Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απολογισμός 3ής σεζόν(περιέχει spoiler 9ου επεισοδίου)
#1
Έχοντας δει τα 9 επεισόδια του τρίου κύκλου και περιμένοντας το 10ο(το οποιο απότι ακούγεται δεν θα έχει κάτι το συνταρακτικό) έχω να πω ότι ο τρίτος κύκλος με απογοήτευσε.Όχι ότι ήταν κακός,απλώς οι 2 περασμένες σεζόν είχαν ανεβάσει παρα πολύ τον πήχη,και θεωρώ πως ο η τρίτη δεν κατάφερε να τον φτάσει. Μπορεί το ένατο επεισόδιο να είχε αυτή την συγκλονιστική και απρόβλεπτη εξέλιξη,παρόλ\' αυτά,τα άτομα που σκοτώθηκαν(ελπίζω να μην κάνω spoiler και όσοι διαβάζουν να έχουν δει το επεισόδιο)δεν νομίζω ότι είχαν και κάποια τρομερή συμμετοχη στην εξέλιξη της σειράς.Ίσως να εξαιρέσω τον Robb,αν και από την αρχή φαινόταν ότι δεν θα ήταν αυτός ο πρωταγωνιστής της ιστορίας,όσο για την Ταλίσα και την Katlyn,ωραίοι χαρακτήρες,καλές ηθοποιοί,αλλα πιστεύω ότι το story θα αντέξει την απουσία τους.Οποτε πέρα από αυτό το γεγονός,ψάχνω κάτι συνταρακτικό στον υπόλοιπο τρίτο κύκλο,αλλα δεν βρίσκω.Κατά Kings Landing μεριά,η μονη εξέλιξη είναι οι γάμοι των Sersey και Tyrion και τίποτα άλλο αξιοσημείωτο.Όσο για την Khaleesi,όλο ετοιμάζει και ετοιμάζει και ετοιμάζει το στρατό της,αλλα ακόμα προκοπη δεν βλέπει ούτε εκείνη ούτε εμείς.Για τον J.Snow να μην μιλήσω καλύτερα.Τι είδαμε τότε σε όλη τη σεζόν?Πολύ λίγες και όχι σημαντικές εξελίξεις.Το μονο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι πρόκειται για μια σειρά επεισοδιων για να προετοιμάσουν το έδαφος για τον επόμενο κύκλο επεισοδιων,ο οποιος θα είναι άκρως ενδιαφέρων.Ας ελπίσουμε να γίνει έτσι!

Πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας..Σε καμια περίπτωση δεν λέω ότι αυτά που γράφω είναι σωστά,απλά είναι η άποψη μου,μπορεί να είναι και 100% λάθος και να αδικώ τον τρίτο κύκλο..
Reply
#2
Quote:Το μονο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι πρόκειται για μια σειρά επεισοδιων για να προετοιμάσουν το έδαφος για τον επόμενο κύκλο επεισοδιων,ο οποιος θα είναι άκρως ενδιαφέρων.Ας ελπίσουμε να γίνει έτσι!

Και υποθέτεις σωστά, κατά την γνώμη μου. Μερικές φορές πρέπει να γίνονται λίγες παύσεις, για να γίνει το μεγάλο μπαμ. Πριν την καταιγίδα, επικρατεί πάντα μια μεγάλη ηρεμία...
Owner & Administrator
Reply
#3
The king arrives to the wall,joffrey wedding και πολλα αλλα ερχονται
Chaos is a ladder.Many who try to climb it fail,never get to try again.The fall breaks them. And some are given a chance to climb but they refuse.They cling to the realm,or the gods,or love illusions.Only the ladder is real.The climb is all there is.
Reply
#4
Η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος τόμος του 3ου βιβλίου είναι αργός. Προετοιμάζει το έδαφος για το δεύτερο τόμο, που είναι ίσως ότι καλύτερο έχει γράψει ο Martin. Δεν πρόκειται να κάνω spoiler τπτ, απλώς είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα δούμε την τηλεόραση στα καλύτερά της (ίσως η επιτυχία της φετινής χρονιάς να αυξήσει και το μπάτζετ). Ωστόσο, άμα κάνουμε ένα απολογισμό θα διαπιστώσουμε ότι η ιστορία προχώρησε αρκετά
α) Ο πόλεμος τελείωσε και είμαστε (Lannisters Wink ) νικητές.
β) Η Dany έχει καταλάβει δύο πόλεις και έχει έναν πολυάριθμο στρατό. Μόνο τα πλοία της λείπουν.
γ) Ο Jon Snow έφυγε από τους wildlings και επιστρέφει στη Night\'s Watch.
δ) ********************Είδαμε το Red Wedding*********************************
[spoiler=Spoiler:14cp5vd8]Δεν είχε τη μεγάλη μάχη με τα φοβερά εφέ, αλλά δεν ανησυχώ... θα τη δούμε του χρόνου 8-) [/spoiler:14cp5vd8]
A Lannister always pays his debts
Reply
#5
Quote:Έχοντας δει τα 9 επεισόδια του τρίου κύκλου και περιμένοντας το 10ο(το οποιο απότι ακούγεται δεν θα έχει κάτι το συνταρακτικό) έχω να πω ότι ο τρίτος κύκλος με απογοήτευσε.Όχι ότι ήταν κακός,απλώς οι 2 περασμένες σεζόν είχαν ανεβάσει παρα πολύ τον πήχη,και θεωρώ πως ο η τρίτη δεν κατάφερε να τον φτάσει. Μπορεί το ένατο επεισόδιο να είχε αυτή την συγκλονιστική και απρόβλεπτη εξέλιξη,παρόλ\' αυτά,τα άτομα που σκοτώθηκαν(ελπίζω να μην κάνω spoiler και όσοι διαβάζουν να έχουν δει το επεισόδιο)δεν νομίζω ότι είχαν και κάποια τρομερή συμμετοχη στην εξέλιξη της σειράς.Ίσως να εξαιρέσω τον Robb,αν και από την αρχή φαινόταν ότι δεν θα ήταν αυτός ο πρωταγωνιστής της ιστορίας,όσο για την Ταλίσα και την Katlyn,ωραίοι χαρακτήρες,καλές ηθοποιοί,αλλα πιστεύω ότι το story θα αντέξει την απουσία τους.Οποτε πέρα από αυτό το γεγονός,ψάχνω κάτι συνταρακτικό στον υπόλοιπο τρίτο κύκλο,αλλα δεν βρίσκω.Κατά Kings Landing μεριά,η μονη εξέλιξη είναι οι γάμοι των Sersey και Tyrion και τίποτα άλλο αξιοσημείωτο.Όσο για την Khaleesi,όλο ετοιμάζει και ετοιμάζει και ετοιμάζει το στρατό της,αλλα ακόμα προκοπη δεν βλέπει ούτε εκείνη ούτε εμείς.Για τον J.Snow να μην μιλήσω καλύτερα.Τι είδαμε τότε σε όλη τη σεζόν?Πολύ λίγες και όχι σημαντικές εξελίξεις.Το μονο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι πρόκειται για μια σειρά επεισοδιων για να προετοιμάσουν το έδαφος για τον επόμενο κύκλο επεισοδιων,ο οποιος θα είναι άκρως ενδιαφέρων.Ας ελπίσουμε να γίνει έτσι!

Πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας..Σε καμια περίπτωση δεν λέω ότι αυτά που γράφω είναι σωστά,απλά είναι η άποψη μου,μπορεί να είναι και 100% λάθος και να αδικώ τον τρίτο κύκλο..

Δεν ξέρω που να πρωτοδιαφωνήσω... :?
Reply
#6
Quote: Προετοιμάζει το έδαφος για το δεύτερο τόμο, που είναι ίσως ότι καλύτερο έχει γράψει ο Martin. Δεν πρόκειται να κάνω spoiler τπτ, απλώς είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα δούμε την τηλεόραση στα καλύτερά της (ίσως η επιτυχία της φετινής χρονιάς να αυξήσει και το μπάτζετ).
α) Ο πόλεμος τελείωσε και είμαστε (Lannisters Wink ) νικητές.
β) Η Dany έχει καταλάβει δύο πόλεις και έχει έναν πολυάριθμο στρατό. Μόνο τα πλοία της λείπουν.
γ) Ο Jon Snow έφυγε από τους wildlings και επιστρέφει στη Night\'s Watch.
δ) ********************Είδαμε το Red Wedding*********************************
[spoiler=Spoiler:ue23m16n]Δεν είχε τη μεγάλη μάχη με τα φοβερά εφέ, αλλά δεν ανησυχώ... θα τη δούμε του χρόνου 8-) [/spoiler:ue23m16n]
Απλά κάθε επεισόδιο της 4 Season θα έχει και μια ανατροπή.έχουμε να γράψουμε σελίδες ......................
χαχαχαχαχαχαχαχ
Valar Morghulis
Reply
#7
Quote:Δεν ξέρω που να πρωτοδιαφωνήσω... :?

Ελευθερα.Αν διάβασες γράφω πως είναι η άποψη μου.Όμως,δεν βλέπω να αναφέρεις κάποιο επιχείρημα,απλώς γενικολογείς.
Reply
#8
Quote:...Οποτε πέρα από αυτό το γεγονός,ψάχνω κάτι συνταρακτικό στον υπόλοιπο τρίτο κύκλο,αλλα δεν βρίσκω...
...Τι είδαμε τότε σε όλη τη σεζόν?Πολύ λίγες και όχι σημαντικές εξελίξεις...

Νομίζω είδαμε αρκετές εξελίξεις στη σεζόν
-Γνωρίσαμε τους wildlings, είδαμε ότι θα επιτεθούν στο τείχος, είδαμε τον jon να εξελίσσεται σαν χαρακτήρας,
- είδαμε τη νυχτερινή φρουρά να αποδεκατίζεται, το άρχοντα διοικητή να πεθαίνει, τον Σαμ να σκοτώνει έναν \"Άλλο\"
- Γνωρίσαμε τους Ταιρέλς, είδαμε γάμο Τύριον-Σάνσα, είδαμε παντοδύναμο Τάιγουιν να ισοπεεδώνει τους πάντες,
- είδαμε θίον-Ράμσει
-είδαμε το Τζέιμι όπως δεν τον είχαμε γνωρίσει, μάθαμε για τον παράφρονα βασιλιά, Ο τζέιμι χάνει το χέρι του...
- είδαμε Αδερφότητα χωρίς λάβαρα, το κόκκινο θεό να ανασταίνει ανθρώπους, την άρυα να πιάνει φιλίες με το κυνηγόσκυλο...
- είδαμε με την Νταινέρις να αποκτά συμμάχους, να κατακτά δύο πόλεις, να μετατρέπεται σε πολέμαρχο.
- φυσικά red wedding...
και άλλα πολλά που σίγουρα ξέχασα.

Νομίζω ότι είδαμε πολλές εξελίξεις στο στόρυ (περισσότερες από τους πρώτους δύο κύκλους) και ειδικότερα πιστεύω ότι γνωρίσαμε κάποιους χαρακτήρες πολύ πιο σφαιρικά...
Reply
#9
Quote:Απολογισμός 3ής σεζόν(περιέχει spoiler 9ου επεισοδίου)

Δημοσίευσηαπό Summer_is_coming » Χθες, 6:04 pm
Έχοντας δει τα 9 επεισόδια του τρίου κύκλου και περιμένοντας το 10ο(το οποιο απότι ακούγεται δεν θα έχει κάτι το συνταρακτικό) έχω να πω ότι ο τρίτος κύκλος με απογοήτευσε.Όχι ότι ήταν κακός,απλώς οι 2 περασμένες σεζόν είχαν ανεβάσει παρα πολύ τον πήχη,και θεωρώ πως ο η τρίτη δεν κατάφερε να τον φτάσει. Μπορεί το ένατο επεισόδιο να είχε αυτή την συγκλονιστική και απρόβλεπτη εξέλιξη,παρόλ\' αυτά,τα άτομα που σκοτώθηκαν(ελπίζω να μην κάνω spoiler και όσοι διαβάζουν να έχουν δει το επεισόδιο)δεν νομίζω ότι είχαν και κάποια τρομερή συμμετοχη στην εξέλιξη της σειράς.Ίσως να εξαιρέσω τον Robb,αν και από την αρχή φαινόταν ότι δεν θα ήταν αυτός ο πρωταγωνιστής της ιστορίας,όσο για την Ταλίσα και την Katlyn,ωραίοι χαρακτήρες,καλές ηθοποιοί,αλλα πιστεύω ότι το story θα αντέξει την απουσία τους.

Σε σχέση π.χ. με τον θάνατο του Ned στον πρώτο κύκλο, κανένα γεγονός, αν εξεταστεί μεμονομένα, δεν είναι το ίδιο συνταρακτικό... Όμως, ο θάνατος του Robb και της Cat έχει άμεση σχέση με τον θάνατο του Νed. Γιος και σύζυγος ξεκινούν έναν πόλεμο για να απελευθερώσουν τον πατέρα-σύζυγο Ned, μόνο που στη πορεία εκείνος εκτελείται, ο πόλεμος γενικεύεται, ο απλός κόσμος υποφέρει, και αντί να δούμε τους \'\'κακούς\'\' της υπόθεσης να ηττώνται, βλέπουμε τον Rob και τη Cat να πεθαίνουν με τον χειρότερο τρόπο. Η αλληλουχία αυτών των γεγονότων είναι που κάνει τους θανάτους του Robb και της Cat συγκλονιστικούς.


Quote:Όσο για την Khaleesi,όλο ετοιμάζει και ετοιμάζει και ετοιμάζει το στρατό της,αλλα ακόμα προκοπη δεν βλέπει ούτε εκείνη ούτε εμείς.

Η Daenerys σε προηγούμενο επεισόδιο έβαλε έναν δράκο να κάψει έναν δουλεμπορο, κέρδισε τους Άσπιλους και έκαψε μια πόλη... Αν δεν είναι συγκλονιστικό αυτό...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#10
Quote:
\"Atropos\":8j1t5ytw Wrote:Δεν ξέρω που να πρωτοδιαφωνήσω... :?

Ελευθερα.Αν διάβασες γράφω πως είναι η άποψη μου.Όμως,δεν βλέπω να αναφέρεις κάποιο επιχείρημα,απλώς γενικολογείς.

Ναι, το ξέρω, απλά δεν ήθελα να αρχίσω να αραδιάζω το γιατί κατ\'εμέ ο 3ος κύκλος ήταν καλύτερος απ\'τον 2ο ειδικά, όσον αφορά τα πόσα πράγματα έγιναν, σημαντικότατα για τη σειρά.
Και οι 3 κύκλοι φυσικά ήταν ένα συνεχόμενο buildup μέχρι τα όσα έγιναν στο 9ο επεισόδιο τους.
Από εκεί και πέρα, έχοντας διαβάσει τα βιβλία, εγώ και όσοι τα διάβασαν από την παρέα μου, από την 1η μέρα περιμέναμε τον RedWedding ως το συνταρακτικότερο γεγονός τους και δεν απογοητευτήκαμε, ίσα ίσα.

Τι να πρωτωπω;
Για τα wildlings και όσα μάθαμε για το Βορρά;
Για τις ανατροπές στο Kings landing;
Για τις ΕΠΙΚΕΣ σκηνές Jaime-Brienne;
Για το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ χαμό που έγινε στο σπίτι του Κρέιστερ;
Για το Ντρακάρυς;
Για τις 3 βδέλες και τις γενικές μηχανοραφίες της Μελ;
Τους Άλλους με το Δρακόγυαλο;
Για τα όσα έγιναν και μάθαμε για την Brotherhood Without Banners;
Το γάμο Σάνσα-Τύριον;
Το ότι η Άρυα πλέον είναι με το Hound?
Και φυσικά το 9ο επεισόδιο που ήταν για μένα ότι καλύτερο έχω δει τηλεοπτικά since το επεισόδιο του House MD που μαθαίνουμε το πως τραυμάτισε το πόδι του...

+ Το πολύ καλό casting των νέων χαρακτήρων.
+ Τα ανεβασμένα γραφικά σε σχέση με τις προηγούμενες (σσ. βλ. δράκοι)

Όλα τα παραπάνω είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ για την ιστορία σίγουρα ενδιαφέροντα να παρακολουθείς, σίγουρα ξεχνάω και κάποια σημεία, αλλά πιστεύω ότι η σαιζόν δεν έκανε καμια κοιλιά.
Ακόμα και οι αγαπούλες Τζον-Ίγκριτ και Ρομπ-Ταλίσα είχαν τον στόχο να μας δείξουν εντονότερα τις σχέσεις τους για να φανεί καλύτερα το τραγικό τέλος τους.
Το μόνο που δε μου άρεσε στη σαιζόν ήταν οι χαζομάρες με τον Πόντρικ στην αρχή, που τις βρήκα 100% ανούσιες..

Για όλα αυτά, πραγματικά δεν πιστεύω ότι η σαιζόν ήταν κατώτερη των προηγούμενων σε καμία περίπτωση.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)