Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ραέγκαρ
#1
Πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω) πως ο Ραέγκαρ ζει. Υπάρχουν θεωρίες που υποστηρίζουν ότι είναι ο Elder Brother, ίσως και να είναι, ίσως και όχι... αλλά κάπου ζει. Η ιστορία του EB δείχνει πως είναι δυνατό να σε περάσουν για νεκρό, όπως και τον ίδιο. Ίσως αυτό να είναι κ το νόημα της εξιστόρησής του (?). Η οικογένεια του Ραέγκαρ έχει πεθάνει, ποιος έκαψε το σώμα του? Ποιος το έψαξε ανάμεσα στουσ χιλιάδες νεκρούς της Τρίαινας? Ακόμα κ ο ίδος ο Ρόμπερτ ήταν βαριά τραυματισμένος από την μονομαχία, δεν ξέρουμε αν το πολυέψαξε. Ο ΕΒ μάλιστα θεωρήθηκε, νεκρός κ κάποιοι τον έγδυσαν κ έκλεψαν τα υπάρχοντά του κ πάλι δεν κατάλαβαν ότι ζει, μέχρι που ξεβράστηκε στο Quiet Isle.

Αυτό ή κάτι παρόμοιο μπορεί να συνέβη κ στον Ραέγκαρ. Τώρα που έχει εμφανιστεί ο Αέγκον (ακόμα κ να μην είναι αληθινός) θα βρει το κίνητρο να αποκαλυφθεί για να εξακριβώσει αν όντως είναι ο γιος του. Αυτός θα είναι κ ο τρόπος που θα αποκαλυφθεί αν ο Αέγκον είναι όντως αληθινός ή όχι. Τόσα χρόνια δεν είχε λόγο να εμφανιστεί. Όλοι ήταν νεκροί κ εν μέρει με δική του υπαιτιότητα, οι τελευταίοι 2 επιζήσαντες ήταν μακριά, ακόμα κ να μην ήξερε το που. Θυμηθείτε ότι άλλαζαν συχνά κατοικία για να αποφύγουν τους κατασκόπους του Ρόμπερτ και επίσης δεν ξέρουμε πόσο χρόνο πήρε στον Ραέγκαρ να επανέλθει πλήρως. Συν ότι αν αποκαλυπτόταν πιο πολύ κακό παρά καλό θα τους έκανε, θα ήταν σαν να τους μαρκάρει σαν στόχους του Ρόμπερτ κ άλλων-τύπου Τάιγουιν.

Μια αναδρομή στο παρελθόν και οι προφητείες.

\"two kings to wake the dragon, the father first and then the son, so both die kings\"
\"AA shall be born...... again to wake dragons form stone.....\"

O Μάρτιν έχει επισημάνει έντονα τη σχέση του Ραέγκαρ με τη Σάμερχωλ και μάλιστα φτάνει να υπονοήσει πως τα 2 γεγονότα συνδέονται. Αλλά πως συνδέονται ακριβώς? Μήπως η Σάμερχωλ δεν ήταν ένα τραγικό ατύχημα αλλά η θυσία που απαιτώνταν, πατέρα κ γιου, για να \"ξυπνήσει ο δράκος\"?
Ο Τζόρα λέει στην Ντάνυ, \'Ο αδερφός σου ο Ραέγκαρ ήταν ο τελευταίος δράκος\".... ίσως λοιπόν και ο δράκος της προφητείας να είναι ένας Ταργκάρυεν και όχι αληθινός δράκος (εξάλλου ακόμα κ της Ντάνυ οι δράκοι είναι σχετικά μικροί για να χρησιμοποιηθούν αποτελεσματικά στη μάχη... πόσο μάλλον ένας νεότερος δράκος που δεν έχει γεννηθεί ακόμα)
Κ μια μεταφορα από το κείμενο, o Αέγκον V ή αλλιώς Egg=αυγό (τυχαίο?) πέθανε (hatched) και γεννήθηκε ο Ραέγκαρ (ο τελευταίος δράκος).
Ας θυμηθούμε κ τα λόγια των Ταργκάρυεν, \"Fire and Blood\". Μήπως αυτός είναι ο τρόπος για να εκολαυθούν τα αυγά δράκων? Άλλωστε κάπως έτσι δε γεννήθηκαν κ οι δράκοι της Ντάνυ?! Μηπως αυτό έγινε λοιπόν κ στη Σάμερχωλ?

Από όλους τους χαρακτήρες των βιβλίων πιστεύω η προσωπικότητα και οι συνθήκες γύρω από τη γέννηση κ τον βίο του Ραέγκαρ τον φέρνουν κοντύτερα στην ταυτότητα του ΑΑ από τους άλλους χαρακτήρες. Όπως είπα κ παραπάνω είναι πιθανό να επιβίωσε της μονομαχίας... οπότε μένει να δούμε τι θα συμβεί στα επόμενα 2 βιβλία.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#2
Αρκετά ενδιαφέρουσα η θεωρία και σίγουρα ανατρεπτική!
Reply
#3
Επειδή μου αρέσει αφάνταστα αυτή η θεωρία, ας ενισχύσω λίγο την θέση της phoenix...

1) Ο Elder Brother περιγράφετε ως 44 χρονών. Ο Ράεγκαρ, αν ζούσε, θα ήταν 41. Πολύ κοντινές ηλικίες.

2) Ο Elder Brother ξυρίζει τα μαλλιά του. Ίσως να το κάνει για να μην φανούν τα ασημόχρυσα μαλλιά που έχουν οι Targaryens.

3) o Elder Brother πέθανε στην Τρίαινα, στην ίδια μάχη με τον Rhaegar (και ήταν ιππότης). Το λέει ο ίδιος :
\"When I died in the Battle of the Trident. I fought for Prince Rhaegar\"

4) Επίσης, περιέγραψε ότι όταν ξεβράστηκε στο Quite Isle, ήταν εντελώς γυμνός, κάποιος είχε κλέψει την πανοπλία του. Γιατί σε μια τόσο τρομερή μάχη, να κλέψουν τα ρούχα ενός απλού ιππότη ; Ενώ αν ήταν ο Rhaegar, με τις ολόχρυσες πανοπλίες του ;
Owner & Administrator
Reply
#4
Ωραία θεωρία! η αναλυτική περιγραφή των γεγονότων της μάχης και του τραυματισμού του EB από τον ίδιο μου φαίνεται δύσκολο να είναι fake και να είναι δηλαδή όντως ο Rhaegar. Από την άλλη όμως η αναγέννηση του μέσα από τον καπνό της μάχης και το αλάτι της θάλασσας του Quite Island ταιριάζει με την αναγέννηση του ΑΑ που θα ήταν ιδανικό για εμένα να είναι όντως ο Rhaegar.

και μία τρελή σκέψη: κι αν ο Rhaegar είναι όντως νεκρός αλλά είναι και ο Azor Ahai. Δηλαδή εξηγούμαι: θυσιάζει την Nissa Nissa του, Lyanna, με μία μαχαιριά στο στήθος (βλ. έρωτας sic που της στοίχισε τη ζωή) και από την θυσία αυτή δημιουργείται το Lightbringer, ο Jon Snow! δεν ξέρω μάλλον έχω καεί...

p.s. πάντα όταν ακούς ξυρισμένο κεφάλι σκέφτεσαι ασημένια μαλλιά!!
Reply
#5
O elder brother σε πιο βιβλιο εμφανιζεται?
Reply
#6
στο A Feast for Crows σε PoV της Brienne
Reply
#7
Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο πολύ θα ήθελα αυτή η θεωρία να ίσχυε! Ο Ραίγκαρ για κάποιο λόγο είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας! ¨Ομως, είχε σκούρα βιολετιά μάτια. Αυτά τα μάτια ήταν σήμα κατατεθέν των Ταργκάρυεν και όσο κι αν ξύριζαν το κεφάλι τους, τους πρόδιδαν αυτά. Αν λοιπόν, ο ΕΒ ήταν ο Ραίγκαρ, δε θα πρόσεχε κάποιος τα μάτια του;;;; Εκτός κι αν κι ο ΕΒ έχει βιολετιά μάτια. Αν ναι, μην το ψάχνετε, τον βρήκαμε το Ραίγκαρ! Big Grin
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Quote:Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο πολύ θα ήθελα αυτή η θεωρία να ίσχυε! Ο Ραίγκαρ για κάποιο λόγο είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας! ¨Ομως, είχε σκούρα βιολετιά μάτια. Αυτά τα μάτια ήταν σήμα κατατεθέν των Ταργκάρυεν και όσο κι αν ξύριζαν το κεφάλι τους, τους πρόδιδαν αυτά. Αν λοιπόν, ο ΕΒ ήταν ο Ραίγκαρ, δε θα πρόσεχε κάποιος τα μάτια του;;;; Εκτός κι αν κι ο ΕΒ έχει βιολετιά μάτια. Αν ναι, μην το ψάχνετε, τον βρήκαμε το Ραίγκαρ! Big Grin

Συμφωνώ απόλυτα, για κάποιο λόγο κ εμένα είναι ο αγαπημένος μου!! (καρδούλες τωρα, ξέρεις Α+Ρ=LFE κλπ κλπ) Wink
Οπότε δεν ξέρω αν είναι περισότερο ευσεβής πόθος ή πίστη αλλά μακάρι να ισχύει, βασικά θα μπορούσε τώρα για το αν όντως θα είναι αληθινή, οψόμεθα...

Πάντως δεν χρειάζεται αναγκαστικά αν ζει να είναι ο elder brother, ο χαρακτήρας απλά είναι ένας υποψήφιος και πιθανόν να μην έχει σχέση απλά να χρησιμοποιεί ο Μάρτιν την ιστορία του για να υπαινιχθεί πως είναι δυνατόν να επιβιώσει κάποιος κ να περάσει απαρατήρητος.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#9
Πάντως, εν μέρη, θα με χάλαγε πάρα πολύ να είναι ζωντανός ο Rhaegar και νεκρός ο Δαίμονας της Trident, ο Robert. Δεν θα μου καθόταν καλά.
Owner & Administrator
Reply
#10
Quote:Πάντως, εν μέρη, θα με χάλαγε πάρα πολύ να είναι ζωντανός ο Rhaegar και νεκρός ο Δαίμονας της Trident, ο Robert. Δεν θα μου καθόταν καλά.

Ιούδα!!!
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)