Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πραγματα που μου (και δεν) αρεσαν στην τριτη σεζον..
#1
ΔΕΝ
1: H αλλαγη στον χαρακτηρα του Σταννις, ο Σταννις στην σειρα παρουσιαζεται εντελως σαν εργαλειο της Μελισανδρας, δεν με πειραζε πολυ ωσπου στο τελος της σεζον αντι να αφησει ησυχο τον Νταβος επειδη εκανε το σωστο και το δικαιο οπως στα βιβλια τον αφηνει μετα απο κατι που του ειπε η Μελισανδρα.

2: ενταξει καμμια μαχη με τους αλλους στην γροθια λογω προυπολογισμου αλλα ουτε και εστω μια μικρη περιγραφη η αναφορα?

3: ΓΚΡΕΝ where the hell is Grenn? οταν επιστρεφει ο μπασταρδος στο τοιχος τον υποδεχεται μονο ο Πυπ και ο Σαμ

4: το οτι ο Σερ Μπαρισταν δεν ηταν στο συμβουλιο του Ρομπερτ, αυτο αλλαζει πολυ τον χαρακτηρα του Ρομπερτ και δεν δειχνει καθολου την ικανοτητα του να μετατρεπει τους εχθρους του σε φιλους

5: που ειναι ο κρυοχερης? Θα ξενερωσω αν τον δειξουν πιο μετα στην σειρα, θα ηταν πολυ ωραιο σαν τελος του επεισοδιου να δειχναν τον κρυοχερη να σηκωνει την Γκιλυ και τον Σαμ στον ταρανδο του.

6: το οτι τον Θηον τον μεταμορφωσαν ξαφνικα απο αλαζονα, αναιδη και με αυτοπεποίθηση κυριολεκτικα σε κοτα!! με το που ειδε πρωτη φορα τον Ραμσευ αρχισε να φωναζει σε παρακαλω μην με αφηνεις μονο λες και ειναι 5χρονο που φοβαται το σκοταδι.

μου αρεσαν

1 το οτι υπαινιχθηκαν οτι η Μαρτζερυ δεν ειναι ασπρο προβατακι αλλα εχει και αυτη χεσμενη την φωλια της

2 πιο βαρετο τελος για τον Τυριον δεν μπορουσαν να βρουν.. η σκηνη που ετρωγε ο Ραμσευ το λουκανικακι του περισσοτερο σασπενς ειχε.

3 Το οτι η Ασα ετοιμαστηκε να σαλπαρει και να σωσει τον Θηον.

Eσας τι σας αρεσε και τι οχι?

Eχετε να πειτε κατι για την δικη μου γνωμη?
A boy knelt; a knight rose. The Young Lion, not the Kingslayer. But that was long ago, and the boy was dead.
Reply
#2
Ωραία τα γράφεις φίλε, απλά επειδή είμαστε το thread για τη σεζόν, προσοχή σε κάποια πράγματα που δεν ξέρουμε καν όσοι δεν έχουμε διαβάσει τα βιβλία. Π.χ. \"κρυοχέρης\"
Reply
#3
Μου άρεσε:
Οι έξτρα σκηνές της Ολέννα.
Οι έξτρα σκηνές του Βάρυς και του Μικροδάχτυλου.
Ο θάνατος της Ρος (αν και λυπήθηκα).
Βασικά όταν ο Πόντρικ πήγε στον Τύριον και τον Μπρον και άρχισαν να του κάνουν ερωτήσεις με δέος, γελούσα πόση ώρα.

Δεν μου άρεσε:
Η απελπιστικά βαρετή συζήτηση με Μάρτζερυ-Τζόφρει με την βαλίστρα.
Το ότι άργησαν το γάμο Σάνσας-Τύριον.
Απλοποίησαν τα sellswords. Χάνονται πολλά ενδιαφέροντα σημεία έτσι. Όπως όταν η Ντενέρυς στέλνει τον Νταάριο και τους δικούς της να πολεμήσουν τον Mero και τους άλλους μέσα στο βράδυ. Και η μετέπειτα επίθεση-έκπληξη του Mero.
Έκοψαν τη σκηνή Άρυα-Γκέντρυ στο πορνείο.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#4
Δεν μου αρεσαν.
1.Το πως αλλαξαν τα γεγονοτα με το πεσιμο των Αλλων στη Γροθια των Πρωτων Ανθρωπων,και εδω θα διαφωνισω οτι ηταν θεμα προϋπολογισμου.Το συμβαν εχει ως εξης απ\'ο,τι θυμαμαι..
Ειναι μαυρα μεσανυχτα στον καταυλισμο της Νυχτερινης Φρουρας,ακουγονται ξαφνικα 3 σαλπισματα,ο κοσμος ξυπναει μεσα στον πανικο προσπαθωντας να καταλαβει τι παιχτηκε,γινεται χαμος μεχρι να φορεσουν οπλισμους και να ανασυνταχθουν,και Σαμ στελνει τα κορακια με τη ψυχη στο στομα.Δηλαδη ποσο δυσκολο ηταν να βαλεις κοσμο να τρεχει πανικοβλητος περα δωθε προσπαθωντας να βαλουν ρουχα και να παρουν οπλα ενω σκιες να τρεχουν γυρω τους?
2.Το πως αλλαξαν το συμβαν με τον Σαμ που σκοτωνει τον αλλον.Οσοι διαβαζουμε τα βιβλια περιμεναμε πως και πως τη σκηνη αυτη,οπου ο Σαμ μενει απο δυναμεις κα βγαινει εκτος φαλαγγας της Ν.Φ και ενω πηγαινουν οι φιλοι του να τον βοηθησουν να σηκωθει,τους βγαινει ο αλλος μεσα απο τα δεντρα και αυτος τον σκοτωνει αποκτωντας το ψευδονυμο \"δολοφονος\".Τωρα αντε να το πεις και να μας πιστεψουν που σε ειδε μονο η Γκιλι.
3.Το οτι χαθηκε ο Κρυοχερης.Στο επεισοδιο που ο Σαμ σκοτωνει τον αλλο απο πανω τους υπαρχουν χιλιαδες κορακια τα οποια μας προετοιμαζαν να δουμε τον Κρυοχερη..Μαλλον δεν προλαβε τα γυρισματα...

Γι\'αυτα που μου αρεσαν αυριο..
Reply
#5
Αν και υπήρχαν κάποια «βαρετά» επεισόδια, γενικά η πλοκή είναι γρήγορη και οι χαρακτήρες εξελίσσονται.
Αυτό μου αρέσει στο GoT. Σε άλλες πετυχημένες σειρές (πχ «Battlestar Galactica») πολλά επεισόδια ήταν ανούσια (όχι απλά βαρετά) και είχαν ως σκοπό την επιμήκυνση της σειράς και όχι την εξέλιξη της ιστορίας.
Εδώ δεν φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Γενικά δεν με ενθουσίασε όσο η πρώτη σεζόν. Αυτό μπορεί να οφείλετε στο ότι τότε δεν είχα διαβάσει τα βιβλία και ο αποκεφαλισμός του Νεντ μου… ήρθε κάπως. Ενώ τώρα περίμενα τον κόκκινο γάμο…
Γι’ αυτό λέω να αφήσω το τέταρτο και το πέμπτο βιβλίο στην άκρη…
Πόση διαφορά θα είχε στην κερδοφορία τους να έβγαζαν 20 επεισόδια τη σεζόν και να το ολοκλήρωναν νωρίτερα; (εκτός κι αν δεν υπάρχουν τα 200.000.000 δολάρια που απαιτούνται).
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)