Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χαρακτήρες στα βιβλία & χαρακτήρες στη σειρά...
#1
Αισθάνεστε το ίδιο για τους χαρακτήρες των βιβλίων αφού τους είδατε στη σειρά; Συμπαθήσατε ή αντιπαθήσατε κάποιον χαρακτήρα περισσότερο λόγω της σειράς;

Για παράδειγμα, έχω επηρεαστεί από την απεικόνηση της Arya... Στα βιβλία δεν μου άρεσε και ιδιαίτερα ως χαρακτήρας, ένοιωθα μάλιστα οτι ορισμένες φορές θα έπρεπε ο Ned να είχε βάλει περισσότερο ξύλο :mrgreen: στην διαπαιδαγώγηση της, ενώ και τα κεφάλαια της στο Braavos δεν μου ήταν και οτι καλύτερο...
Η σειρά όμως με έκανε να τη συμπαθήσω, ειδικά μετά από εκείνο το βλέμμα της όταν οι Frey σκότωναν τον Greywind...Είναι badass και \'\'κωλοπαίδι\'\' αλλά είναι και πολλά περισσότερα τελικά...

Aπό την άλλη, όσο και αν ΔΕΝ θέλω να συμπαθήσω τον Tywin, ο Charles Dance κάνει οτι περνάει από το χέρι του για να με κάνει να τον συμπαθήσω... :lol: :lol: :lol: Επίσης, αντιπαθώ περισσότερο την Cersei λόγω της σειράς, όπως και συμπαθώ περισσότερο τον Stannis λόγω της σειράς...

Eσείς;
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#2
Ισχυει. Μερικοι ηθοποιοι ειναι τοσο επιβλητικοι στον τροπο που παρουσιαζουν τους χαρακτηρες τους , που μας επηρεαζουν σε μεγαλο βαθμο.

μεσω της σειρας , μου αρεσαν περισσοτερο ως χαρακτηρες οι
Βαρυς
Μαργκερυ
Ταιγουιν
Μορμοντ γιος
Νταβος
Τζοφρυ
Τυριον
Ρομπ


χειροτερη εντυπωση
Ρενλυ
Λορας
Μελισσαντρα
Νταινερυς
Σαμ
Τζον


Για τους υοπολοιπους , διατηρω την αρχικη μου καλη η\' κακη εντυπωση
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#3
Η Μελισσάντρα εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Η Νταινέρυς επίσης αλλά έχω ένα θέμα με τα κατάμαυρα και παχύα φρύδια που μου χαλάει την εικόνα της (τον παππού Καραμανλή μου θυμίζουν :lol: )

Ντάβος, Τζόφρυ και Τύριον νομίζω είναι ιδανικοί για το ρόλο τους.

Τέλος μου αρέσει πάρα πολύ η Maise Williams στο ρόλο της Αρυα αλλά πιστευω οτι ακριβώς σε αυτό το ρολο θα έχει προβλημα η σειρά μελλοντικά. Αυτη τη στιγμή η ηθοποιός είναι 16 χρονών και αν η σειρά φτάσει στο 5ο βιβλίο με το ρυθμό που πάει θα γίνει σε 2-3 χρόνια. Τότε η Maise θα είναι αρκετά μεγαλύτερη (18 - 19 χρονών) και εμφανώς γυναίκα ενώ στα βιβλία συνεχίζει να παραμένει το μικρό άσχημο κοριτσάκι (εμφανισιακά δηλαδή γιατι κατα τα αλλα η εξέλιξη της είναι τρομερή).
When their masters come, when the white mists rise up how do you fight a mist crow?
Shadows with teeth, air so cold it hurts to breath, like a knife inside your chest! You don't know, you cannot know, can your sword cut cold?
Reply
#4
Δεν μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο παρουσίασαν την Sansa στον τρίτο κύκλο...
Οι Ned και Jorah δεν ήταν τόσο ωραίοι στα βιβλία, αλλά δεν παραπονιέμαι Wink
Η Cat είναι πιο συμπαθητική στην σειρά, θεωρώ πως η χημεία μεταξύ Arya-Syrio, Jaime-Brienne είναι πολύ καλή.
Ο Locke και η Talisa δεν έχουν το ίδιο αντίκτυπο όσο ο Vargo και η Jeyne στα βιβλία.
Καθαρά προσωπική μου άποψη, αλλά σε μια σειρά όπου σχεδόν όλοι οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί, πρώτοι μεταξύ ίσων είναι όσοι ενσαρκώνουν τους Lannister.
Charles Dance, NCW, Peter Dinklage, Lena Headey, Jack Gleeson είναι πολύ καλοί.
Στο πρώτο βιβλίο οι Lannister παρουσιάζονται μόνο από την σκοπιά των Stark και του Tyrion ενώ στον πρώτο κύκλο της σειράς, οι σεναριογράφοι εμβαθύνουν στον Tywin και στα διδύμα.
Ήταν ενδιαφέρουσα αυτή η σκηνή μεταξύ του βασιλιά και της βασίλισσας
http://www.youtube.com/watch?v=Yh3iLEMG-cA
Έχω την εντύπωση πως η Cersei είναι πιο συμπαθητικη στην σειρά από ότι στα βιβλία.
Και ασφαλώς υπάρχει αυτή η τρομερή σκηνή μεταξύ πατέρα και γιού
http://www.youtube.com/watch?v=47MazYDnmaU
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Quote:Η Μελισσάντρα εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Η Νταινέρυς επίσης αλλά έχω ένα θέμα με τα κατάμαυρα και παχύα φρύδια που μου χαλάει την εικόνα της (τον παππού Καραμανλή μου θυμίζουν :lol: )

Ντάβος, Τζόφρυ και Τύριον νομίζω είναι ιδανικοί για το ρόλο τους.

Τέλος μου αρέσει πάρα πολύ η Maise Williams στο ρόλο της Αρυα αλλά πιστευω οτι ακριβώς σε αυτό το ρολο θα έχει προβλημα η σειρά μελλοντικά. Αυτη τη στιγμή η ηθοποιός είναι 16 χρονών και αν η σειρά φτάσει στο 5ο βιβλίο με το ρυθμό που πάει θα γίνει σε 2-3 χρόνια. Τότε η Maise θα είναι αρκετά μεγαλύτερη (18 - 19 χρονών) και εμφανώς γυναίκα ενώ στα βιβλία συνεχίζει να παραμένει το μικρό άσχημο κοριτσάκι (εμφανισιακά δηλαδή γιατι κατα τα αλλα η εξέλιξη της είναι τρομερή).

Αυτός είναι και ένας λόγος που πιστεύω θα έχει μόνο 7 season η σειρά όπως λένε. Γιατί αν κρατήσει παραπάνω δεν θα αναγνωρίζουμε τα παιδιά στο τέλος. Φανταστείτε Arya 20 χρονών. Θεικό αλλά θα φαίνεται άσχημο εκτός και αν έχουν κάποιον γκουρού στο make up και ξέρει τρελά κόλπα.

Εγώ με την σειρά ενίσχυσα το μίσος μου για τον Joffrey πάρα πολύ. Το παλικάρι είναι θεός. Εγώ στην θέση του θα είχα bodyguard όταν έβγαινα έξω. Και θα του είναι δύσκολο τώρα να βρει κοπέλα. Θα φοβούνται όλες μην τις φάει αλά Ros Tongue
\"Needle was Robb and Bran and Rickon, her mother and her father, even Sansa. Needle was Winterfell\'s grey walls, and the laughter of its people. Needle was Jon Snow\'s smile.”
Reply
#6
Η Σέρσεϊ είναι πιο συμπαθητική στη σειρά.
Και η Κάτελυν το ίδιο.
Ο Ντάβος στη σειρά μου πέρασε απαρατήρητος (πριν βέβαια διαβάσω τα βιβλία).
Ο Κιτ Χάρριγκτον (Τζον Σνόου), αν και ωραίος, μοιάζει ένα τίποτα μπροστά στον Τζον των βιβλίων.
Λόρας και Ρένλυ, καλύτεροι στα βιβλία.
Στάννις, καλύτερος στα βιβλία. Η σειρά μου έχει προκαλέσει μια βαθιά αντιπάθεια γι αυτόν, που αν είχα διαβάσει πρώτα τα βιβλία ίσως να μην ήταν τόσο μεγάλη.
Άσα θεά και στα βιβλία και στη σειρά (ντάξει στα βιβλία τη δείχνει λίγο περισσότερο, αλλά νταξ).
Άρυα, μ\' άρεσε στη σειρά, αλλά μετά τα βιβλία απογειώθηκε για μένα.
Όσα, στη σειρά την παρουσιάσαν πολύ πιο καλά.

Γενικά τους δευτερεύοντες χαρακτήρες τους προτιμά κανείς στη σειρά, ενώ τους κύριους τους υποβιβάζει.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#7
Quote:Όσα, στη σειρά την παρουσιάσαν πολύ πιο καλά.
Ο Μαρτιν είναι θαυμαστής της Tena και είπε πως το έχει ψιλομετανιώσει που η Osha δεν είχε μεγαλύτερη παρουσία στα βιβλία. Λογικά αυτό θα αλλάξει στο επόμενο βιβλίο.
Για τον Kit Harrington συμφωνώ...Δεν καταφέρνει να πείσει ως Jon.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Ο Πόντρικ στη σειρά γελοιοποιήθηκε...

Η Σάνσα μου άρεσε περισσότερο στη σειρά γιατί στα βιβλία δεν έχει σημείο στα κεφάλαια της που να μη θέλω να αυτομαστιγωθώ λόγω της χαζομάρας της.

Πήραν + στη σειρά σε σχέση με τα βιβλία:
Ned Stark (βάλαν την ΗΘΟΠΟΙΆΡΑ-μέτρ των ρόλων \"σκοτώνομαι ηρωικά νωρίς\")
Jeoffrey (θεός ο μικρός, να τα λέμε..)
Tywin
Margery
Osha

Πήραν - στη σειρά σε σχέση με τα βιβλία:
Melisandra (όχι η ηθοποιώς φυσικά, ως χαρακτήρας δεν μου άρεσε στη μεταφορά)
Greyworm
Asha
Reply
#9
Περισσότερο στην σειρά από ότι στα βιβλία, μου άρεσαν οι :

1) Τζέιμυ και Τάιγουιν Λάννιστερ. 2 Από τις καλύτερες επιλογές στο casting, και οι 2 ηθοποιοί απογείωσαν τους ρόλους, αν είχαν βάλει κάποιον άλλον στον ρόλο του Τάιγουιν οι περισσότεροι θα τον μισούσαν. Ο Charles Dance εμπνέει σεβασμό.

2) Τζόφρυ Μπαράθηον. Εντάξει ο άνθρωπος είναι πραγματικό ταλέντο, κάπου διάβασα ότι σκοπεύει να σταματήσει για λίγα χρόνια την ηθοποιία και στεναχωρέθηκα. Απογείωσε τον ρόλο.

3) Σύριο Φορέλ. Στα βιβλία μου ήταν ιδιαίτερα βαρετός, στην σειρά ο Γερολέμου σε έκανε να νοιάζεσε για τον χαρακτήρα.

4) Τόρμουντ. Εντάξει και στα βιβλία τον συμπαθούσα πάρα πολύ, αλλά ο τυπάς που έβαλαν να τον ενσαρκώσει τον έκανε όλα τα λεφτά, περιμένω 4η σεζόν για Τορμουντ και μόνο !

5) Τζόρα & Τζεορ Μόρμοντ. Και οι 2 εμπνέουν απεριόριστο σεβασμό.

Αυτοί που με απογοήτευσαν στην σειρά, είναι οι :

1) Σέρσει. Είναι απλά βαρετή η γυναίκα. Στα βιβλία περνάνε πιο εύκολα τα κεφάλαια της, στην σειρά είναι :x

2) Σέι & Ταλίσα. Οι γυναίκες είναι το λιγότερο τραγικές. ΔΕΝ είναι ηθοποιοί, δεν έχουν κανένα υποκριτικό ταλέντο.

3) Νταάριο. They nailed it. Καμία σχέση με την περιγραφή των βιβλίων, περίμενα λίγο παραπάνω βαρβατίλα...

4) Μανς Ρέιντερ. Τουλάχιστον τραγικός ο Ciarán Hinds στον ρόλο, και δεν το περίμενα κι όλας...

5) Στάννις Μπαράθηον. Εδώ δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να τον βάλω στην λίστα. Δεν είμαι απογοητευμένος από τον ηθοποιό, ίσα ίσα, ο Stephen Dillane είναι κάτι περισσότερο από τέλειος για μένα. Είμαι απογοητευμένος από αυτούς που έγραψαν το σενάριο, έκαναν τον χαρακτήρα εντελώς αντιπαθητικό και άδικο. Τον Στάννις στα βιβλία τον συμπαθείς γιατί είναι δίκαιος ως εκεί που δεν παίρνει, αλλά σε αντίθεση με τον Νεντ είναι και έξυπνος....
Owner & Administrator
Reply
#10
Quote:2) Σέι & Ταλίσα. Οι γυναίκες είναι το λιγότερο τραγικές. ΔΕΝ είναι ηθοποιοί, δεν έχουν κανένα υποκριτικό ταλέντο.



4) Μανς Ρέιντερ. Τουλάχιστον τραγικός ο Ciarán Hinds στον ρόλο, και δεν το περίμενα κι όλας...
Συμφωνώ για την Chaplin...
Όσο για τον Hinds αξίζει να σημειωθεί ότι είχε παίξει τον Καίσαρα στην Ρώμη του HBO, όπως άλλωστε και ο Tobias Menzes/Edmure που έπαιζε τον Βρούτο. Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά έχω την εντύπωση πως τόσο ο Mance όσο και ο Edmure φέρνουν στις παλαιότερες ερμηνείες των ηθοποιών. Ο Mance θυμίζει τον αυταρχικό και αποφασιστικό Καίσαρα, ενώ ο Edmure παραπέμπει στον Βρούτο.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)