Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IZEMBARO?
#1
Στο τελευταίο κεφάλαιο, η Arya αποδεικνύει ότι μπορεί να γίνει εκπαιδευόμενη και μαθαίνει ότι θα την στείλουν στο Izembaro.
Quote:n the morrow you will go to Izembaro to begin your first apprenticeship.
Τί ή ποιός είναι ο Izembaro και πως θα βοηθήσει την Arya?
Μέχρι στιγμής, η ιστορία της ήταν η μοναδική που είχε ξεφύγει από την κεντρική πλοκή. Πιθανόν ο Izembaro να είναι κάποιος χαρακτήρας που έχουμε ήδη συναντήσει.
Εσείς τί πιστεύετε?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Λες να σχετίζεται με καμιά Oldtown? Αυτή η πόλη μου φαίνεται αυτή με τα περισσότερα μυστήρια. Δε θα μου φαινόταν παράξενο αν κατέληγε εκεί η Άρυα. Σκέψου Τζάκεν Χαγκάρ, Σάμγουελ Τάρλυ και Άρυα Σταρκ όλοι μαζί παρέα Big Grin

Κάτι λίγο άσχετο, σχετικό όμως με το μέλλον του Απρόσωπου Κοριτσιού, αυτός ο καπετάνιος που την πήγε στο Μπράβος, την πήγε αφότου αυτή του έδειξε το σιδερένιο νόμισμα.
Και της είπε όταν έφευγε από το πλοίο του “I beg you remember Ternesio Terys and the service he has done you.”
Μήπως αυτό σημαίνει ότι του χρωστάει χάρη ή τίποτα τέτοιο; Να του σκοτώσει πχ κανέναν που θα ζητήσει, όπως έκανε ο Τζάκεν Χαγκάρ με εκείνη;

Γούστο θα έχει να μάθουμε ποιον/ποια θα της ζητήσει να καθαρίσει ο Τερνέσιο Τέρυς...
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#3
Κάποιο μέλος των Faceless πρέπει να είναι ο Izembaro. Στο Wiki του Westeros.org έχει ολη κ ολη μια γραμμή για αυτόν που λέει Izembaro is the member of the Faceless Men that is to train Arya Stark during her first apprenticeship
When their masters come, when the white mists rise up how do you fight a mist crow?
Shadows with teeth, air so cold it hurts to breath, like a knife inside your chest! You don't know, you cannot know, can your sword cut cold?
Reply
#4
Quote:Λες να σχετίζεται με καμιά Oldtown?
Μου φαίνεται δύσκολο η Arya να αφήνει το Εssos. Άλλωστε στην Oldtown θα είναι ο Sam, όσο για τον Ternesio Terys, δεν θα μου έκανε εντύπωση η επιστροφή του.

Quote:Κάποιο μέλος των Faceless πρέπει να είναι ο Izembaro. Στο Wiki του Westeros.org έχει ολη κ ολη μια γραμμή για αυτόν που λέει Izembaro is the member of the Faceless Men that is to train Arya Stark during her first apprenticeship

Ναι, αλλά το wiki σε μερικά σημεία είναι \"θολό\". Ξέρουμε εαν ο Μαρτιν έχει δηλώσει κάτι σχετικά με αυτό?
Μια θεωρία που άκουσα είναι ότι η Missandei θα εκπαιδεύσει την Arya.....
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Quote:Μια θεωρία που άκουσα είναι ότι η Missandei θα εκπαιδεύσει την Arya.....

H Missandei; της Daenerys; δεν το έχω πάρει γραμμή, είναι και αυτή μέσα στο κόλπο;
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#6
H Missandei είναι 11 χρονών την περίοδο των βιβλίων. Γεννήθηκε στο Naath, ένα νησί κοντά στην άγνωστη ήπειρο του Sothoryos που βρίσκεται αρκετά νότια του Essos. Εκεί ζούσε με τα 3 αδέρφια της μέχρι που τους απήγαγαν πειρατές απο τα Basilisk Islands και τους πούλησαν για σκλάβους στην Ασταπορ. Ο ενας απο τα 3 αδέρφια της σκοτώθηκε και οι αλλοι δύο είναι Άσπιλλοι. Δεν νομίζω οτι βρέθηκε ποτε στο Braavos και στο House of Black and White για να εκπαιδευτεί ως Faceless. Δε βγαίνουν και τα χρόνια....
When their masters come, when the white mists rise up how do you fight a mist crow?
Shadows with teeth, air so cold it hurts to breath, like a knife inside your chest! You don't know, you cannot know, can your sword cut cold?
Reply
#7
Quote:H Missandei είναι 11 χρονών την περίοδο των βιβλίων. Γεννήθηκε στο Naath, ένα νησί κοντά στην άγνωστη ήπειρο του Sothoryos που βρίσκεται αρκετά νότια του Essos. Εκεί ζούσε με τα 3 αδέρφια της μέχρι που τους απήγαγαν πειρατές απο τα Basilisk Islands και τους πούλησαν για σκλάβους στην Ασταπορ. Ο ενας απο τα 3 αδέρφια της σκοτώθηκε και οι αλλοι δύο είναι Άσπιλλοι. Δεν νομίζω οτι βρέθηκε ποτε στο Braavos και στο House of Black and White για να εκπαιδευτεί ως Faceless. Δε βγαίνουν και τα χρόνια....
Ναι είναι παρατραβηγμένο αλλά να πω την αλήθεια δεν μου πολυαρέσει η μικρή.
Όσο για το Izembaro παραμένει μυστήριο. Πιστεύω όμως ότι θα ήταν καλό να συσχετιστεί η Αrya με κάποιον άλλο χαρακτήρα που έχει σημασία για την πλοκή και είναι στο Essos, όπως οι οι Barristan, Dany, Tyrion, Lynesse, Jorah, Illyrio. Ο Izembaro μπορεί να είναι κάποιος κοντά σε αυτούς.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Πιστευω θα συσχετιστεί αλλά με κάποιον που τώρα είναι στο Westeros!!! Θυμήσου τον προλογο του τέταρτου βιβλίου. Τα χαρακτηρηστικά αυτου που εμφανίζεται ως Alchemist στο Citadel και τελικά σκοτώνει τον Pate είναι τα ιδια με την τελευταια μορφή που ξέρουμε οτι πήρε ο Jaqen. Μετά, οταν φτάνει o Sam εκεί, ο Pate υπάρχει γιατι προφανώς πήρε τη μορφή του αυτός που τον σκότωσε. Επίσης στον Σαμ συστήνεται ως Pate, like the pig boy ενω στον πρόλογο ο πραγματικός Pate μισεί να τον συσχετίζουν με τον Spotted Pate, τον Pig Boy απο τις ιστορίες.
Ισως τελικά ο Izembaro να είναι ο ίδιος ο Jaqen. Αλλιώς δε νομίζω οτι ο Μαρτιν θα έστηνε ενα τοσο καλοδουλεμένο χαρακτήρα οπως τον Jaqen για να μη τον χρησιμοποιησει ξανα.
When their masters come, when the white mists rise up how do you fight a mist crow?
Shadows with teeth, air so cold it hurts to breath, like a knife inside your chest! You don't know, you cannot know, can your sword cut cold?
Reply
#9
Μου αρέσει αυτή η πιθανότητα, η Arya να ξανασυναντάει τον Jaqen (και πάντα ελπίζω ότι ο Syrio ζει Big Grin ). Υπάρχει μια θεωρία που θέλει τον Syrio να είναι ο Jaqen .............
Όμως μου φαίνεται περίεργο να φύγει από τώρα και να επιστρέψει στο Westeros. Γενικότερα η πλοκή της έχει απομακρυνθεί πολύ από τα βασικά γεγονότα. Κάτι πρέπει να την επαναφέρει. Μια θεωρία άλλη, θέλει την Arya να πληρώνεται για να σκοτώσει την Dany.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#10
Quote:Πιστευω θα συσχετιστεί αλλά με κάποιον που τώρα είναι στο Westeros!!! Θυμήσου τον προλογο του τέταρτου βιβλίου. Τα χαρακτηρηστικά αυτου που εμφανίζεται ως Alchemist στο Citadel και τελικά σκοτώνει τον Pate είναι τα ιδια με την τελευταια μορφή που ξέρουμε οτι πήρε ο Jaqen. Μετά, οταν φτάνει o Sam εκεί, ο Pate υπάρχει γιατι προφανώς πήρε τη μορφή του αυτός που τον σκότωσε. Επίσης στον Σαμ συστήνεται ως Pate, like the pig boy ενω στον πρόλογο ο πραγματικός Pate μισεί να τον συσχετίζουν με τον Spotted Pate, τον Pig Boy απο τις ιστορίες.
Ισως τελικά ο Izembaro να είναι ο ίδιος ο Jaqen. Αλλιώς δε νομίζω οτι ο Μαρτιν θα έστηνε ενα τοσο καλοδουλεμένο χαρακτήρα οπως τον Jaqen για να μη τον χρησιμοποιησει ξανα.
Γι αυτό κι εγώ υποστηρίζω Oldtown! Big Grin

Όχι ότι θα με χάλαγε να πάει η Άρυα πίσω στο Γουέστερος, αλλά το βρίσκω αδύνατο για τα δεδομένα του Μάρτιν.

Γενικά η ιστορία της Άρυα θα είναι αποστασιοποιημένη από τους υπόλοιπους χαρακτήρες και στο επόμενο βιβλίο θαρρώ. Ο Μάρτιν έχει δηλώσει καιρό τώρα, πως έχει τελειώσει τα κεφάλαιά της, και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι δεν πολυανακατεύεται με άλλους χαρακτήρες...
"Who are you, child?"
"No one."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)