Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συζήτηση για την Τalisa
#1
Mας αποχαιρέτησε και η Talisa Maegyr λοιπόν.... H Νοσοκόμα από το Volantis που ήρθε και έκλεψε την καρδιά του King Of The North... Πολύ όμορφα μάτια,με προσωπικότητα, δε λέω... Δικαιολογημένος ο (series) Rob που μαγεύτηκε από εκείνη, την παντρεύτηκε και εξόργισε τον Walder Frey σε τέτοιο βαθμό, ώστε να διοργανώσει, σε συνεργασία με τον Roose Βolton, τον πιο αξιομνημόνευτο και αιματηρό γάμο στην Ιστορία του Westeros!

Έναν γάμο τον οποίο οι Dothraki θα έβρισκαν πολύ ενδιαφέρον... :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=sdc0Uk3mENY

Τι άποψη έχετε για την Τalisa οι μη-αναγνώστες; Εμείς οι αναγνώστες έχω την εντύπωση οτι την αντιπαθούμε το λιγότερο, γιατί το πράγμα είναι λίγο μπλεγμένο.....

[spoiler=Spoiler:38usmjc9]Κάποια πράγματα είναι δεδομένα σε μια παραγωγή του Ηollywood: o Καλός, ο Κακός, το Love Story,και το σημαντικότερο, a Happy Ending... Από καλούς πάμε καλά, από κακούς ακόμα καλύτερα,από love story επίσης αλλά από happy endings έχουμε ένα θέμα... Kαι σαν να μην έφτανε αυτό...
Η αλλαγή από Jeyne σε Τalisa υποθέτω οτι έγινε διότι οι παραγωγοί θεώρησαν οτι οι θάνατοι Robb, Cat, Greywind δεν είναι αρκετοί (!!!!!) :o Confusedhock: , και θεώρησαν οτι έπρεπε και η Talisa να πεθάνει ούσα έγκυος (!!!). Δεν μπορώ να το καταλάβω όμως... Ίσως για να έχουν τραγικό τέλος όλα τα μέχρι στιγμής love stories της σειράς; Η απλά για να προκαλέσουν μεγαλύτερο σοκ στους τηλεθεατές; Κατά την άποψη μου, θα μπορούσαν να είχαν πλέξει ένα αντίστοιχο love story στη σειρά μεταξύ Jeyne και Robb...

Nαι, δεν μου άρεσε αυτή αλλαγή τελικά...[/spoiler:38usmjc9]
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#2
ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΦΛΑΣΙΑ που μου ήρθε απο τα παραπάνω σου...
[spoiler=Spoiler:39oooaj1]Ψοφολογάνε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ
και στο τέλος μένει η Άρυα με τον Τζέντρυ και παίρνουν τον Iron throne ως ζευγάρι!

Happy love story ending και ένωση Stark - Baratheon(ish)![/spoiler:39oooaj1]
Reply
#3
Quote:ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΦΛΑΣΙΑ που μου ήρθε απο τα παραπάνω σου...
[spoiler=Spoiler:veonvab6]Ψοφολογάνε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ
και στο τέλος μένει η Άρυα με τον Τζέντρυ και παίρνουν τον Iron throne ως ζευγάρι!

Happy love story ending και ένωση Stark - Baratheon(ish)![/spoiler:veonvab6]

καπου εχω διαβασει και αυτη την \"αποψη\". Γενικα , τα πιθανα σεναρια ειναι χιλιαδυο.
Θα δουμε τι θα γινει στο τελος. Αβυσσος η φαντασια του Μαρτιν...
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#4
Quote:Τι άποψη έχετε για την Τalisa οι μη-αναγνώστες; Εμείς οι αναγνώστες έχω την εντύπωση οτι την αντιπαθούμε το λιγότερο, γιατί το πράγμα είναι λίγο μπλεγμένο.....

[spoiler=Spoiler:1nooxrdg]Η αλλαγή από Jeyne σε Τalisa υποθέτω οτι έγινε διότι οι παραγωγοί θεώρησαν οτι οι θάνατοι Robb, Cat, Greywind δεν είναι αρκετοί (!!!!!) :o Confusedhock: , και θεώρησαν οτι έπρεπε και η Talisa να πεθάνει ούσα έγκυος (!!!). Δεν μπορώ να το καταλάβω όμως... Ίσως για να έχουν τραγικό τέλος όλα τα μέχρι στιγμής love stories της σειράς; Η απλά για να προκαλέσουν μεγαλύτερο σοκ στους τηλεθεατές; Κατά την άποψη μου, θα μπορούσαν να είχαν πλέξει ένα αντίστοιχο love story στη σειρά μεταξύ Jeyne και Robb...

Nαι, δεν μου άρεσε αυτή αλλαγή τελικά...[/spoiler:1nooxrdg]


Συμφωνω και εγω , δεν καταλαβαινω αυτη την αλλαγη και ουτε μου αρεσε.
Δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι προβλημα το να ελεγαν οτι καταγεται απο εναν μικρο ταπεινο Οικο. Ισως απλα να ηθελαν να κανουν ακομα πιο εντονη την αντιθεση και την προσβολη (που ενιωσαν οι Φρευ) βαζοντας τον Ρομπ να διαλεξει αντι για μια Αρχοντισσα (κορη Φρευ) , μια απλη γυναικα με καταγωγη ξενικη οπως η Ταλισα.

η παρουσια της και η δολοφονια της στον Κοκκινο Γαμο ηταν καθαρη \"αμερικανια\" , και αποσκοπουσε στο σοκ των τηλεθεατων. Την εβαλαν εγκυμονουσα να μιλαει με τον Ρομπ για τον μικρο Νεντ , να κανουν ονειρα για το μελλον ,για μια απλη ηρεμη ζωη. Και μετα απο 2 λεπτα...εχε γεια ζωη.

Θα προτιμουσα να ειχαν μεινει πιο πιστοι στο βιβλιο , και να μας ειχαν δωσει 2-3 σκηνες σε προηγουμενα επεισοδια με τον Μαντερλυ και τον ΜικροΤζον που επισης πεθαναν μαζι με τον Ρομπ στον Γαμο , παρα αυτο το μελοδραματικο σκηνικο.Φανταζομαι οτι η τραγικοτητα της σκηνης , με τον Ρομπ να πεθαινει μαζι με τα πρωτοπαλικαρα του , την μανα του και τον Ανταρολυκο θα ηταν εξισου δυνατη. Και στην τελικη , αν ηθελαν να σκοτωσουν την Ταλισα , ας το εκαναν στον ιδιο γαμο , αλλα διχως εγκυμοσυνες , ονοματα μωρων και πρασινα αλογα
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#5
Quote:ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΦΛΑΣΙΑ που μου ήρθε απο τα παραπάνω σου...
[spoiler=Spoiler:10gix17u]Ψοφολογάνε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ
και στο τέλος μένει η Άρυα με τον Τζέντρυ και παίρνουν τον Iron throne ως ζευγάρι!

Happy love story ending και ένωση Stark - Baratheon(ish)![/spoiler:10gix17u]

[spoiler=Spoiler:10gix17u]εντάξει, αλλά όπως τον βλέπω τον GRRM... ούτε happy ending ούτε love story που θα αντέξει στο χρόνο βλέπω... μόνο στάχτες και πτώματα θα μας αφήσει στο τέλος...[/spoiler:10gix17u]
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#6
Βασικά εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως οι περισσότερες αλλαγές γίνονται λόγω χρόνου. Τι εννοώ;

Τα επεισόδια κοστίζουν αρκετά χρήματα και το budget τους είναι για 10 επεισόδια κάθε σεζον. That\'s it. Πολύ δύσκολο να αλλάξει αυτό. Οπότε πρέπει να μείνουν μέσα στα 10 επεισόδια. Αν βάζανε την Jeyne θα έπρεπε να βάλουν και το πως την γνώρισε ο Robb που σημαίνει αρκετές έξτρα σκηνές, νέα τοποθεσία και κομπάρσοι. Βάλτε και την μάνα της Jeyne. Ενώ έτσι όπως έγινε ο Robb την γνώρισε εκεί που ήταν ήδη, δηλαδή στο στρατόπεδο του. Και αφού δεν επηρεάζεται σημαντικά η πλοκή με την αλλαγή αυτή έχοντας ρωτήσει τον συγγραφέα ήταν μια πολύ λογική κίνηση από πλευρά κόστους. Γιατί αν έπρεπε να δείξουν τον Robb τραυματία και τα λοιπά και τα λοιπά χαιρετήστε τα 10 επεισόδια.

Δεν νομίζω ότι θέλουν να κόβουν πράγματα αλλά δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς. Και εγώ έχω στεναχωρηθεί που δεν είδαμε καθόλου μερικούς χαρακτήρες αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη να διατηρήσουν ένα όριο στον προυπολογισμό τους. Ο Martin πηγαίνει στην τουαλέτα του και στον δρόμο έχει σκεφτεί 40 νέους χαρακτήρες. Απλά δεν γίνεται να τον ακολουθήσεις. Το ίδιο και στην αρχική μάχη που ίσως έπρεπε να δειχτεί. Ένα δίλεπτο CGI θα κόστιζε ο κούκος αηδόνι.

Βγήκα λίγο εκτός θέματος, οπότε ας πω για την Talisa. Ένα θα πω μόνο, ή μάλλον δύο. ATTACK, ATTACK!!!!
\"Needle was Robb and Bran and Rickon, her mother and her father, even Sansa. Needle was Winterfell\'s grey walls, and the laughter of its people. Needle was Jon Snow\'s smile.”
Reply
#7
Πάντως από άποψη ομορφιάς ο θείος του Robb πήρε ωραιότερη γυναίκα... 8-)
Winter WILL come... eventually
Reply
#8
Quote:Πάντως από άποψη ομορφιάς ο θείος του Robb πήρε ωραιότερη γυναίκα... 8-)

Μπουμπούκι...
Nothing is as bad as it seems...
Reply
#9
Μα ΟΛΟΙ οι Freys είναι κακάσχημοι. Πως στην ευχή βγήκε αυτό το πλάσμα από εκείνους; :lol: :lol: :lol:
Winter WILL come... eventually
Reply
#10
Πλάκα πλάκα λες να έκανε την κουτσουκέλα της η κυραΦρέυ και γι αυτό ο Άρχοντας να την άφησε να σκοτωθεί τόσο άνετα..; :lol: :lol: Γιατί δικό του παιδί η μικρή δε παίζει να είναι στάνταρ!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)