπε και η Cersei...Kαι οι Stark δεν έπαιξαν ποτέ παιχνίδια...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#4
Γενικά όσοι είναι απολυτοί στις ιδέες τους και στης δικαιοσύνη μέχρι τώρα την έχουν πατήσει ... Ο Νεντ ακομα και στο Kings Landing θα μπορούσε να έχει βγει νικητής αν έριχνε λίγο νερό στο κρασί του , στηρίζοντας τον Ρενλυ που του είχε διαθέσει 100 σπαθιά ώστε να πάρουν την εξουσία (βεβαία ο κακομοίρης ο Νεντ μια φορα έκανε πίσω στα πιστεύω του , και πέθανε με την στάμπα του προδότη ) Ο δε Ρομπ για ένα ξενοπηδημα έχασε του Φρει , θεώρησε δίκαιο να αποκαταστήσει την Τζειν ...
Ακόμα και ο Στανις μετά τον θάνατο του Ρενλυ αγνόησε αντί να προσεγγίσει τους Ταηρελ (κάνοντας χέρι τον Μεις πχ) θεωρώντας οτι έπρεπε οι ίδιοι να γονατίσουν από μονοι τους και να δηλώσουν στήριξη , και τελικά ειδε 40.000 στρατό να τον ξεσκίζουν λιγο πριν την νικη του ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)