Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mirri Maz Duur - Προφητεία
#1
Τι γνώμη έχετε για την προφητεία της Mirri Maz Duur για την Daenerys?

“When the sun rises in the west and sets in the east,” said Mirri Maz Duur. “When the seas go dry and mountains blow in the wind like leaves. When your womb quickens again, and you bear a living child. Then he will return, and not before.”

Πιστεύετε ότι ειναι μια προφητεία ή απλά ένας τρόπος να πει ποτέ;

Η δική μου θεωρία:

[spoiler=Spoiler:t50ucagq]Πιστευω πως όντως είναι μια προφητεία για τον θάνατο της Daenerys. Ο ήλιος που ανατέλλει στην Δύση και δύει στην Ανατολή είναι ο Quentyn Martell. Το έμβλημα του οίκου του είναι ο ήλιος, ενώ ο ίδιος γεννήθηκε (ανέτειλε) στο Westeros (Δύση), και πέθανε (έδυσε) στο Essos (Ανατολή). Η θάλασσα που ξερένεται μπορεί να είναι είτε η θάλασσα των Dothraki, στην οποία έχει πέσει ξηρασία, είτε να έχει σχέση με τους Σιδερανθρώπους (όπως στο όνειρο του Jojen) και τον Victarion. Τα βουνά που σκορπούν στον αέρα σαν φύλλα, είναι μάλλον ο Gregor που πέθανε απο τον Oberyn την πρώτη φορά και ίσως ξαναπεθάνει ως Robert Strong. Οπως είδαμε στο ADwD η Dany έχει και πάλι περίοδο (ή μήπως και όχι?) άρα μπορεί να κάνει και πάλι παιδιά. Θα ήταν ωραίο αν πέθαινε στην γέννα, όπως η μητέρα της, χαρίζοντας έναν διάδοχο στο Westeros. [/spoiler:t50ucagq]

Εσείς έχετε δικές σας θεωρίες;
Reply
#2
Quote:[spoiler=Spoiler:1h0dqy0h]. Η θάλασσα που ξερένεται μπορεί να είναι είτε η θάλασσα των Dothraki, [/spoiler:1h0dqy0h]
Εσείς έχετε δικές σας θεωρίες;

Εξαιρετικη θεωρια, δεν την ειχα σκεφτει αυτο που θελω να συμπληρωσω στο σποιλερ που αναφερεις παραπανω [spoiler=Spoiler:1h0dqy0h]ειναι οτι η Θαλασσα των Ντοθρακι \'\'ξεραθηκε\'\'... γιατι διαλυθηκε το Καλασαρ του Ντρογκο, που ηταν αν οχι το μεγαλυτερο που υπηρξε, σιγουρα παντως ενα απο τα μεγαλυτερα![/spoiler:1h0dqy0h]
και ναι μπορει να στεκει ανετα η θεωρια σου!
Reply
#3
Ωραίος Μικροδάχτυλε! Εύγε!
Reply
#4

εμενα γιατι μου μυριζει προαγγελος της συναντησης Νταινερυς-Βικταριον?

την προφητεια δεν μπορω να την ερμηνευσω πληρως , αλλα δεν νομιζω οτι ο Κλεγκειν ειναι τοσο σημαντικος ωστε να αποτελεσει μερος της προφητειας.

και τελειωνει λεγοντας \"Then he will return\"

εγω νομιζω οτι εχει να κανει με τον Βικταριον.
και σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να αναμενουμε τον θανατο της Ντανυ στα συντομα.

θα δουμε !
\"Power is a curious thing...
Power resides where men believe it resides;
It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"
Reply
#5
Δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση η προφητεία, με τον Βικ...

Παντως με τον Βικ το περιμενω πως και πως να συναντηθει... να την απαγαγει ο καλ Τζογκο, και να παει ο βικ να τους λιανήσει όλους... να σταματάει άρακ με τα χέρια και άλλα τέτοια
Reply
#6
Κάπου, νομίζω πριν κανά χρόνο, είχα διαβάσει μια θεωρία, που ήθελε την Mirr Maz Duur να είναι η Ashara Dayne. Έψαξα να την βρω και τώρα, αλλά δεν μπορώ να την βρώ πουθενά πλέον. Είχε αρκετά στοιχεία που ήταν ωραία όμως, π.χ. την ηλικία κ.λπ.
Reply
#7
Δε θα βοήθαγε κάπου κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω πως μπορεί να ισχύει!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#8
Quote:Τι γνώμη έχετε για την προφητεία της Mirri Maz Duur για την Daenerys?



“When the sun rises in the west and sets in the east,” said Mirri Maz Duur. “When the seas go dry and mountains blow in the wind like leaves. When your womb quickens again, and you bear a living child. Then he will return, and not before.”



Πιστεύετε ότι ειναι μια προφητεία ή απλά ένας τρόπος να πει ποτέ;



Η δική μου θεωρία:



[spoiler=Spoiler:mzls9n9r]Πιστευω πως όντως είναι μια προφητεία για τον θάνατο της Daenerys. Ο ήλιος που ανατέλλει στην Δύση και δύει στην Ανατολή είναι ο Quentyn Martell. Το έμβλημα του οίκου του είναι ο ήλιος, ενώ ο ίδιος γεννήθηκε (ανέτειλε) στο Westeros (Δύση), και πέθανε (έδυσε) στο Essos (Ανατολή). Η θάλασσα που ξερένεται μπορεί να είναι είτε η θάλασσα των Dothraki, στην οποία έχει πέσει ξηρασία, είτε να έχει σχέση με τους Σιδερανθρώπους (όπως στο όνειρο του Jojen) και τον Victarion. Τα βουνά που σκορπούν στον αέρα σαν φύλλα, είναι μάλλον ο Gregor που πέθανε απο τον Oberyn την πρώτη φορά και ίσως ξαναπεθάνει ως Robert Strong. Οπως είδαμε στο ADwD η Dany έχει και πάλι περίοδο (ή μήπως και όχι?) άρα μπορεί να κάνει και πάλι παιδιά. Θα ήταν ωραίο αν πέθαινε στην γέννα, όπως η μητέρα της, χαρίζοντας έναν διάδοχο στο Westeros.[/spoiler:mzls9n9r]



Εσείς έχετε δικές σας θεωρίες;

εξαιρετική θεωρεία
Brace yourself. Winter is coming...
Reply
#9
Σας παρακαλώ, μπήκα εδώ επειδή μόλις τελείωσα το 1ο βιβλίο, και βλέπω φάτσα φόρα συζητήσεις για Martell κλπ, άτομα που δεν αναφέρονται πουθενά.

Ας προσέξουμε, δεν υπάρχει τπτ χειρότερο από ένα spoiler...
Reply
#10
Quote:Σας παρακαλώ, μπήκα εδώ επειδή μόλις τελείωσα το 1ο βιβλίο, και βλέπω φάτσα φόρα συζητήσεις για Martell κλπ, άτομα που δεν αναφέρονται πουθενά.

Ας προσέξουμε, δεν υπάρχει τπτ χειρότερο από ένα spoiler...

Σωστός! Νομίζω αυτό πρέπει να μεταφερθεί ή στο \"Χορός των Δράκων\" ή στο aSoIaF!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)